Čak 44 radioteleskopa razasutih po Europi ujedinit će se u jedan jedini. To je LOFAR, sveeuropsko niskofrekventno polje radioteleskopa. Dvadesetak ih je već sagrađeno. Kad se polje dovrši, objedinit će ih se u golemi “tanjur” sposoban “slušati” svemir kako dosad nije bilo moguće. Slični radioteleskopi 50 godina od osnutka instituta SETI, kojega je projektirao Frank Drake u Green Banku, još nisu razabrali signal iz izvanzemaljskog inteligentnog izvora. LOFAR ima znatno veće izglede.
Potraga za izvanzemaljskim inteligentnim životom, dakako, nije glavni zadatak ovog velikog projekta. Radioteleskopima se pretražuje svemir u frekvencijama izvan vidljivog područja, koje nadopunjuje poznatu kartu svemira i poznate objekte prikazuje reljefnije nego u nekoj drugoj frekvenciji. Posebno se to odnosi na objekte koji ispuštaju snažno zračenje, drugačije nevidljivo, poput radijskih mlazeva, svemirskog zračenja, međugalaktičkog vodika i mnoštvo drugih fenomena. Paneuropsko niskofrekventno radioteleskopsko polje LOFAR predstavljeno je u srijedu na godišnjem skupu Kraljevskog nacionalnog astronomskog društva u Glasgowu novim snimkama izvora radiozračenja iz područja 3C61.1 na kojima se jako dobro razabire bitna razlika.
Kada se polje dovrši, ono će se rasprostirati preko Veliko Britanije, Francuske i Švedske do Poljske i Ukrajine od zapada prema istoku, te na jug do Italije. Središte mu je tri kilometra sjeverno od mjesta Exloo u Nizozemskoj iz kojega se pet krakova radioantenskog polja blago spiralno šire sa sve rjeđe postavljenim antenskim poljima. Između središta antenskog polja i najudaljenije točke na pojedinom kraju bit će i više od 1000 kilometara zračne linije. Svaka točka tog golemog radioteleskopa trebala bi pridonijeti ukupnoj površini "kontinentalnoga tanjura" većoj od jednog četvornog kilometra. Temeljne čestice su 10 tisuća jednostavnih dipolnih antena položene na tlo. Prava snaga će se toga polja osjetiti kad se podaci sa svih strana objedine u IBM-ovo superračunalu Blue Gene/P u Goningenu u "sliku" razumljivu radioastronomima. Što su tom polju duži krakovi, to će se moći uhvatiti niže frekvencije. Projektirano je "slušanje" valnih dužina od 1,3 metra sve do valne dužine od 30 metara (10-240 MHz).
Kad već spominjemo prisluškovanje ET-a, u Glasgowu je objavljeno da je potpisan ugovor s institutom SETI da će se s njime dijeliti podaci zanimljivi Institutu za istraživanje izvanzemaljske inteligencije. Zahvaljujući računalu, astronomi će moći istodobno pretraživati i slušati više lokacija na nebu istovremeno.
Gradnja i objedinjavanje radioteleskopa počelo je 2006. godine.
Eto ja našo et!! .. youtube .... . budweiser wazzup . WAZZUP . i ..... Wassup 2008