Hrvatska brodogradnja velik je potencijal, ali ona mora biti drugačija. Vlada je donijela odluku o produljenju roka za prikupljanje ponuda za njihovu privatizaciju i iskoristimo sve što je moguće da potencijalni kupci pronađu u tom razdoblju kvalitetan interes i razloge da uđu u škverove. Naravno, nitko ništa na jamči. Jedan od modela rješavanja problema brodogradilišta restrukturiranje je privatizacijom. U tom smo procesu, a nagađanja o stečaju samo štete i nikome ne pogoduju, izjavio je Đuro Popijač, ministar gospodarstva, nakon sastanka s predstavnicima sindikata svih pet brodogradilišta koja su predmet privatizacije.
Zaštititi sve održivo
Upozorio je da je brodogradilištima nužna promjena, a kako su i ona tvrtke u teškoćama, i za njih vrijedi model C. Da bi bili konkurentni, škverovi će morati poslovati po tržišnim pravilima. Sve što bude održivo na svaki će način biti zaštićeno, poručio je ministar .
– Svi smo s odobravanjem prihvatili odluku Vlade o produljenju natječaja za privatizaciju – kazao je čelnik HUS-a Ozren Matijašević. Zadovoljan je i Vedran Dragičević, predsjednik SMH, koji je istaknuo da, ako se škverovi eventualno i ne prodaju, to neće uvjetovati njihov stečaj nakon 19. svibnja premda više ništa neće biti isto kao prije. Brodogradilištima treba dati šansu, a dobrodošli su svi koji u njih žele investirati.
“Interventni” ministri hrvatske Vlade, Petar Čobanković, Božidar Kalmeta i Đuro Popijač, sastali su se jučer i s predstavnicima 15-ak posrnulih dalmatinskih poduzeća i njihovim sindikalnim povjerenicima.
Zaključak je da su ispunjena obećanja dana u Splitu 18. ožujka. Donesene su Vladine mjere za spas desetak tisuća radnih mjesta.
Model C za spas
– Dogovoreno smo obavili, a donesen je i model C koji će olakšati rješavanje problema tvrtki u teškoćama. Vlada vodi aktivnu ekonomsku politiku, želi zaustaviti povećanje broja nezaposlenih. U ožujku je zabilježena stagnacija, a u svibnju očekujemo da će broj nezaposlenih pasti na manje od 300.000 – izjavio je ministar Čobanković.
Objašnjavajući model C, Popijač je naglasio da je to okvir u kojem će se kretati sve aktivnosti Vlade i vlasnika u vezi s rješavanjem problema poduzeća koja imaju višegodišnje teškoće u poslovanju. Osnova svega su programi restrukturiranja. Država je spremna sa svojim potraživanjima nešto učiniti, ili ih otpisati ili ih pretvoriti u imovinu.
U Vladi očekuju da u tome aktivno sudjeluju radnici i poglavito banke. Neodrživa je dugogodišnja agonija brojnih tvrtki. Za ručkom na splitskom Croatia Boat Showu predstavnici HUS-a upozorili su ministre da spora admistracija “stopira” tri milijardi eura teške projekte. A pet milijardi eura težak je projekt “Hrvatski san” kojeg je predstavio Vicenzo Blagaić. Planira graditi kompleks s hotelima, marinama, sportskim terenima i drugim sadržajima i to na zemljištu zbog kojeg je zaradio optužbe da ga je kupio radi gradnje Pelješkog mosta.
dolazi vulkanski oblak,jedini u hdz-u on zna šta govori.