U predvečerje stranačke konferencije vladajućih britanskih konzervativaca, o kojoj ovisi hoće li se izlazak Velike Britanije iz Europske unije dogoditi manje-više uredno ili u potpunom kaosu koji bi bio štetan i za Britance, ali i za Europljane, bivši ministar vanjskih poslova i potencijalni rušitelj premijerke Therese May nazvao je Mayin plan za Brexit “demokratskom katastrofom” i objavio svoj “plan u šest točaka".
Istodobno, dok se u Londonu oštre noževi koji bi mogli letjeti po Birminghamu (mjesto održavanja konvencije Konzervativne stranke, što u medijima već inspirira naslove koji citiraju jednu staru pjesmu The Smithsa: “… panic in the streets of Birmingham…”), u Bruxellesu su veleposlanici 27 država članica koje ostaju u EU dobili brifing od Martina Selmayra, glavnog tajnika Europske komisije, koji kaže da je Komisija spremna u ultrabrzoj proceduri, koja bi trajala maksimalno pet dana, uvesti sve prometne, carinske i druge izvanredne mjere u slučaju da Ujedinjeno Kraljevstvo izleti iz EU bez sporazuma.
Borisov plan u 6 točaka
Brexit se ima dogoditi 29. ožujka 2019. (za točno 6 mjeseci), ali računa se da je sporazum o izlasku potrebno dogovoriti na summitu EU 18. i 19. listopada, kako bi ostalo dovoljno vremena za ratifikaciju u svim parlamentima. Vremena je, dakle, premalo, a jedini plan koji vlada premijerke May ima, tzv. plan iz Chequersa, neprihvatljiv je i za EU27, a i za velik dio Mayine stranke. Najglasniji u protivljenju tom planu je Boris Johnson, koji progovara kroz kolumne u Daily Telegraphu, gdje jučer piše da je plan iz Chequersa “moralno i intelektualno poniženje” koje će “prevariti birače” koji su na referendumu 2016. glasali za Brexit, a ne za status koji je “napola unutra, napola izvan” EU.
Njegov plan u šest točaka je: (1) odbaciti plan iz Chequersa, (2) odustati od već preuzete obveze o irskom “backstopu”, odnosno zaštitnom mehanizmu u sporazumu o povlačenju, (3) ispregovarati “superkanadski” sporazum o slobodnoj trgovini s EU koji bi bio “super” verzija sporazuma kakav je Kanada ispregovarala s EU, (4) investirati u inovativna rješenja za kontrolu granica, (5) pripremiti se za scenarij izlaska iz EU bez sporazuma, i (6) već u travnju započeti s trgovinskim pregovorima s ostatkom svijeta.
‘Izdat će stoljeće napretka’
– Opće je prihvaćeno da je UK sada u slaboj poziciji u pregovorima o Brexitu. (…) Ovo je trenutak za promjenu smjera pregovora. Imamo šansu da to napravimo kako treba. Bojim se da nam buduće generacije neće lako oprostiti ako ne to ne uspijemo – piše Johnson. – Nastavimo li ovim putem, bojim se da ćemo izdati stoljeća napretka – dodaje, misleći na stoljeća od razvoja parlamentarne demokracije do industrijske revolucije.
Samo naprijed Englezi potrebno je ovim EU .ederima pokazati granice. Nećete se valjda i vi naguziti dati.