Počelo je! Banke su stopirale prve isplate plaća radnicima čije tvrtke nisu uplatile i doprinose. U Erste banci otkrili su nam da su blokirali četiri naloga za isplatu iz dvije tvrtke, a novu su nam praksu potvrdile još neke banke. Vladina se Uredba o načinu provedbe plaćanja doprinosa prema plaći počela primjenjivati u srijedu, prvog radnog dana svibnja, no koliko će masovne biti blokade, znat će se tek nakon 15. u mjesecu, dokad su poslodavci dužni uplatiti doprinose za plaće iz prethodnog mjeseca. Hoće li tada krenuti i novi val socijalnih drama radnika, kolateralnih žrtava uvođenja porezne discipline?
Polovično rješenje
Ministarstvo financija, adresa koja bi trebala biti najupućenija u ovu akciju, tvrdi da nema podatke o broju poslodavaca koji trenutačno ne plaćaju doprinose i radnika kojima se ne isplaćuju pa smo ih izvukli neslužbenim kanalima, a jedna veća banka napravila je i procjenu prema stanju u travnju; izračunali su da je “potencijal” blokade ukupno tri posto plaća koje se isplaćuju preko njih s obzirom na to da u travnju 250 tvrtki nije platilo doprinose za svojih 1500 radnika.
Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, strahuje da će se i ova situacija prelomiti preko leđa radnika.
– Mi smo se neprekidno zalagali da uz uplatu neto plaće idu i doprinosi, ali ovo je polovično rješenje, u kojem je državi jedino bitno da napuni proračun, a radnici će ostati i bez svojih neto plaća – kaže Sever, koji smatra da bi cjeloviti model trebao obuhvatiti i državni fond koji bi omogućio cjelovitu isplatu plaća za jedan ili dva mjeseca tvrtkama koje su u privremenim teškoćama. Zauzvrat bi se država upisala na njihovu imovinu. Usto, ne vjeruje da će trenutačni model onemogućiti poslodavcima koji ne uplaćuju doprinose poslovanje po ostalim računima.
– Socijalni problemi svakako će se povećati, a moguće su i zloporabe Uredbe koja nigdje ne propisuje iznos koji poslodavac mora platiti. Moguće je da uplati samo kunu ili dvije na račun za doprinose pa da prođe i isplata plaće – sumnjičav je sindikalist.
Napokon disciplina
Ekonomski analitičari redom, pak, pozdravljaju Linićev plan vjerujući u uspostavu discipline u plaćanju.
Danijel Nestić s Ekonomskog instituta vjeruje da će se na ovaj način lakše detektirati problemi, ali i omogućiti naplata potraživanja radnika.
– Ako radnik ne dobije jednu plaću i tuži poslodavca, vrlo je lako da će je i dobiti. No, ako neisplata potraje i tvrtka ode u stečaj, nema šanse da se naplati, osim ako država ne stane iza tvrtke. A država više nema novca za to – napominje Nestić i poručuje: – Svako uvođenje nekog drugog kriterija za isplatu potpunih plaća, pa i socijalnog, u dugom roku čini štetu – svima.
Jutros na radiju čujem da večenjak to jes njegovi novinari nećeju dobit plaće jer nisu uplaćeni doprinosi.Vidi ti stranca kako neće poštivat Hrvatsku državu i ne plaća što mora platit.Došo je kraj i tome.