DIPLOMACIJA

Picula bez pomoćnika, veleposlanici na čekanju

11.10.2002.
u 00:00

* U Irskoj i Iranu, primjerice, Hrvatsku predstavljaju otpravnici poslova, čime se te zemlje podcjenjuje

ZAGREB - Velika jesenska smjena u hrvatskoj diplomaciji najavljena prije mjesec dana još nije ni počela iako petnaest veleposlanika i konzula u važnim zemljama završava mandat i očekuje nasljednika. Još nisu imenovani ni pomoćnici i zamjenik ministra vanjskih poslova Tonina Picule koji je praktički ostao bez najvažnijih suradnika u vrijeme dok Hrvatska rješava važne međudržavne aktivnosti sa susjedima i Zapadom.

Tri pomoćnika ministra vanjskih poslova odlaze ili su već preuzeli nove dužnosti u inozemstvu. Joško Paro, desna ruka ministra Picule, odlazi za veleposlanika u Veliku Britaniju. Vladimir Matek već je prije mjesec dana otišao u Beč za veleposlanika pri OESS-u, a tada je razriješen i Mislav Kukoč koji odlazi u veleposlanstvo u Sarajevo. Koliko se sporo obavljaju smjene u MVP-u govori i podatak da je pomoćnica ministra Vesna Cvjetković-Kurelec još prije više od dva mjeseca podnijela ostavku, ali joj još nije pronađena zamjena.

Čekanje zamjene

Zanimljiv je i slučaj veleposlanika u Berlinu Mladena Ramljaka, koji je sam tražio razrješenje, ali još mu ni nakon više od dva mjeseca nije udovoljeno molbi. Traženje njegova zamjenika već se oteglo, a veleposlanik koji to ne želi više biti obavlja taj posao. Hrvatsku očekuje i imenovanje novih veleposlanika u još nekoliko važnih zamalja kao što su Rusija, Izreal, Češka i Indija. U javnosti se već uvelike špekulira o imenima novih veleposlanika i diplomata, ali potvrda ni objava još nema. Iako veleposlanik po isteku mandata može obavljati dužnosti i zastupati zemlju, sasavim je neubičajeno u diplomaciji da netko ostaje veleposlanik u nekoj zemlji duže od četiri godine zbog toga što nije imenovan nasljednik. U nekim zemljama poput Irske i Irana Hrvatska i nema veleposlanika već dvije godine, te zemlju predstavlja otpravnik poslova čime se podcjenjuje i zemlja u kojoj borave.

Visoki izvor u Ministarstvu vanjskih poslova koji je želio ostati neimenovan izjavio nam je kako je natječaj za mjesta pomoćnika i zamjenika ministra bio raspisan i da su prijedlozi poslani Vladi, ali kaže kako je sustav izbora u Hrvatskoj složen, što je jedan od uzroka sporosti u imenovanju. Nakon što MVP predloži kandidate, o njima mišljenje mora dati i Odbor za vanjsku politiku Sabora, te Ured predsjednika RH. Osim složene procedure, jedan su od bitnih razloga dugotrajnih imenovanja su stranački interesi koji guraju svoje kandidate. Naš sugovornik kaže da Hrvatska, iako diplomaciju stvara tek deset godina, ima kadrova, samo što se pojavljuju oni koji "mogu i hoće" te oni koji samo "hoće". On kaže kako je u proceduri i razrješenje i zbor novih veleposlanika.

Nemar državne uprave

Član saborskog Odbora za vanjsku politku Željko Glavan kaže kako oni nisu dobili prijedloge za nove veleposlanike koji do kraja godine trebaju preuzeti svoje dužnosti. On kaže da Odbor ionako daje mišljenje koje ne obvezuje. Glavan smtra da je sporost pri imenovanju posljedica šlamperaja u MVP-u, što je odlika i većine ministarstava i državne administracije. On kaže da ne može vjerovati da bi netko zbog uskih strančkih interesa diskreditirao odnose s važnim partnerima i zemljama. Glavan kaže kako ne može prihvatiti ni izjave koje daju sami dužnosnici MVP-a kako Hrvatske nema dovoljno kvalitetnih kadrova jer, kaže, stotine mladih ljudi zapošljavaju strane tvrtke u Hrvatskoj i inozemstvu.

Vlado Barišić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije