Prvi put u životu osjećam da me je i zakon priznao. Nije bilo mjesta za ljude koji nisu ni muškarci ni žene, prenosi Reuters riječi Alexa Jürgena, prvog Austrijanca koji se izborio da mu u dokumentima piše “x” u rubrici spol, budući da je interseksualna osoba.
Jürgenova borba trajala je tri godine i jučer svjetski mediji prenose kako je dobio pravnu bitku za putovnicu, u kojoj mu je spol “x”, a na rodnom listu označen je u rubrici koju bismo preveli kao “ostalo”. Nije to pobjeda pojedinca, nego dokaz da jedan čovjek može promijeniti sustav i utrti put ostalima koji su u jednakoj situaciji. U ovoj priči to su interseksualni ljudi, “zarobljeni” između spolova, rođeni s atipičnim kromosomima i koji se ne mogu smjestiti ni u jedan spol.
Nakon Jürgenove pobjede za sve interseksualne osobe u Austriji odsad je moguće da u svojim dokumentima imaju, da tako kažemo, treću rubriku kad je posrijedi spol. Moguće je to i u nizu američkih država ili primjerice u Njemačkoj, a i u nas se posljednjih mjeseci javno prenosi iskustvo jedne interseksualne osobe.
U udruzi koja zastupa prava trans, inter i rodno varijantnih osoba Trans Aid nisu nas jučer mogli spojiti s koordinatorom upravo za interseksualne osobe.
Trauma kod liječnika
No, iz prijašnjih javnih istupa ovog mladića poznato je kako se nije rodio s vanjskim fizičkim obilježjima muškog spola, ali tako se osjećao. Nikad se nije osjećao djevojčicom ni ženom te je prolazio niz teških situacija, krize identiteta, osjećaja nespojivih s onim kako izgleda.
Takvi su osjećaji i iskustva interseksualnih osoba te ih inozemni mediji prenose i u priči o ovom Austrijancu. Tamošnji aktivisti žele da interseksualna osoba ima mogućnost označiti na rodnom listu kućicu “ostalo” uz ponuđene oznake za muški i ženski spol, a da prije toga nije potrebna nikakva analiza ni zaključci medicinskih eksperata.
– Kad bi me netko ponovno prisilio ići liječniku, bila bi to velika trauma, a takvo iskustvo ima i mnogo interseksualnih ljudi – rekao je Jürgen za Reuters. Austrijska sudska presuda dolazi baš uoči Međunarodnog dana protiv homofobije, transfobije i bifobije koji se obilježava danas 17. svibnja. Na zaštitu prava i borbu protiv diskriminacije ovih osoba pozvao je i Thorbjørn Jagland uime Vijeća Europe.
– Ne smije biti diskriminacije na temelju seksualne orijentacije ili spolnog identiteta te ova zabrana mora biti jasno izrečena u zakonima i implementirana u praksi u svim našim državama članicama. Europske države moraju svoju legislativu i praksu usuglasiti s praksom Europskog suda za ljudska prava u ovom području – rekao je Jagland najavljujući da će Vijeće ministara u idućoj reviziji preporuke za borbu protiv diskriminacije na temelju seksualne orijentacije ili spolnog identiteta omogućiti državama članicama da pokažu političku volju i daljnji napredak u zaštiti od diskriminacije.
– Medicinske operacije također su problem za interseksualne osobe. Predrasude i izostanak svijesti često rezultiraju nepotrebnim medicinskim intervencijama koje su nasilje prema tjelesnom integritetu i pravima interseksualnih osoba – stoji također u priopćenju ovog glavnog tajnika Vijeća Europe.
Određena mu obilježja
Dokumentom otprije dvije godine u vezi s ovom temom, Vijeće je pozvalo zemlje članice da zabrane nepotrebne operacije “normalizacije spola” koje se rade bez detaljnog informiranja pacijenata..
Alex Jürgen nekoć se zvao Alexandra. U dobi od dvije godine “određeno” je da mu se pripišu i stvore ženska spolna obilježja. Prošao je medicinske zahvate, ali se nikada tijekom odrastanja nije osjećao ženom. O njegovu životu potom je snimljen i film, a on sam postao je aktivist za prava interseksualnih osoba u Austriji.
kakva pobjeda, čisti poraz čovječnosti!