Poljska premijerka Beata Szydlo i čelnik vladajuće stranke Pravo i pravda (Prawa i Sprawiedliwości – PiS), Jarosław Kaczyński, predstavili su ostvarene rezultate poljske vlade nakon dvije godine mandata, naglašavajući kako njihov program “500 plus” daje rezultate.
Ipak pomalo ispod radara prošla je najava Jarosława Kaczyńskog, koji je u svom osmominutnom izlaganju, govoreći o vanjskopolitičkim ciljevima i programima Poljske, de facto najavio osnivanje nove “političke tvorevine” unutar Europske unije.
Naglašavajući kako je sigurnost Poljske i cijele Europe jedan od primarnih ciljeva njegove države, Kaczyński je dodao i kako Poljska želi biti lider u formiranju jedne nove grupacije.
Ravnoteža sistemu
– Područje Međumorja odnosno država Višegradske skupine i inicijative Tri mora dodatno je dobilo na važnosti podrškom SAD-a. Naša je ideja stvoriti sustav koji bi ekonomski i infrastrukturalno povezao taj dio Europe, a poslije stvorio i jedan novi politički entitet koji bi predstavljao ravnotežu u cjelokupnom europskom sistemu – kazao je Jarosław Kaczyński.
Drugim riječima čelnik vladajuće poljske stranke, kojeg mnogi smatraju pravim vladarom Poljske, u svojim je vanjskopolitičkim ciljevima najavio stvaranje nove političke unije koja bi se protezala između Jadrana, Baltika i Crnog mora. Ono što je nama zanimljivo jest da bi, prema tim najavama, dio novog političkog saveza bila i Hrvatska kao idejna kreatorica inicijative Tri mora, koju posebno zagovara predsjednica republike Kolinda Grabar-Kitarović.
Kada se zna kako članice Višegradske skupine poznate kao V4 (Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka), posljednjih mjeseci intenzivno naglašavaju nužnost proširenje skupine s Hrvatskom, Austrijom i Slovenijom te kada se zna da su u inicijativi Tri mora Hrvatska, Slovenija, Austrija, Mađarska, Češka, Slovačka, Poljska, Estonija, Letonija, Litva, Rumunjska i Bugarska,i radi se o području u kojem živi 112 milijuna stanovnika (25% EU) od čega 40 milijuna Poljaka i čiji je udio u BDP-u Unije 12,5 posto odnosno 1589 milijardi eura, onda je jasno kako je projekt o kojem Kaczyński govori ozbiljan korak k stvaranju snažne srednjoeuropske, pa i šire grupacije unutar Europske unije.
Mađarski vjetar u leđa
Ove najave treba promatrati i u kontekstu inicijative mađarske parlamentarne stranke Jobbik čiji je predsjednik Gabor Vona nedavno predložio osnivanje posebnog parlamentarnog tijela koje bi se bavilo upravo Višegradskom skupinom te je pozvao prije svega Hrvatsku koju sa srednjoeuropskim prostorom i državama vežu tisućljetne veze i društveno-kulturološka pripadnost, na pristupanje grupaciji. Prije dva dana ovaj je prijedlog dobio i podršku vladajućeg Fidesza Viktora Orbana pa je njegova realizacija sada vrlo izgledna. Osim programa političkog jačanja i snažnijeg povezivanja srednje Europe poljski čelnici pohvalili su uspjeh na području sigurnosti posebno kada su teroristički napadi posrijedi.
– Modernizacija i jačanje policije i vojske pokazali su se kao puni pogodak. Poljska je danas prepoznata kao država bez terorizma – kazala je Beata Szydlo, dodavši kako je to i jedan od glavnih preduvjeta za daljnje jačanje poljskog gospodarstva i životnog standarda.
– Obitelj, gospodarski razvoj i sigurnost naša su glavna tri cilja – poručila je Szydlo.
Poljska premijerka poručila je na kraju kako je njezina zemlja pripada Europskoj uniji te kako je Europska unija pripada Poljskoj. Time je samo željela ponoviti kako neće biti “Polexita” odnosno poljske varijante Brexita, no istaknula je i kako će Varšava u Bruxellesu i dalje snažno zagovarati Poljske interese kroz institucije EU. – Poljska želi biti sigurna da kršćanske tradicije ne podliježu “ideološkoj cenzuri” u Europskoj uniji. Kršćani u Europi ne bi se trebali osjećati neugodno ili posramljeno zbog svoje vjere i tradicije – izjavila je Szydlo. Baš kao i Mađarska, Poljska je odbila primiti migrante iz Sirije i drugih područja Bliskog istoka i sjeverne Afrike koji su stigli u Europe od 2015. godine po sistemu kvota navodeći da su muslimanski imigranti prijetnja njihovoj nacionalnoj sigurnosti i stabilnosti.
Pogledajte kako je Juncker uštipnuo Plenkovića:
U raspravi o stanju u Poljskoj na sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu lider europskih liberala Guy Verhofstadt bio je jedan od najkritičnijih u osudi, a hrvatska konzervativka Ruža Tomašić jedna od najglasnijih u podršci smjeru kojim ide Poljska.
– U subotu fašisti su oteli ulice Varšave. Neonacisti su pozivali na “bijelu supremaciju”, na “čistu krv”, podsjećajući nas na najmračnije stranice povijesti. U Varšavi, u Poljskoj, manje od 350 kilometara od Auschwitza i Birkenaua. Do prije nekoliko godina to je bilo nezamislivo u Europi i u Poljskoj. Moramo aktivirati članak 7., ne da kaznimo građane Poljske, nego da zaštitimo europsko nasljeđe i kaznimo one političare koji ga nastoje uništiti – rekao je Verhofstadt.
Hrvatska europarlamentarka Ruža Tomašić pak smatra da će, “nastavimo li Poljacima docirati iz Bruxellesa”, Poljska postati nova Ujedinjena Kraljevina, u smislu da će glasati za izlazak iz EU.
– Proeuropski poljski narod ima drukčiju viziju Unije od europskog establišmenta, a aktualna vlada uživa veliku podršku Poljaka jer tu viziju nastoji provesti u djelo – rekla je Tomašić. (T. Krasnec)
što da si lažemo i mažemo: na vidiku je Konfederacija Srednje Evrope.... Das Mittel Europa...oliti osovina Baltik-Jadran...i zato su tu bitke nesmiljene, pa čak i izazivanje neviđenog nereda u BiH...