Na današnjoj sjednici Vlade koja je počela u 12.30 sati raspravljalo se o 12 točaka dnevnog reda, među kojima su i situacije s koronavirusom i potresom.
– Bio je potres s epicentrom u blizini Trilja, čuo sam se jučer sa županom Bobanom i gradonačelnikom Trilja Bugarinom. Možemo reći da smo dobro prošli – započeo je sjednicu premijer Plenković govoreći o jučerašnjem potresu.
– Što se tiče snimke s granica, nazvao sam sinoć Božinovića i zatražio da se poduzmu sve potrebne mjere i napravi opširno istraživanje kako bismo vidjeli o čemu je tu riječ jer Hrvatska poštuje svoje zakone i propise. Ne želimo imati nikakva postupanja koja nisu u skladu s našim pravnim poretkom. Imamo zadaću štititi svoju granicu i pri tome cijenimo ulogu policije – kazao je.
– Razgovarao sam i sa srpskim predsjednikom Vučićem o udžbenicima u kojima se negira postojanje hrvatskog jezika i rekao sam da se to što prije treba riješiti, da to šteti Hrvatima koji žive u Srbiji. Tu smo snažno markirali poziciju, a u dogovoru s ministrom Medvedom zatražili smo da se verificiraju određeni podaci kako bismo mogli nastaviti s potragom za ljudima koji su nestali u Domovinskom ratu. Imali smo i razgovore s premijerom Španjolske prvi put i mislimo da će naša suradnja biti još jača – nastavio je Plenković izlagati protekle događaje.
Komentirao je i podršku kandidatu za predsjednika Vrhovnog suda Radovanu Dobroniću.
– Preuzeli smo odgovornost za normalno funkcioniranje suda. Ako predsjednik predloži Dobronića, parlamentarna većina će ga podržati – kazao je.
Što se tiče reformskih zahvata, zahvalio se ministru Aladroviću na predstavljanju paketa reformi u socijalnoj skrbi vrijednosti 1,2 milijarde kuna, istaknuvši kako vjeruju da će oni znatno pomoći u borbi protiv siromaštva, razvoju socijalnih usluga i izjednačavanju mogućnosti za osobe s invaliditetom.
Zakon o sprječavanju sukoba interesa sadrži niz unapređenja, postupak je transparentniji i brži, a proširuje se njegova primjena i na nova tijela, čime se smanjuju šanse za bilo kakve koruptivne aktivnosti – komentirao je Plenković. Razdoblje ''hlađenja'' produljuje se na 12 mjeseci, imovinske kartice podnosit će se svake godine te se povećavaju sankcije za kršenje odredbi.
- Što se tiče načela djelovanja, članak pet ostaje u Zakonu i Povjerenstvo će ga moći primjenjivati kako je to utvrđeno u presudama Visokog upravnog suda, taj članak je svojevrsno pomoćno sredstvo. On je i u skladu sa svrhom zbog koje Povjerenstvo postoji. Podsjećamo, Povjerenstvo nije etičko, već upravno tijelo - poručio je Plenković.
Naveo je kako se time u potpunosti usvajaju preporuke Europske komisije i Vijeća Europe.
- Ako netko ima dvojbe, pozivam komentatore da pažljivo čitaju preporuke GRECO-a i Izvješća o vladavini prava, a ne da se ovako paušalno u javnosti izlazi s tezama je li nešto u skladu ili nije. Sve je u skladu, treba čitati detalje - rekao je.
Dodao je kako je to jedan od najvažnijih mehanizama prevencije korupcije koji imaju na raspolaganju, stoga žele da novi zakon unaprijedi rad djelovanja Povjerenstva, proširi krug obveznika i bude jedan od najbitnijih alata za sprječavanje korupcije, a o tome će biti još rasprave sljedećih mjeseci.
Ministar Tomo Medved potom je komentirao stanje s potresom.
– Početkom listopada ugovorena je dokumentacija za obnovu 4800 kuća. Dosad smo uklonili 391 objekt, a uputili smo i javni poziv za izgradnju zamjenskih kuća te višenamjenskih objekata – kazao je.
Potom je na riječ došao ministar Vili Beroš koji je komentirao stanje s pandemijom koronavirusa.
– Najveće povećanje cijepljenja bilježimo među medicinskim osobljem od 2,8 posto. Nastavljamo provoditi edukativne programe za zaposlenike. Započeli smo s korištenjem EU digitalnih potvrda u sustavu zdravstva, a prema dostupnim podacima, ovoga smo tjedna testirali 11.567 zaposlenika od kojih je 41 bio pozitivan na koronavirus, a 36 je odbilo testiranje – kazao je.
– EU COVID potvrda nije nužna za prelazak granice, dovoljno je uvjerenje o tome da je osoba testirana, cijepljena ili da je preboljela koronavirus –nadovezala se državna tajnica.
>> VIDEO Dalmaciju pogodio potres jačine 4.6: "Čulo se pomicanje crjepova"
Ovi koji snimaju Hrvatsku policiju u obavljanju dužnosti zaštite hrvatskih granica su protudržavna banda. Treba nam zakon o zaštiti hrvatske države i naroda protiv zlonamjernog propagandnog djelovanja.