Ako se itko proslavio u oslobađanju 33 rudara koji su u rudniku zlata i bakra San José proveli 69 dana, onda je to čileanski predsjednik Sebastián Piñera. Cijeli je svijet pratio njegov politički trijumf dok je pozirao uz rudare netom izvučene iz dubine od 700 m, nakon čega je predsjednik otišao na turneju po EU, koja ga je dočekala raširenih ruku na krilima oduševljenja spašavanjem rudara iz Zemljine kore.
Nitko nije spominjao da je riječ o jednom od najkontroverznijih državnika u svijetu, čovjeku kojega se u Čileu i prije predsjedničkih izbora u ožujku nazivalo “našim Berlusconijem”. Utoliko je zaprepaštenje bilo veće kada je prvi čovjek Čilea tijekom nedavnog susreta s njemačkim predsjednikom Christianom Wulffom priredio novi skandal - i to jedan od njegovih najgorih do sada.
Bježao pred policijom
Piñera je nakon susreta u dvorcu Bellevue u knjizi dojmova njemačkom kolegi zahvalio za pomoć u spašavanju rudara, poentirajući na kraju stihom iz njemačke himne. Ali pogrešne! Napisao je “Deutschland über alles” iz verzije himne koja se koristila samo do sloma nacizma 1945., što je zgrozilo Wulffa kao što bi inače i ogromnu većinu Nijemaca koji se desetljećima svim silama upiru dokazati da Adolf Hitler predstavlja mračnu mrlju u povijesti inače civiliziranog naroda.
Što se Piñere tiče, ništa novog. Poznat je kao vlasnik TV kuće Chilevisión, donedavno i 27% avioprijevoznika LAN Airlines, posjeduje 13% dionica slavnog čileanskog prvoligaša Colo-Colo, a Forbes mu je prošle godine procijenio bogatstvo na milijardu dolara. No, “slavan” je i po tome što je Robinsona Crusoea smatrao povijesnom osobom, bar ga je takvim smatrao sve dok se nije javno izblamirao, zatim po tome što je svojedobno proglasio mrtvim živućeg poznatog čileanskog pisca Nicanora Parra i sl.
Za razliku od Berlusconija, kod Piñere ipak nema seksualnih skandala, ali je to nadoknadio nekim drugim uspjesima. 1982. je proveo 24 dana u bijegu pred policijom nakon što je bio osumnjičen za teško kršenje bankarskih zakona. Od toga se nekako izvukao uz pomoć snažne skupine svojih odvjetnika, a ali je zato 2007. oglobljen s više od pola milijuna dolara kazne zbog nezakonitog petljanja s dionicama. Za razliku od Berlusconija Piñera se, istina, smatra konzervativcem a ne desničarom, što običava dokazivati svojim tvrdnjama da je 1988. na plebiscitu o nastavku vlasti Augusta Pinocheta glasao za demokratske promjene.
Simpatije za pokojnog diktatora
Ipak, 1998. javno je bjesnio tvrdeći je da je izručenje Pinocheta udar na suverenitet Čilea, a s diktatorom ga povezuje i njegov brat José, čovjek koji je dobar dio političke karijere svojedobno proveo kao ministar rada u vladi Pinocheta. José Piñera je, inače, prošle godine dokazao da ni najmanje nije reformirao svoje stavove iz doba brutalne diktature, izjednačivši Hitlera i Salvadora Allendea, demokratski izabranog predsjednika kojega su 1973. ubili Pinochetovi pučisti uz svesrdnu pomoć CIA-e.
Piñera je inače prvi konzervativac kojemu je nakon 52 godine uspjelo demokratski osvojiti vlasti u Čileu. U osvajanju vrlo neizvjesnih izbora uvelike je pridonjelo to što se bivša predsjednica Michelle Bachelet nakon odrađena mandata više nije mogla kandidirati unatoč popularnosti kod glasača od čak 78 % na kraju mandata te to što su političke stranke od centra do umjerene ljevice bile potpuno razjedinjene te su izišle s čak tri predsjednička kandidata.
tip je umreženi poslušnik centrale ciokaubojgusarke