NAJVEĆE ULAGANJE

Pliva kupila američku kompaniju Sidmak

12.06.2002.
u 00:00

* Tvrtka je Plivu stajala 212 milijuna dolara

Nakon niza akvizicija u Europi, domaća farmaceutska kompanija Pliva uspjela je ući na najbogatije farmaceutsko tržište na svijetu. Jučer su završeni šestomjesečni pregovori kupnjom američke kompanije "Sidmak" iz New Jerseyja. Pliva je tu svoju prvu prekomorsku akviziciju platila 152,9 milijuna dolara u gotovini i preuzela kredit kompanije od 59 milijuna dolara. Transakciju o preuzimanju stopostotnog udjela Sidmaka Pliva je potpisala s dosadašnjim vlasnikom, nizozemskom tvrtkom Sobel N.V. Sidmak i njezina tvrtka kći Odyssey farmaceutska su poduzeća s asortimanom više od 40 generičkih lijekova, s godišnjim prihodom većim od 100 milijuna dolara i svim financijskim pokazateljima rasta u odnosu na godinu ranije, a pogotovo u odnosu na prijašnje godine, kada su Nizozemci uzeli tvrtku i restrukturirali je. Pliva preuzima i 480 zaposlenih i iskusan menadžment.

Jučer je predsjednik Uprave Plive Željko Čović u Londonu, u kojemu boravi radi prezentacije za analitičare, održao telekonferenciju sa Zagrebom i najnoviji Plivin poslovni potez nazvao povijesnim, a po važnosti drugim nakon plasmana azitromicina na svjetsko tržište.

- Pliva je sada postala globalnom kompanijom i od danas u njoj ništa više neće biti isto. Uspjeli smo ući na najveće tržište u svijetu, na kojem će Pliva moći prodavati i svoje vlastite lijekove. U idućoj godini američko tržište postaje broj jedan za Plivu, time smanjujemo ovisnost o domaćem tržištu i prihodima od prodaje azitromicina, kojemu 2005. godine istječe licencija - rekao je Čović, koji je tu transakciju pravno i financijski nazvao poslom za infarkt. Objasnio je da je Pliva na američko tržište ušla na dosad neuobičajen način. Pet velikih međunarodnih banaka odobrilo je Plivi kredit od 165 milijuna dolara, za koji je ona jamčila stalnim prihodima od azitromicina. Godišnje su kamate od 2,5 do 2,6 posto, što je po Čovićevu mišljenju vrlo povoljna cijena kapitala.

Kada se usporedi s drugim sličnim akvizicijama, Plivina se investicija, kaže Čović, ubraja u red prihvatljivih, niti je jeftina, niti preskupa. Osvajanjem američke kompanije Plivini prihodi porast će oko 20 posto, a dobit po dionici 25 posto. Član Plivine Uprave za globalne poslove Dubravko Mak kaže da je to najveća investicija koju je neka zemlja iz srednje i istočne Europe uspjela ostvariti na američkom farmaceutskom tržištu i uopće jer su, koliko se zna, veće samo neke ruske investicije u naftnom biznisu u Americi.

S. Mlinarević

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije