Boston Consulting Group razvila je bolji način mjerenja 'održivog blagostanja' neke zemlje, točnije uspješnosti i kvalitete življenja. Sve je više jasno da sami bruto domaći proizvod nije baš najbolji pokazatelj uspjeha neke zemlje zbog brojnih razloga.
Oni su na temelju 44 različitih pokazatelja, a BDP je bio samo jedan od njih izmjerili koje su najuspješnije zemlje. Među ostalim kriterijima koje su uzeli u obzir bili su koji su i stopa nezaposlenosti, inflacija, učestalost bolesti, životni vijek, kvaliteta i dostupnost obrazovanja, kvaliteta infrastrukture, stanja okoliša, suzbijanje korupcije, slobode medija, i još mnogo toga.
Na temelju njihovih izvještaja napravljena je mapa najboljih europskih zemalja za život, a koju je izradio Jakub Marian i postavio na svoj blog.
Što se tiče Europe najbolje je ocijenjena Norveška koja je dobila ocjenu 100. Makedonija je dobila ocjenu 42,9, što je najniže.
Hrvatska je pak dobila ocjenu 61,3, dok je Slovenija dobila 79,3.
Ocjenjene su i brojne druge zemlje, a redom su dobile ove ocjene. SAD 83,7, Japan 81,3, Brazil 49,3, Kina 46,5, India 32.6. Na karti nisu uključeni Krim i Kosovo.
Aha, kako da ne. U Europi je danas najgore zivjeti. Bolje zive Kinezi i Rusi, oni bar imaju ozbiljne politicare, a ovi iz EU su jad i bijeda, neprijatelji vlastitih naroda.