Priziv savjesti

Pobačaje ne radi 75 posto ginekologa, vratite babicu

'13.09.2012., Zagreb - Doktor Ante Corusic. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL'
'Jurica Galoic/PIXSELL'
05.08.2013.
u 20:00

Medicinsko osoblje ima pravo na priziv savjesti. Koliko mi je poznato, takva prava imaju medicinari u svim zemljama EU, kaže Čorušić

Slučaj kninske primalje koja je dobila otkaz jer zbog prava na priziv savjesti nije htjela sudjelovati u obavljanju pobačaja, uzburkao je javnost, a posebno onu medicinsku. Imaju li liječnici, odnosno ginekolozi pravo odbiti raditi pobačaje?

Ne radi pobačaje od 1994.

– Medicinsko osoblje ima pravo na priziv savjesti. Koliko mi je poznato, takva prava imaju medicinari u svim zemljama EU. Ne vidim razloga zašto se poziv na priziv savjesti u nekim medicinskim postupcima ne može primijeniti i u Hrvatskoj – komentirao je poznati hrvatski ginekolog dr. Ante Čorušić slučaj Jage Stojak.

– Primalji Jagi Stojak otkaz ugovora o radu dan je isključivo zbog diskriminacijskih pobuda prema ljudima koji imaju drukčije stavove i moralna opredjeljenja različita od aktualne vlasti, u ovom slučaju stečajne upraviteljice kninske bolnice – smatra Čorušić i dodaje kako on misli da u Hrvatskoj dosad nije zabilježen nijedan takav slučaj, jer \"dati nekome otkaz samo zbog toga što odbija raditi ili asistirati pri pobačaju, nije primjereno i u suprotnosti je s pozitivnim zakonima koji su u Hrvatskoj važeći.\" Dr. Čorušić je u svojoj ginekološkoj praksi pobačaje prestao raditi 1994. godine, odnosno kada je u Hrvatskoj uveden priziv savjesti.

– Tada je otvorena mogućnost da u medicinskoj praksi ne radite postupke koji su u suprotnosti s vašim etičkim ili svjetonazorskim stavovima. Pripadam \"Pro life\" filozofiji koja uključuje brigu za život od samog početka, a to je začeće – kazao je dr. Čorušić i dodao kako u svojoj matičnoj instituciji, Kliničkom bolničkom centru Zagreb, nikada nije imao problema zbog stava o namjernom prekidu trudnoće, odnosno pobačaju.

Protiv apsolutne zabrane

– Jednostavno sam kazao da to ne želim raditi. Većina mojih kolega u bolnici u Petrovoj ne radi namjerne prekide trudnoće, dio kolega radi i sustav uredno funkcionira jer je u Hrvatskoj pobačaj dopušten. Nemam točne podatke, ali iskustveno u mojoj klinici oko 75 posto kolega odbija raditi pobačaje – kaže Čorušić.

– Nisam pobornik apsolutne zabrane pobačaja iz jednostavnog razloga što apsolutne zabrane nikada nisu donijele dobro. Ali jesam za restriktivniji odnos prema pobačaju, posebno u obiteljima koje već imaju djecu. Zagovaram poljski model zakonodavstva koji je vrlo dobro riješio pravo na pobačaj – kaže on. Na pitanje kako riješiti slučaj primalje Stojak, on kaže da je to – vrlo lako.

– Preporučujem Ministru zdravlja dr. Ostojiću, ako je razlog otkaza samo priziv savjesti, da poništi odluku stečajne upraviteljice kninske bolnice – kaže Čorušić.

>> Skandal u Kninu! Babici otkaz jer nije htjela asistirati pri pobačaju

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije