Ništa od ograničenja izlova u Jadranu

Pobjeda Ruže Tomašić, EK odustao od kvota za malu plavu ribu

Nakon punog mjeseca ribari se vraćaju svakodnevnim aktivnostima
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
1/3
11.02.2020.
u 08:55

Kao jedan od drastičnijih prijedloga EK spominjalo se ograničavanje ulova srdela i inćuna u Jadranu sa 105.000 na 40.000 tona

Europska komisija odlučila je povući prijedlog uredbe kojim bi se uvele kvote, odnosno ograničio ulov male plave ribe u Jadranskom moru, što je svojevrsni uspjeh za Ružu Tomašić koja se kao izvjestiteljica Europskog parlamenta borila protiv Komisijina prijedloga.

Sada, dvije godine nakon što je Komisija iznijela takav prijedlog i 15 mjeseci nakon što je Tomašić uspjela u prvom čitanju u Parlamentu progurati izvješće s nizom amandmana koji su zapravo izmijenili prvotni Komisijin prijedlog, novi saziv Komisije pod predsjedanjem Ursule von der Leyen u programu rada za 2020. naveo je ovu uredbu među nekoliko zakonskih prijedloga koje povlači iz procedure usvajanja u Vijeću EU i Europskom parlamentu.

“Ne očekuje se dogovor”, navodi Komisija u objašnjenju razloga povlačenja, dodajući da je, uostalom, i područje primjene prijedloga djelomično obuhvaćeno međunarodnim sporazumima. A u razlozima povlačenja priznaje se i da je, aktivnostima Ruže Tomašić kao izvjestiteljice EP-a, “predloženo nekoliko izmjena kojima se prijedlog mijenja na način koji onemogućuje postizanje njegovih ciljeva”.

– To je sasvim OK, zadovoljna sam što neće biti europske uredbe koja propisuje kvote za malu plavu ribu u Jadranu – kaže Ruža Tomašić. Ona je, podsjetimo, upravo borbu za izmjenu ovog prijedloga EK navodila kao razlog zbog kojeg se na europskim izborima u svibnju 2019. kandidirala za još jedan mandat u Europskom parlamentu, iako je prije najavljivala da će joj prošli mandat biti posljednji. Sada, kad je ta borba završena Komisijinim povlačenjem prijedloga uredbe, Tomašić kaže:

– Idem ća 30. lipnja 2021. To je datum koji sam sebi zacrtala i tad odlazim iz Europskog parlamenta – objašnjava.

Prijedlog ove Komisijine uredbe punog naziva: Uredba o utvrđivanju višegodišnjeg plana za male pelagijske stokove u Jadranskom moru i za ribarstvo koje iskorištava te stokove – bio je značajan jer je to bilo prvi put da EU pokušava uvesti kvote na južnim morima, a ne samo na sjevernim, gdje su kvote uobičajen način na koji Unija regulira ribarstvo.

Na Sredozemnom moru i njegovim “potpodručjima” kao što je Jadran, EU regulira ribarstvo uglavnom tako što propisuje dozvoljene ribolovne alate, s iznimkom tune za koju postoje kvote, ali definirane na razini široj od EU.

Komisijin prijedlog vodio se znanstvenim podacima i obrazlagao da se inćune i srdele u Jadranskom moru iskorištava prekomjerno i da postoji opasnost da će ti stokovi biti izlovljeni, što će imati negativan učinak ne samo na ribare koji ovise o izlovu takve ribe nego i na ribe grabežljivice koje se hrane inćunima i srdelama.

No, Hrvatska je i u Vijeću EU, čak i prije no što je Ruža Tomašić to učinila u Parlamentu, digla glas protiv takvog prijedloga jer želi zaštititi ribare. Stav Hrvatske je bio da su postojeće mjere i propisi dovoljni za brigu o stokovima male plave ribe.

Komisija je sada povukla prijedlog i priča je završena, barem što se tiče EU regulative, premda Ruža Tomašić vjeruje da će pokušati neke ciljeve iz povučenog prijedloga ostvariti kroz GFCM, Opću komisiju za ribarstvo na Mediteranu.

Komentara 2

CH
chanchir
10:19 11.02.2020.

Ruza pobijedila????????Lazete,u stvari cila njena politicka karijera je laz......zandarka......

RE
Revachevich
10:01 11.02.2020.

Imam osjećaj da Ruža štiti Talijanske ribare više nego li naše...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije