Vlada je još u rujnu odlukom o izravnim mjerama kontrole cijena određenih prehrambenih proizvoda ograničila cijene devet prehrambenih proizvoda kako bi se očuvala kupovna moć građana. Prema toj odluci ograničena je i cijena cijelog pileta, koje se ne smije prodavati za više od 24,99 kuna (3,32 eura) po kilogramu, s maržom od najviše pet posto. No to ne ograničava porast cijena pojedinih dijelova piletine. Najosjetljiviji na to je pileći file, čija je cijena u jednom trenutku dosegnula nevjerojatnih 10 i pol eura po kilogramu.
U prvom tjednu ove godine cijena piletine narasla je za 22,29 posto u usporedbi s onom lani. Cijena cijelog pileta iznosila je prosječno 2,54 eura po kilogramu, a cijena pilećeg filea prosječno 6,51, dok je najviša bila 10,5 eura. Podsjetimo, na tržištu peradskog mesa došlo je do velikih poremećaja već 2020. godine kada su počeli problemi zbog Covida. Naime, tada je značajno pala proizvodnja. Dodatne je probleme stvorila i pojava izrazito zarazne ptičje gripe 2022. godine koja je dovela do novih značajnih poremećaja na tržištu. Posljedica toga je da piletina, osim cijelog pileta kojem je ograničena cijena, postaje sve teže dostupna prosječnom hrvatskom potrošaču.
No kada se pogleda karta Europe s porastom cijena piletine u posljednje dvije godine postaje jasno kako je porast cijene piletine u Hrvatskoj, od 31 posto, itakeko prihvatljiv u odnosu ne brojne zemlje starog kontinenta. Piletina je u posljednje dvije godine najviše poskupjela u susjednoj nam Mađarskoj, za čak 75 posto, zatim u Estoniji gdje je zabilježila rast cijene od 61 posto, te u Poljskoj gdje je skuplja za 59 posto u odnosu na 2021. godinu.
Najniži porast cijene piletine zabilježen je u Švicarskoj, svega 8 posto, dok se na poskupljenju od 13 posto zadržala Norveška.
Pogledate li pobliže kartu Europe uočit ćete da je Hrvatska s porastom cijene piletine zadržala srednju poziciju na starom kontinentu.
Picek pravi statitistiku o picekima u Europi. Krasno! 😂