EK NAGLAŠAVA DA JE ARBITRAŽNI SUD TIJELO MEĐUNARODNOGA PRAVA

Popis arbitara razlikovat će se od Rehna II.

olli rehn
AFP
03.11.2009.
u 15:17

O samome popisu mogućih arbitara s kojega bi dvije strane izabrale predsjednika i dva člana Arbitražnoga suda – po jednoga bi Hrvatska i Slovenija predložile po vlastitu nahođenju – a koji bi, prema arbitražnome sporazumu, sastavili predsjednik EK Jose Manuel Durao Barroso i europski povjerenik za proširenje, EK se još ne izjašnjava.

Europska komisija pozdravila je suglasnost Sabora na arbitražni sporazum.

- Cilj je toga sporazuma dati mandat arbitražnome sudu, tijelu međunarodnoga prava, da odluči o hrvatsko-slovenskome sporu o granici. Taj sporazum utvrđuje da EK može pomoći predlaganjem popisa mogućih članova Suda dvjema stranama, ali nema nikakvu daljnju izravnu ulogu u provedbi samoga sporazuma - naglasio je dežurni EK-ov glasnogovornik Lutz Guellner. Valja zapaziti da EK naglašava da je Arbitražni sud tijelo međunarodnoga prava, dakle, prema tome pravu, što piše i u arbitražnome sporazumu, mora i suditi.

O samome popisu mogućih arbitara s kojega bi dvije strane izabrale predsjednika i dva člana Arbitražnoga suda – po jednoga bi Hrvatska i Slovenija predložile po vlastitu nahođenju – a koji bi, prema arbitražnome sporazumu, sastavili predsjednik EK Jose Manuel Durao Barroso i europski povjerenik za proširenje, EK se još ne izjašnjava.

To nikako ne bi mogao biti isti popis koji je sadašnji povjerenik Olli Rehn bio predložio u svojemu izmijenjenome “konačnome kompromisnom prijedlogu”, tzv. Rehnu II., a s kojime se baratalo u saborskoj raspravi. Na njemu su, naime, bili nepoznati “pravni savjetnici”, mahom zaposlenici EK-ove pravne službe, a jedino je viđenije ime bio Robert Badinter, koji je predsjedao Arbitražnim povjerenstvom Mirovne konferencije o bivšoj Jugoslaviji. Njega je Rehn, očito, bio zamislio kao predsjednika Arbitražnoga suda.

Arbitražni sporazum, međutim, predviđa da sve osobe na popisu budu “priznate za svoju stručnost u međunarodnome pravu”.

Dok je Rehn mogao unaprijed stavljati na popis imena EK-ovih zaposlenika, s imenima uglednih međunarodnih pravnika EK ne može baratati dok je zec još u šumi, tj. dok se arbitražni sporazum ne potpiše, iako su o tome vjerojatno već obavljena neka vijećanja.

Za pretpostaviti je, međutim, da će Badinter biti i na tome popisu. Ne uspiju li se dvije strane dogovoriti o predsjedniku i dvojici sudaca, postavit će ih predsjednik Međunarodnoga suda pravde u Den Haagu. A teško bi bilo zamisliti da bi on svojim autoritetom stao iza sudaca u čiju stručnost nije čvrsto uvjeren.

 

Ključne riječi

Komentara 42

MA
Markoc
16:05 03.11.2009.

@Zir Kako znaš da su stručni i pošteni kad neznaš koji su to ljudi.Zašto vi HDZ pokušavate uvjerit narod u nešto u što ni vi ni mi nevjerujemo.

RA
rakun235
16:08 03.11.2009.

taliban tartuf ne tumbaj

EB
El-Bojko
15:54 03.11.2009.

Svako g.vno koja anonimno piše u korist veleizdaje, potpišite se javno!! P.čke! Ovi krAdeZovci koji su digli ruke za, snosit če posljedice, ima da emigriraju ili da nikad više javno ne nastupe!! Isto to bi morali vrijediti za svakog političara koji je u Saboru dao DA! U 3 p m s njime! Nikada više da obavlja funkciju političara!! Nek se goni u deželu s Jadrankom Pahor!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije