Tomaš Boček, Vijeće Europe

Političari, mediji i Crkva utječu na stav društva o migrantima

Tomaš Boček
Foto: Vijeće Europe
08.11.2018.
u 21:17

Trećina su svih migranata djeca, najranjivija skupina za koju ne postoji sustav skrbnika

S Tomášem Bočekom, posebnim izaslanikom Vijeća Europe, jučer smo u Zagrebu razgovarali o prijeporima oko Globalnog kompakta o sigurnim, uređenim i zakonitim migracijama te migrantskoj krizi.

Sudjelovali ste u nastajanju Globalnog kompakta. Sada vidimo da sve više država radi otklon citirajući da će, primjerice, izgubiti suverenitet.

Kompakt nije pravno obvezujući, on je skup mjera, preporuka i dobrih praksi. Nastao je kao pokušaj da se na globalnoj razini razriješi pitanje migracija nakon što je postalo jasno da individualni i regionalni pristupi ne daju rezultate. Sve države koje imaju primjedbe bile su uključene u usuglašavanje konačnog teksta.

Koja je razlika između regularnih i neregularnih migranata?

Ja sam regularni, legalni migrant – Čeh koji živi u Francuskoj. Regularni migranti imaju regulirani status i žive u nekoj državi po njezinim zakonima. Neregularni ulaze u neku državu i tamo borave u suprotnosti sa zakonima te države.

Znači, migranti na granici Hrvatske i BiH su neregularni i na njih se Kompakt ne odnosi?

Točno. I tražitelji azila su neregularni migranti. Regularni su kad dobiju status azilanta.

Što ste vi, kao Vijeće Europe, uključili u Kompakt?

Niz mjera, uključujući one za djecu te za integraciju.

Neki ne žele biti integrirani.

Točno. Njima treba nekako objasniti da je to i u njihovu interesu, a ne pribjegavati prisilnoj integraciji.

Jeste li čuli prigovore o postupanju hrvatske policije protiv migranata?

Ne. Čuo sam ih u Srbiji i Bugarskoj. Pokazali su mi i masnice. Požalili su mi se i neki migranti u BiH koje su vratili iz Hrvatske.

Posebno se bavite djecom migrantima.

To je najranjivija skupina – nemaju pristup informacijama, ne postoji sustav skrbnika, a naišli smo i na primjere kad su ih zatvarali u centrima za zadržavanje.

Koliko je uopće djece?

Trećina svih migranata.

>> Pogledajte kakva je bila situacija na GP-u Maljevac s migrantima

Zašto onda uglavnom vidimo slike mladih muškaraca?

Da, zašto? Među tim mladim muškarcima ima jako puno onih u dobi od 16 do 18 godina.

Kako ocjenjujete izvještavanje o migrantima?

Treba se izvještavati bez diskriminacije. Izvještava li se na isti način o silovanju koje je počinio Nijemac ili migrant? Zločine migranata ne treba prešućivati. Imali smo takvih primjera u nekim državama EU pa je rezultat bio još gori jer mediji gube vjerodostojnost, što opet ide na ruku populistima.

Što je s političarima koji koriste migrante za političke ciljeve i širiteljima lažnih vijesti?

Mediji, političari i Crkva formiraju javno mnijenje. Kako govore o migrantima, tako će utjecati na cijelo društvo.

>> Pogledajte kakva je situacija s migrantima bila na granici BiH i Hrvatske

 

Komentara 17

DU
Deleted user
21:26 08.11.2018.

Ceh cija je zemlja pretezito ateisticka uvijekce napast Crkvu logicno...neka se pobrine za migrante na nacin da ih usmjeri u svoju maticnu zemlju...prije ce opet od majmuna nastati covjek nego ce se migranti uklopiti u drustvo...i sl

Avatar SheriffWoody
SheriffWoody
21:37 08.11.2018.

Soroševac misli da nama Crkva ili netko drugi treba onjasniti što misliti o nasilnom i ilegalnom ulasku islamista u europu. Njemu je teško shvatiti da ima ljudi koji misle svojom glavom

Avatar mileudarcina 1
mileudarcina 1
21:47 08.11.2018.

Čuj kućnog filozofa i mudronje, emigrirao iz češke za fancusku prijavio se u ured i dobio status legalnog migranta, znaći moguća je ta opcija, krasan podatak, hvala.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije