Isplivale nove nejasnoće

Pljačka u Sesvetama: Pištolj nije među dokazima

ubojica
Boris Ščitar/Pixsell
16.12.2009.
u 18:56

Danas je svjedočilo i dvoje policajaca koji su se zatekli na mjestu događaja, a koje nitko dosad još nije saslušao. Policija, kako se čini, nema pravilnik za ovakve i slične situacije.

Što više odmiče suđenje Kazimiru Dužnoviću, optuženom da je tijekom pljačke RBA banke u Sesvetama u svibnju ove godine ubio mladog policajca Ivana Grbavca te ranio četvoricu njegovih kolega, to je sve više nejasnoća.

Nema pištolja
Tako se na današnjem ročištu pred vijećem suca Vladimira Vinje na zagrebačkom Županijskom sudu doznalo da među dokazima koji su poslani na vještačenje – nema pištolja policajca Gorana Blaževića.

– Balističar me nazvao malo prije početka ove rasprave i to mi priopćio. S obzirom na to i činjenicu da se stalno pojavljuju neki novi momenti, vještaci su tražili dodatni rok do 4. siječnja za vještačenje, što im je vijeće i odobrilo – kazao je sudac Vinja.

Prema riječima Dužnovićeva branitelja Krešimira Krsnika, Blaževićev pištolj i nije bio među dokazima jer mu nije ni oduzet. Sam Blažević, pak, svjedočeći na jednom od ranijih ročišta, kazao je kako njemu pištolj nakon krvavog događaja u banci njegovi kolege nisu izuzeli. Da nešto ne štima s vještačenjem pištolja policajaca koji su sudjelovali u događaju, svjedoči i to što ti pištolji nisu vještačeni odmah, nego tek prije koji mjesec na zahtjev obrane i suda.

Tko je iz kakvog oružja i kada pucao, za obranu je krucijalno pitanje koje postavljaju od početka suđenja. Prije svega ih zanima kako je Grbavac mogao imati ulazne rane na leđima, ako mu je Dužnović stajao sučelice. Na te nejasnoće odgovor bi trebalo dati kombinirano sudsko-medicinsko i balističko vještačenje, koje je naložio sud.

Novi svjedoci
U međuvremenu, danas je svjedočilo dvoje policajaca koji su se zatekli na mjestu događaja te su čak i krenuli za počiniteljem, a koje nitko dosad nije saslušao. Ta činjenica malo je iživcirala i predsjednika vijeća, jer je u jednom trenutku obraćajući se svjedokinji sudac Vinja kazao:

– Ovdje smo neposredno saslušavali ljude koji su možda nešto čuli ili možda nešto vidjeli. Vi, pak, ganjate tog čovjeka i nitko vas dosad ne zove da o tome iskazujete.

Suca Vinju je među ostalim zanimalo i ima li policija ikakav pravilnik postupanja u ovakvim situacijama, a odgovor na to pitanje bio je – niječan. Kakav je kaos tog dana vladao u policijskim redovima može se naslutiti iz iskaza policajca Željka Putrića koji se s kolegicom Marijom Perić na poprištu slučajno zatekao.

– Išli smo u bolnicu u Dubravi kad smo na vezi čuli da je u tijeku razbojstvo. Provezli smo se pored banke i ništa nismo vidjeli. Onda smo začuli prvo pojedinačnu pa rafalnu paljbu. Zaustavio sam vozilo te nakon nekog vremena vidio počinitelja koji je izašao iz banke. Krenuli smo za njim, a ja nisam mogao dobiti 92 da bih im javio kud se kreće. Tek sam preko 112 stupio u kontakt sa OKC-om – kazao je svjedok.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije