Premijer Andrej Plenković predstavio je u četvrtak austrijskom kancelaru Karlu Nehammeru i predsjedniku vlade njemačke savezne države Bavarske Markusu Söderu mogućnosti LNG terminala u Omišlju na Krku, s namjerom povezivanja tih zemalja plinovodom za koji bi se tražilo sufinanciranje od Europske komisije.
Plenković je nakon razgledavanja terminala istaknuo da su zajedno objavili izjavu koja formalizira početak suradnje zemalja u energetsko-političkom kontekstu. Oformit će se tako zajedničko tijelo, u kojem će biti predstavnici spomenutih vlada i stručnjaci, koji će utvrditi modele daljnje energetske suradnje u gradnji plinovoda i proširenju postojećeg kapaciteta LNG terminala na Krku, rekao je.
Plenković je istaknuo i da je ta suradnja važna u izmijenjenim okolnostima ruske agresije na Ukrajinu, u kojima cijela Europa traži alternativne opskrbne pravce, ali i u okviru daljnje zelene energetske tranzicije. "U Hrvatskoj moramo doprinijeti ne samo vlastitoj energetskoj sigurnosti, nego i susjednih zemalja, pa i Austrije i Njemačke", naglasio je.
Naglasio je da je hrvatska Vlada ljetos odlučila povećati kapacitet LNG terminala na Krku s 2,9 na 6,1 milijardu prostornih metara plina. To je dvostruko više od hrvatskih potreba, i kućanstava i gospodarstva i industrije, rekao je. Namjera je da hrvatski, austrijski i bavarski čelnici zajednički nastupaju prema Europskoj komisiji i traže sufinanciranje tih projekata, rekao je Plenković.
U povezivanju Austrije i Bavarske plinovodom važan je pravac kroz Sloveniju te su bitni razgovori i s tom zemljom, naveo je.
Austrijski kancelar Nehammer kazao je da se daljnji koraci u tom projektu prepuštaju stručnjacima. "Obratit ćemo se zajedno Europskoj komisiji što prije i tražiti potporu. U Austriji postoji politička volja da se pridružimo tom projektu. Razradit ćemo projekt i premostiti uska grla u opskrbi", rekao je.
Istaknuo je da Austrija znatno smanjila uvoz plina iz Rusije od početka rata u Ukrajini te diverzificirala izvore energije. Važno je razmišljati i o postupnom napuštanju fosilnih goriva, o i vodiku kao energentu budućnosti, naveo je.
Markus Sőder je ocijenio da je ovo važan korak sa zajedničkim ciljem osiguranja energetske neovisnosti, očuvanja razine energenata i borbe s klimatskim promjenama. "Tražimo nove obnovljive izvore energije, od vodika, preko vjetroelektrana do solarnih elektrana, u čemu važna može biti južna Europa", rekao je.
U projektu povezivanja Njemačke preko Slovenije i Austrije plinovodom sve počinje izgradnjom novog LNG terminala u Omišlju, uz postojeći, navedeno je tijekom predstavljanja projekta. Opcije su kopneni terminal kapaciteta 15 milijardi prostornih metara plina, s procijenjenom cijenom od 1,75 do 2 milijarde eura ili plutajući po cijeni od 1,2 milijarde eura, a kapaciteta 9,6 prostornih metara na godinu. Tu je i plinovod kroz Sloveniju, u vrijednosti 600 milijune eura. Plinovod i terminal projektirali bi se za budući transport vodika.
Među planiranim plinovodima u Hrvatskoj su novi na pravcu Zlobin-Bosiljevo, pravac prema Mađarskoj, BiH te Albaniji i Crnoj Gori.
U izjavi stoji da, s ciljem potpunog iskorištavanja kapaciteta opskrbe plinom, a kasnije vodikom, strane namjeravaju:
1. Podržavati daljnje povećanje kapaciteta LNG terminala na otoku Krku i njegovu transformaciju u energetsko čvorište za plin i obnovljivi vodik u jugoistočnoj Europi.
2. Usko surađivati kako bi se plinski transportni sustav prilagodio ovom izazovu. Strane će pozvati susjedne zemlje, kao i Europsku komisiju da sudjeluju u ovom projektu.
3. Pri ostvarivanju ovog cilja strane će uspostaviti zajedničku "Upravljačku skupinu za energetiku“ na razini stručnjaka, čija je zadaća da zajedno s operatorima transportnog sustava i opskrbljivačima energijom u okruženju rasprave sljedeća pitanja:
• Utvrđivanje potrebe za boljim povezivanjem Hrvatske s Transaustrijskim i Zapadnoaustrijskim plinovodom, kao i eventualno s Penta Zapad plinovodom, posebno preko - trase Zlobin – Arnoldstein, kao i - trase Lučko – Murfeld.
• Procjena troškova te tehničke i vremenske mogućnosti ostvarivanja projekata,
• Priprema korištenja ovih pravaca za transport obnovljivog vodika.
• Utvrđivanje potrebe za boljim povezivanjem Hrvatske s Transaustrijskim i Zapadnoaustrijskim plinovodom, kao i eventualno s Penta Zapad plinovodom, posebno preko - trase Zlobin – Arnoldstein, kao i - trase Lučko – Murfeld.
• Procjena troškova te tehničke i vremenske mogućnosti ostvarivanja projekata,
• Priprema korištenja ovih pravaca za transport obnovljivog vodika.
4. Strane također namjeravaju zajednički raditi na stvaranju odgovarajućih političkih uvjeta za širenje mrežne infrastrukture u regiji i zauzeti se kod Europske komisije za financijsku podršku ovim projektima u okviru postojećih programa, poput Connecting Europe Facility (CEF) ili REPowerEU.
5. Istodobno, strane namjeravaju ostvariti usku suradnju odgovarajućih kompetencijskih i istraživačkih centara za vodik u Republici Hrvatskoj, Republici Austriji i Slobodnoj Državi Bavarskoj radi bržeg razvoja i korištenja mreže za obnovljivi vodik na nacionalnoj razini i na razini Europske unije.
6. U upravljačkoj skupini bit će zastupljeni:
• na strani Republike Hrvatske, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja,
• na strani Republike Austrije, Savezno ministarstvo za zaštitu klime, okoliša, energetike, mobilnosti, inovacija i tehnologije i Savezno ministarstvo za rad i gospodarstvo, kao
• i na strani Slobodne Države Bavarske, Bavarsko državno ministarstvo za gospodarstvo, zemaljski razvoj i energetiku.
Ova zajednička izjava neće stvoriti nikakve pravne ili financijske obveze i bit će primijenjena u skladu s nacionalnim i međunarodnim pravom, stoji na kraju teksta izjave.
Pohvalan sastanak. Sada moramo iskoristiti kvalitetno i odmjereno ovu situaciju. Niti s visoka niti ponizno, jednostavno na razini druge dvojice. Hvala Bogu da to radi Plenkovic koji je priznat i prihvacen na zapadu. Ne zelim ni pomisliti kako bi i dali bi doslo do sastanka sa cudacima kao Milanovicem ili nekim iz sadasnje opozicije. Pa tu nema bas nitko ni sa ostovnom kucnom kulturom a kamoli netko sa racionalnim ili cak sarmantnim nastupom. .