Dok radnici Uljanika i 3. maja i dalje štrajkaju kako bi dobili zaostalu plaću, na prilazima brodogradilištu, kao i pred samim ulazom, sve više bujaju leci i plakati koji im nude zapošljavanje u Njemačkoj, prenosi Novi list.
Budući da se traže majstori raznih metalskih struka, posla ne nedostaje, a sve ide preko ugovora.
– Radi se u okolici Bremena i Hamburga, a potpisuje se njemački ugovor o radu. Znači sve čisto, njemačko zdravstveno i mirovinsko osiguranje. Godišnji odmor prema njemačkom je zakonu, minimalno dva i pol dana za svaki mjesec, s time da se preraspodjelom viška radnih sati, što je uobičajeno zbog prekovremenih, u prosjeku dođe na oko četrdeset dana odmora u godini. To je mjesec i pol dana, što nije loše, kaže sugovornik.
Prosvjed radnika 3. maja i Uljanika:
Visina mjesečne plaće i ostali radni uvjeti puno su bolji nego u Hrvatskoj.
– Poslodavac osigurava stan, s time da su u sobama smještena po dva radnika. Plaća je od 17 do 19 eura po satu, bruto, za kvalificiranog zavarivača. Mjesečno se odradi oko 200 sati, znači plaća je između 3400 eura i 3800 eura bruto, kaže posrednik.
Ovisno o tome jeste li oženjeni i imate li djece, porez je nešto niži, a neto plaća bude negdje oko dvije i pol tisuće eura. Radnici 3. maja ne samo da nemaju ni približno toliku plaću, nego im je ne isplaćuju redovno. Zato su se i mnogi radnici ovog brodogradilišta odlučili upravo na odlazak u Njemačku. Kvalificirani industrijski radnici njemačkom su tržištu itekako potrebni, a nisu skupi, neučinkoviti i neproduktivni.
Prosvjed radnika Uljanika:
ako se samo malo pazljivije procita tekst lako se zakljuci da su ovo ili lazi ili pokusaj prevare jer kako je moguce uzeti prekovremene sate slobodno i istovremeno iste te sate naplatiti?