Predsjednik Vlade Andrej Plenković boravi u Ukrajini gdje se sastao s predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim, predsjednikom Vlade Ukrajine Denisom Šmihalom i predsjednikom Vrhovne Rade Ruslanom Stefančukom. U Kijevu je premijer položio vijenac pred Zidom sjećanja na poginule za Ukrajinu te je potom u Buči sudjelovao na komemoraciji za žrtve ruske agresije. Plenković je s delegacijom u kojoj je i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, održao sastanak s ukrajinskim predsjednikom.
"Ovo je bio moj drugi posjet Buči, nakon onog prošlog posjeta Ukrajini i tada su dojmovi bili još svježi. Bilo je to samo mjesec i koji dan nakon što su ukrajinske snage oslobodile Buču nakon ruskog napada i zločina koji su se dogodili. Evo, prošla je godina dana od toga oslobađanja i cilj je bio da se baš na tu godišnjicu upozori na te zločine i brojne tragedije koje su se dogodile tijekom ruske agresije na Ukrajinu", kazao je Plenković nakon sastanka sa Zelenskim. Zahvaljujući ljudima Buče i ukrajinskoj vojsci ruske snage nisu uspjele doći do Kijeva, kazao je.
"Današnji posjet dio je naše snažne i kontinuirane podrške Ukrajini u ovakvim teškim okolnostima u kojima se našla", dodao je.
"Danas smo prošli sve teme od različitih oblika potpore, pa do zajedničke inicijative da se u Zagrebu organizira jedna velika konferencija o razminiranju Ukrajine koja bi bila krajem godine, gdje bi pozvali i druge međunarodne partnere i dali im podršku i iskustvo u onome u čemu je Hrvatska specijalist, nažalost taj proces razminiranja kod nas traje", kazao je premijer.
"Razgovarali smo o daljnjoj podršci Ukrajini u političkom smislu na putu prema EU. Dio toga se odnosi i na humanitarnu pomoć. U Hrvatskoj je sada više od 25 tisuća Ukrajinaca koji su dobro integrirani diljem naše zemlje uz potporu naših gradova, županija, općina. Posebno je važna inicijativa potpredsjednika Medveda da pomognemo ukrajinskim ranjenicima u bolničkom sustavu, u zdravstvu, u centrima koji postojei da tako damo još jedan doprinos Ukrajini", kazao je.
"Hrvatska je već poslala zamjenicu državnog odvjetnika iz Zagreba koja ovdje surađuje s ukrajinskim tužiteljima, surađuje s Amerikancima, znate da od nas postoje specijalizirani suci za ratne zločine. Upravo ono čemu smo, nažalost, svjedočili u Hrvatskoj, dogodilo se i ovdje i tu je ekspertiza naših stručnjaka na najvišoj razini zato što operativno imaju najviše iskustva i to ću ja danas spomenuti i u govoru popodne na summitu", kazao je .
"Ja sam rekao pomoći ćemo Ukrajini jer je napadnuta i žrtva je agresije, osudili smo Rusiju kao agresora u ovome, dali smo i diplomatsku i političku, vojnu i humanitarnu pomoć i nastavit ćemo i dalje jer se Ukrajina bori za demokraciju, slobodu, suverenost, teritorijalnu cjelovitost i zato je cijela ova dimenzija, ovoga sastanak u Buči, bitna baš za odgovornost za zločine, tu Hrvatska ima veliko iskustvo koje je spremna podijeliti i zato sam odlučio osobno doći", dodao je.
Prije svega će kolegi Zelenskom objasniti kako sastaviti koalicionu vladu sa zločincima iz Buče i drugih ukrajinskih stratišta te kako uhititi i procesuirati ukrajinske branitelje.