Europski povjerenik Neven Mimica, koji se prekjučer javno oglasio o “lex Perković” i poručio da su “pretjerane prezentacije da je Hrvatska u Europskoj komisiji bila dovedena na rub kredibiliteta”, i osobno je, u vremenu kad se donosio pa potom pod pritiskom EU povlačio “lex Perković” imao problema s očuvanjem kredibiliteta.
Mimica je, naime, kao potpredsjednik Vlade 13. lipnja 2013. godine podržao “lex Perković”, a potom je, kao europski povjerenik, na sastanku kolegija Europske komisije 25. rujna 2013. godine podržao da se zbog tog istog “lex Perković” Hrvatskoj zaprijeti kaznenim odredbama iz članka 39. pristupnog ugovora.
Nikad dosad Mimica nije objasnio kako to da je u lipnju u Vladi podržao kršenje propisa EU, a u rujnu u Komisiji pokretanje procedure protiv onih koji su prekršili propise EU, no jučer je o tome prvi put progovorio za Večernji list.
– Cijela se Vlada suglasila s tim prijedlogom jer smo držali da imamo argumente koji bi opravdavali onakvo ograničenje primjene europskog uhidbenog naloga (EUN). Ali kasnije, kad smo suočeni sa svim argumentima koje je imala Europska komisija, jednostavno smo, i ja tada kao europski povjerenik u EK, ali i Vlada RH, shvatili i prihvatili da treba izmijeniti zakon – kaže Mimica.
Na pitanje nije li kao potpredsjednik Vlade za europsku politiku imao dužnost upozoriti da promjene koje se predlažu krše europski propis te zašto je na Vladi uopće podržao “lex Perković”, Mimica odgovara da je rekao svoje mišljenje na užem kabinetu Vlade.
Na sjednici Vlade, inače, prijedlog “lex Perković” obrazložen je i usvojen u samo 54 sekunde, a ministar Miljenić tvrdio je da se radi o “tehničkom usklađenju” te da “sad imamo zakon koji je u cijelosti prilagođen onome što su pozitivni propisi” (iako takve tvrdnje nisu odgovarale istini).
– Na samoj sjednici Vlade se i inače praktički ni o jednoj točki ne raspravlja. Prethodno smo o tome razgovarali na sjednicama užeg kabineta, i premijer, i ja, i drugi potpredsjednici. Ja jesam zagovarao da moramo to sagledati u kontekstu cijele pravne stečevine.
Ali jednostavno smo zaključili da imamo argumenata da uvedemo onakvo ograničenje primjene EUN-a samo za djela počinjena nakon 7. kolovoza 2002. godine. No, svi drugi kasniji argumenti su bili takvi da je shvaćeno, i u Zagrebu, da Hrvatska mora primjenjivati odluku o EUN-u bez tog ograničenja – kaže Mimica.
Njegova prekjučerašnja tvrdnja da ne postoje tajni dokumenti Komisije vezani uz to pitanje nije sasvim točna jer baza podataka EK pokazuje da dokument broj SEC (2013) 484/3 (koji je usvojen na sjednici EK 25. rujna 2013.) do danas nije dostupan kao javni dokument.
>> Ivan Turudić: Perković je bio na čelu Povjerenstva za uništavanje dokumenata
Nakon presude u Njemačkoj, bilo bi korektno da svi koji su podržavali "lex Perković" snose političku odgovornost. Bilo bi moralno da daju ostavke i da se maknu od politike. Osramotili su narod i državu.