Ova administracija u fokus vraća ovaj dio svijeta na načine na koji je prošla to naprosto odbijala učiniti, kazao je američki državni tajnik Mike Pompeo danas u Dubrovniku, odgovarajući na pitanje je li SAD zanemario ovaj dio svijeta s obzirom da je prošlo gotovo 10 godina otkako je američki državni tajnik bio u Hrvatskoj.
- Bio sam na Cipru, u Grčkoj, više puta na Balkanu. Ovo je važna regija, Hrvatska i hrvatski narod osobito su nam dobri i važni partneri. Žalim što državni tajnik već 8 g. nije posjetio Hrvatsku, no danas smo ovdje. Ostvarili smo vojnu suradnju, vidio sam sjajne hrvatske vojnike kako se bore uz Amerikance u okviru NATO-vih misija, svjedočio sam odličnom poslu. Posjećujemo se u našim zemljama... Nadam se da ćemo nastaviti širiti gospodarsku suradnju. Nastavit ćemo s ulaganjima i osnaživanjem naših odnosa. Dobre stvari će se događati između američkog i hrvatskog naroda - dodao je Pompeo u intervjuu za Dnevnik N1.
>> VIDEO Državni tajnik SAD-a Mike Pompeo sastao se s ministrom Radmanom u Dubrovniku
Govoreći o velikom projektu Pelješkog mosta kojeg grade kineske tvrtke, kazao je da SAD ima prilično konzistentan stav o tome kako tretirati Kinesku komunističku partiju.
- Ako je njihovo poslovanje pošteno i transparentno i ako imaju recipročan odnos prema određenoj zemlji... Ako Hrvati mogu ulagati u Kinu, baš kao što Kinezi mogu doći u Hrvatsku... - rekao je, a zatim upozorio na rizik poslovanja s Kinom.
- Moramo shvatiti rizik povezan s onim što čini Kineska komunistička partija kad se upušta u ovakve aktivnosti. Ne znam detalje ovog posla, ali gotovo svaki primjer koji sam proučio, riječ je o tvrtkama u državnom vlasništvu, dobivaju subvencije kineskih vlasti. To nije način na koji Zapad, Europa i transatlantski odnosi funkcioniraju. Pošteno se odnosimo jedni prema drugima. Pružamo potporu poslovanju, kad nastane spor, rješavamo ga, ne narušavamo okoliš u državama. Želim da sve zemlje, uključujući Hrvatsku, širom otvore oči kad se upuštaju u poslovanje s Kineskom komunističkom partijom. Uočili smo da su njihove predatorske aktivnosti svakako išle na ruku njima, ali prečesto ne idu na ruku državi u kojoj su komercijalno aktivni - kaže Pompeo.
Otkrio je i da će Hrvatskoj ponuditi pomoć i oblike financiranja koji će njihovu ponudu borbenih zrakoplova učiniti primamljivijom.
- Uvijek mislim da su američki proizvodi fantastični. Znam da postoje i drugi ponuđači, ali želim da Hrvatska dobije najbolju vrijednost za svoj novac. Uvijek želimo biti jasni o mogućnostima naših proizvoda. Osigurat ćemo pomoć i oblike financiranja kako bi naša ponuda bila primamljiva. Ali u konačnici odluka će biti na suverenoj državi Hrvatskoj.
Na pitanje postoji li interes za proširenje nuklearne elektrane Krško koju je izgradila američka tvrtka General Electrici, odgovorio je:
- Iskreno, želimo da Balkan, južna i istočna Europa imaju izbor u pogledu energetike i da ne ovise isključivo o ruskom plinu ili drugim zlonamjernim akterima koji žele izvršiti utjecaj na suverenitet na način na koji saveznici iz NATO-a, prijatelji iz Europe i transatlantski partneri nikada ne bi učinili. Stoga smo uzbuđeni zbog projekta LNG terminala na Krku, kao i zbog nekih stvari koje sam vidio u Grčkoj. Događaju se dobre stvari. Smanjit ćemo europsku ovisnost o ruskom plinu, što će dovesti do više stabilnosti, slobode i blagostanja za hrvatski narod - kazao je.
Govoreći o 5G tehnologiji, istaknuo je da je najvažnija sigurnost podataka.
- Očekujem da će /Hrvatska) donijeti dobru odluku u pogledu podataka građana. Svaki Hrvat želi da njegovi podaci u okviru određena sustava budu sigurni. No uvjeren sam u ono što ne žele: da im podaci završe u sustavu koji je u rukama aparata nacionalne sigurnosti Kineske komunističke partije. Kada koristite Huaweijev sustav ili neki drugi kineski sustav, imate posla s kineskom državom, a to nikad nije dobro za privatnost i zaštitu naroda bilo koje države - smatra Pompeo.
Što vrijedi "guskama u magli" širom otvoriti oči kad vide samo maglu. Doduše, Hrvatska sa Kinom još nije imala nikakvih neprijateljstava, a što se tiče robne razmjene nismo u boljem položaju niti s "prijateljskim" SAD-om.