Fleksibilizacija i liberalizacija tržišta rada potiče se pod izlikom usklađivanja hrvatskoga radnog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU, objavila je Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC) u svome novom izvještaju o stanju temeljnih radnih standarda u Hrvatskoj, koji je podnijela za potrebe revizije trgovinskih politika Svjetske trgovinske organizacije (WTO).
Kako prenosi SSSH, u izvještaju piše i kako je Vlada iskoristila europske integracije i zahtjeve usklađivanja kao izliku za opsežne zakonodavne reforme i za smanjenje radničkih prava. Kao posljedica toga, više od 80 posto novozaposlenih radnika zaposleno je uz ugovore na određeno vrijeme, a mnogi su u strahu da im ugovori neće biti produženi ako se učlane u sindikat. Veliki broj ugovora o radu na određeno upozorava na ozbiljne probleme u ostvarivanju prava na slobodu udruživanja i prava na kolektivno pregovaranje.
Napominje se kako je zabranjena diskriminacija u zapošljavanju, ali i da su zakonske odredbe nedovoljne kako bi se spriječilo diskriminiranje i zlostavljanje žena na radu. Žene su vrlo često zaposlene na slabo plaćenim radnim mjestima i u prosjeku zarađuju 20 posto manje od muških kolega koji su iste starosne dobi, radnoga iskustva i stupnja obrazovanja. Izvještaj upozorava i na ograničen pristup Roma tržištu rada, kao i nasilje, uznemiravanje i diskriminaciju. Iako dječji rad i prisilni rad nisu problem u Hrvatskoj, djeca koja rade u neformalnoj ekonomiji, većinom Romi, nisu zaštićeni ZOR-om.
Izvještaj donosi i niz preporuka, među ostalim poziva Vladu da zajamči puno poštivanje MOR-ovih standarda koji se odnose na sindikalna prava te da poveća napore u cilju smanjena razlike u plaći između muškaraca i žena, uključivši i promicanje načela jednake plaće za rad jednake vrijednosti u kolektivnim ugovorima.
a kada dolazi na red otvaranje granica ili ti protok robe bez plačanja carine pa da si i mi kupimo jeftinije automobile , a usklađivanje plača ?? mi usklađujemo samo ono što paše vladi , ono što paše građanima stavlja se u 3 plan .