Na zagrebačkom Županijskom sudu danas je nastavljeno suđenje bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu za slučajeve Ina – MOL i Hypo. Sanader se, podsjetimo, tereti da je od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija primio 10 milijuna eura kako bi toj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini.
Na današnjem ročištu svoj je iskaz dala Zdenka Pogačić, svjedokinja koju je pozvala Sanaderova obrana, predstojnica Vladina ureda za zakonodavstvo. Pogačić je svjedočila o raspravama vezanim za promjene ugovora između Vlade i MOL-a te načinu na koji su se donosile odluke na sjednicama Vlade, ali i na užem kabinetu.
Ukratko, Pogačić je potvrdila navode obrane da se o izmjenama ugovora raspravljalo i to burno i u više navrata, a na izravan upit je li Sanader nekome nametao stavove ili zaključke pravnica je kazala da nije.
Pogačić je posvjedočila da je tijekom 2008. i 2009. bila na tri sjednice užeg kabineta i Vlade na kojima su teme bile izmjene međudioničarskog ugovora Hrvatske i MOL-a u Ini. Kao svjedokinja obrane Pogačić je posvjedočila da se o tom vrućem pitanju burno raspravljalo opisujući kako bi premijer Ivo Sanader obično dao uvodnu riječ nakon čega je tadašnji ministar gospodarstva D. Polančec, koji je vodio pregovore, detaljnije opisao kako pregovori teku. Kazala je da se na sjednicama užeg kabineta raspravljalo mnogo opširnije, a za riječ su se često javljali tadašnji ministar financija Ivan Šuker i ministrica Matulović Dropulić i svi koji su htjeli pitati. Na Vladi su se stavovi potvrđivali glasovanjem, a ona ni jednom prilikom nije posvjedočila nekom izričitom protivljenju, pa čak ni onom koje bi se ticalo upravljačkih prava. Podsjetimo, ministar financija Ivan Šuker govorio je da je upravo on bio postavio pitanje o nerazmjernom broju članova koji se imaju odrediti u upravljačkim tijelima.
– Polančec je u pravilu izvještavao o svim elementima kojima je prikazivao trenutačno stanje pregovora. U listopadu je nakon njegova izvještaja i rasprave donesen zaključak da do sljedeće sjednice Vlade Polančec donese detaljnu analizu s dva elementa: da se osvrne na vođene pregovore i pitanje izdvajanja plinskog biznisa. Analiza je učinjena tek do kraja prosinca i Polančec ju je usmeno iznio na sjednici Vlade 24. prosinca 2008. godine – prisjetila se Pogačić i nastavila:
– Sanader je opet dao uvod, a to se ponavljalo, kako je potrebno steći energetsku neovisnost i to je dalo kontekst u kojem je Polančec usmeno izvijestio o tijeku pregovora i predočio analizu s pitanjima koja su hrvatski pregovarači smatrali bitnima. Navedeno je da se izmjenama ugovora pristupalo da bi se zaštitilo nacionalne interese.
Predstojnica Vladina ureda za zakonodavstvo sudjelovala je i na sastancima u ministarstvu gospodarstva koje je sazivao D. Polančec, a na kojima su bili i Šuker i Dropulić te, kako je kasnije doznala, neki članovi povjerenstva za Inu te B. Radošević, predsjednik uprave Plinacra. Raspravljalo se o ugovoru i izdvajanju plinskog biznisa.
– Ja sam znala koja je tema, ali nisam znala pojedinosti. Mogla sam jedino svjedočiti da se odvija dosta žustra rasprava sudionika koji imaju insajderske informacije. Svatko je iz svog segmenta postavljao pitanja i raspravljao o pojedinim dijelovima ugovora.
Potom je objasnila da je rasprava bila burna i zbog međusobnog animoziteta Polančeca i Šukera.
Kazala je kako je o tome da se pristupi izmjenama ugovora Vlada jednoglasno odlučila kao i da je ugovor jednoglasno potvrđen.
Nakon nje trebao je svjedočiti Sanaderov prijatelj iz Splita Miro Brkić, no on nije stigao na sud.
Prošlog tjedna na klupu za svjedoke sjeli su Ratko Maček i Vesna Špoljarić te predsjednik NO-a Ine Davor Štern, a na prijašnjim ročištima svjedočili su Krešić, Mayer i Vanđelić, hrvatski predstavnici u upravi i Nadzornom odboru Ine, koji su kazali da nakon izmjena međudioničarskog ugovora, koji je Sanaderova vlada potpisala s MOL-om, Hrvatska nema utjecaja u Ini, odnosno da strateški partner MOL donosi sve ključne odluke vezane za poslovanje Ine.
Detaljan tijek suđenja pogledajte ovdje:
9.33 sati Počinje današnje ročište svjedočenjem pravnice Zdenke Pogačić. Ona je 2008. i 2009. bila predstojnica Vladina ureda za zakonodavstvo kojem je zadaća davanje pisanih mišljenja o predloženim zakonima, pripremanje akata iz djelokruga Vlade i Sabora te davanje stručnih mišljenja u vezi s primjenom zakona. Dodatna zadaća jest brinuti se o pravodobnoj objavi svih propisa u Narodnim novinama.
9.38 sati Jadranka Sloković: Je li ured na bilo koji način regulirao međudioničarski ugovor?
Zdenka Pogačić: Po nalogu D. Polančeca ured je provjerio je li Vlada ovlaštena davati suglasnost na takve akte, a izvršili smo uvid u te ugovore i napravili normativno-tehničke preinake.
9.43 sati Pogačić: Ustvrdili smo da je Vlada ovlaštena potpisati ugovor i ugovor je pravno uređen s obzirom na terminologiju u uvodnim odredbama. Zadatak Ureda za zakonodavstvo nije bio ulaziti u odredbe samog ugovora.
Sloković: Jeste li sudjelovali na sjednicama Vlade i užeg kabineta vezano za ugovor?
Pogačić: U srpnju 2008. imenovana sam za predstojnicu i bila sam na svim sjednicama, i otvorenim i zatvorenim, na kojima su bile uvrštene točke povezane bilo s procesom privatizacije Ine, bilo s ugovorima.
Sloković: Sjednice užeg kabineta, na koji način su vođene, tko je izvješćivao o ugovorima, je li se raspravljalo?
Pogačić: Tijekom 2008. u više navrata bile su tri sjednice Vlade kojima su prethodile sjednice užeg kabineta. U listopadu je bila na redu informacija općenite naravi, o provedbi zakona o privatizaciji Ine. Na užem kabinetu rasprave su bile šire. Polančec je u pravilu izvješćivao o svim elementima kojima je prikazivao trenutačno stanje. U listopadu je Polančec dao detalje nakon Sanaderova uvoda. Donesen je zaključak da do sljedeće sjednice Vlade Polančec donese detaljnu analizu s dva elementa, osvrne se na vođene pregovore i pitanje izdvajanja plinskog biznisa.
9.50 sati Pogačić: Uži kabinet u to vrijeme činili su Sanader, svi potpredsjednici Vlade, svi ministri pa čak i ja kao službenik. Proteklo je mjesec ili dva dok nije napravljena tražena analiza. Sjednica iz listopada bila je zatvorena, a analiza je bila točka dnevnog reda na sjednici Vlade koja se održala krajem prosinca 2008. godine i toj je sjednici Vlade prethodio uži kabinet.
Pogačić: Sanader je opet dao uvod i to se ponavljalo, kako je potrebno steći energetsku neovisnost i to je dalo kontekst u kojem je Polančec usmeno izvijestio o tijeku pregovora i predočio analizu s pitanjima koja su hrvatski pregovarači smatrali bitnima. Navedeno je da se izmjenama ugovora pristupalo da bi se zaštitilo nacionalne interese. Šira i opsežnija rasprava vodila se na sjednicama užeg kabineta u odnosu na sjednice Vlade.
9.54 sati Sloković: Je li se na tim sjednicama užeg kabineta glasovalo i jesu li se vodili zapisnici?
Pogačić: Vodila se rasprava, no odluke se donose na sjednicama Vlade. Uži kabinet zapravo je forum na kojem se raspravlja otvoreno o temi i iskazuju se stajališta, gdje su svi pozvani da izraze mišljenje, a stav se iskazuje glasovanjem na Vladi. Nisam sigurna vode li se zapisnici užeg kabineta, zato se snimaju sjednice Vlade i postoji zvučni i pisani zapis izrečenog stava na Vladi.
9.58 sati Sloković: Kakav je zaključak donesen na toj sjednici u prosincu?
Pogačić: Donesen je zaključak kojim se prihvaća izvješće o tijeku pregovora, a izvješće se odnosilo na izmjene ugovora, ugovora o plinskom poslovanju i prodaji podzemnog skladišta plina. Također, Ministarstvo gospodarstva dobilo je zadatak da pripremi nacrte ugovora za sjednicu krajem siječnja, kada se trebala dati suglasnost na te ugovore. Koliko ja znam, nitko nije na toj sjednici Vlade 29. siječnja 2009. govorio protiv ugovora. Ugovori između Vlade i MOL-a prihvaćeni su jednoglasno.
10.01 sati Sloković: Jeste li sudjelovali na sastancima u Ministarstvu gospodarstva vezano za ugovore?
Pogačić: Jesam. Ured za zakonodavstvo imao je dobar odnos s Polančecom koji je u dva navrata uputio poziv na koji sam se odazvala. Sastanci su se odvijali, pretpostavljam, u prosincu 2008. te početkom siječnja 2009. Svakako prije sklapanja ugovora. Uz Polančeca bio je i pravni savjetnik Marković te ministri Šuker i Dropulić, ali i još neke osobe, kasnije sam doznala da te je to bio gospodin Bač, zatim Horaček i Radošević, a kasnije je bio i Dragić. Bio je i jedan kratki sastanak u Vladi, ali mislim da nisu bili svi navedeni.
10.06 sati Sloković: Koja je bila glavna tema?
Pogačić: Jedno je bilo izmjena ugovora, izdvajanje plinskog poslovanja. Moja znanja i predznanja o tom pitanju bila su znatno manja od onih koja su imali ostali sudionici pa sam stekla dojam da među njima postoji visok stupanj informiranosti. Ja sam znala koja je tema, ali nisam znala pojedinosti. Mogla sam jedino svjedočiti činjenici da se odvija dosta žustra rasprava sudionika. Svatko je iz svog segmenta postavljao pitanja i raspravljao o pojedinim dijelovima ugovora.
Pogačić: Rasprava je trajala oko dva sata, posebno se detaljno raspravljalo o izdvajanju plina. Toga se jasno sjećam, razloga i cijene koja se mora postići, koja mora postati tržišna te europski okviri.
10.12 sati Sloković: Je li Sanader na bilo koji način utjecao na članove Vlade kako da glasuju, je li nametao svoje stavove?
Pogačić: I na užem kabinetu i Vladi rasprava se odvijala tako da je Sanader o svakoj točki dao kratki uvodni osvrt i najavio točku pa dao riječ resornom ministru. U ovom slučaju Polančecu. Nakon detaljnog izvješća svi članovi mogli su reći što misle i ni u jednom slučaju ni Sanader ni Polančec nisu nametali svoj stav nego su svi bili pozvani otvoreno iznositi svoje mišljenje. Nisam svjedočila nametanju nekog stava ili nametanju i sugeriranju zaključka, no mogu svjedočiti da je bilo rasprave i da su se svi koji su poznavali materiju javljali za riječ, tražili objašnjenja i dobivali ih.
10.15 sati Sanader: Je li točno da Vam je D. Polančec dao sva tri ugovora i odluku Vlade o davanju suglasnosti?
Pogačić: Dobili smo sva tri ugovora
10.18 sati Slijedi unakrsno ispitivanje
Tužiteljica Vanja Marušić: Koja su to pitanja o kojima se najviše raspravljalo vezano za izmjene ugovora?
Pogačić: U više navrata Polančec je detaljno obrazlagao skupine pitanja o kojima se tijekom pregovora raspravljalo. U odnosu na ugovor bilo je izvješće i na temelju njega eventualna rasprava oko zadržanih pitanja koja je trebalo postići. Pa o različitim pravima MOL-a u raspolaganju dionicama Ine, o trajanju tzv. lock-up razdoblja. Hm... O onom što čini sadržaj tog ugovora, a najvažniji dio odnosi se na segment korporativnog upravljanja.
Marušić: Što se o korporativnom upravljanju raspravljalo?
Pogačić: Što se tiče upravljačkih prava, vodila se rasprava, ali o kojim se pitanjima raspravljalo, to vam ne mogu reći jer je to cijeli segment koji uključuje broj članova, način upravljanja, no cijeli taj segment bio je u više navrata predmet rasprave.
Marušić: Sjećate li se tko je u tim raspravama sudjelovao?
Pogačić: Najčešće Polančec i vrlo intenzivno ministri Šuker i Dropulić.
10.20 sati Marušić: Možete li se sjetiti što je pitao Šuker, što mu nije bilo jasno vezano za upravljanje?
Pogačić: Ne mogu se točno sjetiti, ali znam da je često od Polančeca tražio objašnjenja, no ta je rasprava zapravo zrcalila jedno, kako bih rekla, netolerantno iskazivanje stava, objašnjenja. Njihovo nesuglasje blokiralo je pravu raspravu o temi.
Marušić: Netko se nije slagao s tim da se veća prava daju mađarskoj strani?
Pogačić: Nisam svjedočila da je netko izražavao izričito neslaganje. Nitko nije iskazivao svoje protivljenje.
10.24 sati Pogačić: S obzirom na to da je M. Dropulić bila predsjednica NO-a Plinacra, njen angažman i rasprava kao predstavnice Vlade u skupštini bili su usmjereni na pitanja o podzemnom skladištu plina. Htjela je angažirati neovisne procjenitelje.
Marušić: Što se tiče užeg kabineta, sjećate li se u kom je smjeru Slobodan Uzelac izražavao svoje mišljenje?
Pogačić: Potpredsjednik Vlade tražio je dodatna objašnjenja, to nije bilo njegovo matično područje pa je postavljao pitanja Polančecu u slobodnoj raspravi. I dalje ostajem pri onom što sam rekla, svi prisutni na užem kabinetu bili su slobodni postaviti pitanje i na svakom je bilo hoće li postaviti pitanje ili ne.
10.31 sati Marušić: Je li raspravljao Božo Biškupić ili ministar vanjskih poslova?
Pogačić: Ne sjećam se jesu li oni o tome raspravljali.
Marušić: Što je pisalo u preambuli ugovora, koji je cilj MOL-a?
Sudac Turudić: Zar ne bi bilo lakše da pročitamo taj ugovor? Puno bismo manje vremena izgubili.
Pogačić: Zadaća je ureda da pregledava stotine i stotine zakona. Sjećam se da u preambuli, na samom početku, piše da ugovorne strane izmjeni pristupaju radi zaštite nacionalnih interesa pa vjerojatno piše da MOL želi doprinijeti obavljanju učinkovite djelatnosti. Pretpostavljam da su to uobičajene formulacije.
10.35 sati Marušić: U vezi sa sastankom u ministarstvu, rekli ste da se burno raspravljalo, o čemu se to tako jako raspravljalo, jesu li bili neki problemi?
Pogačić: Ne znam biste li vi sami koristili izraz burna rasprava da ste bili na tim sastancima. Ja sam to tako formulirala jer nakon što bi Polančec iznio izvješće, Šuker i Dalić postavljali su pitanja. No odnosi između Šukera i Polančeca bili su naelektrizirani. Osobne stvari po strani, rasprava je bila burna jer su sudionici imali insajderske informacije.
10.42 sati Marušić: Je li na sastancima u ministarstvu bilo govora da bi se ugovor o kupnji Okolija trebao zaključiti do kraja godine, je li bilo požurivanja?
Pogačić: Koliko se sjećam, nije bilo konkretno riječi o rokovima. No sjećam se da je na toj sjednici krajem prosinca u izvješću o tijeku pregovora spomenuto da postoje objektivne prepreke da se ti ugovori o izdvajanju plinskog poslovanja potpišu najranije do 20. siječnja.
Marušić: Na sastancima je bio i šef Plinacra B. Radošević. Je li se raspravljalo odakle osigurati sredstva za kupnju Okolija?
Pogačić: Ja sam već ranije rekla da tada nisam ni znala tko je Radošević, na tim je sastancima bilo obilje stručnih podataka.
Marušić: Je li netko drugi raspravljao o cijeni i novcu za plaćanje Okolija?
Pogačić: Ne sjećam se.
10.50 sati Marušić: Je li bila još koja sjednica Vlade, osim ove tri vezane za Inu i MOL?
Pogačić: Bila je još jedna kratka sjednica, 29. prosinca 2008, zatvorena sjednica Vlade na kojoj je donesena odluka da će dati suglasnost na izmjene ugovora i na izdvajanje plinskog poslovanja i to nakon dodatnog usuglašavanja. Razloge ne znam.
10.53 sati Marušić: Je li prije zadnje sjednice 29. siječnja 2009. održan uži kabinet?
Pogačić: U pravilu se održava prije svake sjednice Vlade pa mislim da je tako bilo i prije ove sjednice Vlade.
Marušić: Znate li kada su dostavljani kompletni materijali na koje je dana suglasnost na toj zadnjoj sjednici?
Pogačić: Ja znam samo kad je Polančec to nama dostavio. Prijedlozi nacrta dostavljani su od kraja prosinca 2008. do kraja siječnja 2009., no ni jedno pitanje koje je bilo bitno nije mijenjano u odnosu na nacrt ugovora. Ja sam rekla da se znam kada su se točno držali ti sastanci, tijekom prosinca ili siječnja, no u svakom slučaju bili su prije završne sjednice Vlade u siječnju 2009.
Sudac: Pita vas se jesu li se održali prije konačne sjednice Vlade?
Pogačić: Konačne verzije ugovora dostavljene su uoči konačne sjednice. Neki dokumenti stizali su naknadno. Polančec je, kako su se odvijala usuglašavanja, dostavljao te materijale na pregled i procjenu. Konačna verzija dostavljena je neposredno prije sjednice Vlade. Ni konačna verzija nije se bitno razlikovala od onog što je bilo ispregovarano u prosincu 2008. godine.
Marušić: Ja bih još jednom postavila pitanje, zbog čega se onda vodila rasprava u ministarstvu, ako se ništa nije mijenjalo?
Čedo Prodanović prigovara i traži da se zabrani to pitanje.
Sudac: Pokušajte odgovoriti.
11.00 sati Pogačić ne nalazi riječi za odgovor na ovo pitanje, a sudac Turudić kaže da to nije u naravi njezina posla da zna.
Marušić: Koja je bila vaša uloga na tim sastancima u Ministarstvu gospodarstva i je li se vodio kakav zapisnik?
Pogačić: Pozvana sam kao predstojnica Ureda za zakonodavstvo, a ne znam je li se vodio zapisnik.
11.01 sati Završeno je svjedočenje Zdenke Pogačić. Suđenje se nastavlja sutra iskazima svjedoka iz Mađarske, gospode Bača i Galaza.
Ma dokle će se ova fars protezati koliko će još novaca iz državnog proračuna biti potrošeno. Dok ljudi ne primaju plaće tu se tereti jedan čovjek koji je po svima donosio odluke sam. Tu nema logike ako je netko kriv kriva je cijela Vlada u to doba koja je tako odlučila. Svatko tko je u toj Vladi rekao ne nije kriv. Osim toga Ina nikad nije bolje stajala od kada je vode Mađari, Dok je bio Dragičević svu su je pokrali čak je i on nakraju uzo ogromnu otptremninu i prevario državu za prirez i porez. Baš me briga za udjele očito Mađari vode bolje biznis, Vidimo da se i našim direktorima isplaćuju tamo velke plaće i još se netko ima buniti.