Muškarac koji je u srijedu ujutro opljačkao poslovnicu Volksbanke u zagrebačkoj Dubravi te ubio Damira Klapšeca (49), zaštitara Sokola Marića, ispalivši u njega dva hica, najvjerojatnije, prema prosudbama policije, nije "profesionalni" pljačkaš te je nedjelo počinio jednostavno zato što je izgubio kontrolu nad situacijom u kojoj se našao. Smatraju da je riječ o labilnoj osobi koja pod pritiskom lako "popuca".
Dvije kaznene prijave
Pošto je policija objavila snimke nadzornih kamera na kojima se jasno raspoznaje razbojnikov lik, zamolivši građane za pomoć u njegovu prepoznavanju, telefonom i putem internetske pošte javilo se, kažu, više građana s informacijama o krvavoj pljački u Volksbanci.
– Nećemo stati sve dok ne nađemo ubojicu, a svakom sumnjivcu kucamo na kućna vrata – poručila je u četvrtak Jelena Bikić, glasnogovornica PU zagrebačke. Još je jednom zamolila građane da policiji pomognu korisnim informacijama.
– Policija provjerava svaku informaciju i svaki trag. Svim građanima koji nam se jave telefonski, putem internetske pošte, jamčimo anonimnost – dodala je J. Bikić.
Kako doznajemo, osim nadzornih kamera banke, pljačkaša su snimile i kamere obližnjih poslovnih objekata te one na obližnjem ZET-ovu okretištu tramvaja u Dubravi. Čekaju ga kaznene prijave za razbojstvo banke te za teško ubojstvo zaštitara iz koristoljublja.
Klapšec je deveta žrtva oružanih razbojstava u posljednjih pet godina u novčarskim ustanovama, a ceh zaštitara i dalje bespomoćno upozorava da su zaštitari, bez obzira na Zakon o minimalnim mjerama zaštite u poslovanju gotovim novcem iz 2005. godine, donesenim poslije krvave pljačke Finine poslovnice u Zvonimirovoj ulici u kojoj su ubijena dvojica njihovih kolega, zapravo glineni golubovi.
– Ima nekih poslovnica u kojima čak nije ni predviđeno mjesto na kojem bi trebao stajati zaštitar – kaže Miomir Jačimović iz Republičkoga sindikata radnika Hrvatske. Dodao je kako banke ne ulažu dovoljno u tehničku zaštitu svojih prostorija te osoba koje u njima borave, bilo da su zaposlenici ili klijenti.
– Banke se nadaju da će uspjeti smanjiti i ovaj minimum uvjeta tehničke zaštite jer im tada neće trebati zaštitari pa će time smanjiti trošak svog poslovanja – kazao je M. Jačimović.
U Hrvatskoj udruzi banaka danas nisu željeli komentirati trenutačnu sigurnosnu situaciju u bankama jer, tvrde, nisu mjerodavni za donošenje zakona kojim se ovo pitanje regulira.
Sadašnji Zakon o minimalnim mjerama zaštite u poslovanju gotovim novcem propisuje da se novčarske ustanove štite protuprovalnim sustavom s centraliziranom dojavom i nadzorom alarma, protuprepadnim sustavom, neprekidnim videonadzorom s mogućnošću pohranjivanja snimljenih videozapisa te tjelesnom zaštitom.
Praksa je drugo
No zakon je jedno, a praksa drugo pa zbog toga samo rijetke ustanove ispunjavaju sve uvjete za poslovanje gotovim novcem. Rolo-vrata koja se u rizičnim situacijama blokiraju, primjerice, ima ugrađeno samo nekoliko poslovnica banaka u Zagrebu.
– Treba jasno propisati i materijale kojim će biti obložen prostor u kojem se barata novcem. Moraju biti neprobojni – kazao je Jačimović te dodao da bi sve novčarske ustanove na ulaznim vratima trebale imati i obvezan detektor metala.
Savjet Policiji : Objavite motivirajući oglas u svezi dojave,kao npr,: Novčana nagrada, Vjerujem da rezultati ne bi izostali,a ovako ,za badava - nema smisla-svi žive od novca Hebrang