PODIGNUT STUPANJ PRIPAVNOSTI

Poljska aktivirala članak 4 NATO Ugovora. Evo što to točno znači

Poljski premijer Mateusz Morawiecki sazvao hitan sastanak odbora za nacionalnu sigurnost i obranu
Foto: Radek Pietruszka
1/3
Autori: Vecernji.hr, Hina
16.11.2022.
u 00:44

Pokretanje članka 4 NATO-a može zatražiti svaka zemlja članica koja se osjeti ugroženom od neke druge zemlje ili terorističkih ugroza

Nakon večerašnjeg pada dva projektila u selo u Poljskoj u kojoj su poginule dvije osobe, država je objavila kako podiže stupanj pripavnosti kao ''odgovor na eksploziju''.

Osim što je vlada odmah zatražila sastanak Vijeća za sigurnost tu večer, isto je učinio i predsjednik Andrzej Duda za srijedu u podne.

Iako je glasnogovornik vlade Piotr Muller tek najavio kako Poljska ''razmatra pozivanje i 4. članak NATO ugovora'', neslužbeni izvori Reutersa iz krugova europskih diplomata navode kako je taj članak službeno aktiviran i da će se čelnici saveza sastati u srijedu na izvanrednom sastanku. Isto tako, jedan od diplomata je izjavio kako će NATO djelovati iznimno oprezno u ovom slučaju te da treba vremena kako bi se potpuno utvrdio ovaj incident.

No, što točno implicira članak 4 Sjevernoatlantskog ugovora, od ukupnih 14?

Naime, ovaj članak nalaže da će se zemlje saveznice “zajednički savjetovati uvijek kada, prema mišljenju bilo koje od njih, bude ugrožena teritorijalna cjelovitost, politička neovisnost ili sigurnost bilo koje od stranaka”.

To upravo znači da slijedi spomenuti sazvani sastanak, kojim će se utvrditi sve okolnosti događaja koji je prethodio, kao i koraci koji bi se iduće mogli poduzeti.

Inače, članak 4 može pokrenuti Poljska ili sam glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg. Pokretanje članka 4 NATO-a može zatražiti svaka zemlja članica koja se osjeti ugroženom od neke druge zemlje ili terorističkih ugroza.

S druge strane, brojni analitičari spekuliraju hoće li se pokrenuti članak 5., koji bi potencijalno mogao implicirati uplitanje NATO-a u rat Rusije s Ukrajinom. 

''Stranke su suglasne da će se oružani napad na jednu ili više njih u Europi ili u Sjevernoj Americi smatrati napadom na sve njih te su stoga suglasne da će, u slučaju takvog oružanog napada, svaka od njih, u ostvarivanju prava pojedinačne ili kolektivne samoobrane priznatog člankom 51. Povelje Ujedinjenih naroda, pomoći stranki ili strankama koje su napadnute, poduzimajući odmah, pojedinačno i zajedno s drugim strankama, mjere koje se smatraju potrebnima, uključujući uporabu oružane sile, radi uspostavljanja ili održavanja sigurnosti sjevernoatlantskog područja.

Svaki takav oružani napad i sve mjere poduzete kao rezultat tog napada odmah će biti prijavljeni Vijeću sigurnosti. Takve mjere će prestati kada Vijeće sigurnosti poduzme mjere potrebne za ponovnu uspostavu i održavanje međunarodnog mira i sigurnosti'', navodi se u ''zloglasnom'' članku, a koji je pokrenut dosada tek jednom - nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001.

>> VIDEO Ruski ministar Lavrov navodno hospitaliziran na Baliju, Zaharova: Ovo je vrhunac lažiranja!

 

Ključne riječi

Komentara 10

AN
Antonia1987
01:42 16.11.2022.

Tako to biva u svijetu u kojem se decki uvijek i oduvijek igraju rata.Dajte oladite..

KI
kiseli
06:20 16.11.2022.

Ponovno sve počinje napadom na Poljsku...

GE
geler203
07:18 16.11.2022.

Ponavljam. Ovaj puta pucam po onome tko me zove u rat, šalje u rat, pokušava unovačiti ili šalje nekoga po mene.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije