POPIS STANOVNIŠTVA

DZS: Nijedna ulica nije zaobiđena, prvi rezultati sredinom siječnja

Šibenik: Popisivači započeli s terenskim popisivanjem stanovništva
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
1/3
19.11.2021.
u 19:28

Zavod će u skladu sa Zakonom o Popisu stanovništva, kućanstva i stanova u Republici Hrvatskoj prve rezultate Popisa objaviti sredinom siječnja, točnije 60 dana od završetka Popisa, naveli su iz DZS-a

Državni zavod za statistiku objavio je kako je Popis stanovništva 2021. službeno završen te da su popisivači obišli sve adrese u Hrvatskoj, više od mjesec dana nakon prvotnog roka. 

Vlasnici stanova i kuća koji se nisu dosad povratno javiti popisivačima ostaju u razini statističke pogreške, naglašavaju iz DZS-a, a objavljeni su i iznosi koje će popisivači ostvariti po završetku. 

Priopćenje DZS-a prenosimo u cijelosti: 

''Državni zavod za statistiku ovim putem obavještava javnost da je Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2021. godine, završen u skladu sa zakonskim odredbama. Popisivači su obišli sve adrese koje su zadužili u svojim popisnim krugovima te izvršili popisivanje putem osobnog intervjua ili preuzeli kontrolnu šifru za one popisne jedinice koje su se samostalno popisale u prvoj fazi Popisa.

Po završetku Popisa 2021. dobili smo prijavu od pojedinih građana u kojoj navode da popisivač nije obišao i popisao njihovo kućanstvo. Provjerili smo sve prijave građana i utvrdili da nijedna ulica nije zaobiđena od strane popisivača. Naime, sve zgrade sadrže stanove s oznakama da su se građani sami popisali ili da je kućanstvo popisao popisivač putem osobnog intervjua. Određeni broj praznih stanova u kojima popisivač nije zatekao nikoga od građana i nitko mu se naknadno nije javio unatoč ostavljenoj obavijesti o dolasku, ostaje u okviru statističke pogreške te neće imati utjecaja na vjerodostojnost prikupljenih podataka i rezultate Popisa 2021.

Nadalje, slijedom upita medija o iznosima naknada koje su predviđene za popisivače i kontrolore obavještavamo Vas da su Odlukom o određivanju naknade popisivačima i kontrolorima za rad na Popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj, od 31. kolovoza 2021., utvrđene naknade za popisivače u neto iznosima:

- 8,00 kn za ispunjeni Upitnik za osobu;

- 4,00 kune za ispunjeni Upitnik za kućanstvo i stan (podaci o kućanstvu);

- 4,00 kune za ispunjeni Upitnik za kućanstvo i stan (podaci o stanu);

- 8,00 kuna za preuzimanje kontrolne šifre (potvrde o provedenom CAWI popisivanju).

Kontrolorima za obavljanje poslova na Popisu 2021. određena je naknada u neto iznosu od 5.600,00 kn. Također je Odlukom utvrđena i jednokratna naknada od 400,00 kn za edukaciju popisivača i kontrolora, koji su sudjelovali u popisivanju na terenu.

Svi navedeni iznosi jasno su iskomunicirani s popisivačima i kontrolorima prilikom njihove edukacije, kao i u svim medijskim nastupima zaposlenika Zavoda i oni nisu bili predmet nikakvih kasnijih izmjena Odluke. Što se tiče naknade za raspršenost terena, ista je također definirana Odlukom, na način da se naknada popisivačima može iznimno povećati za dodatni učinak, zbog raspršenosti terena.

Naime, riječ je o naknadi koja se isplaćuje temeljem izvršenog popisnog posla u iznimnim situacijama, o čijoj opravdanosti isplate, ovisno o različitosti terena popisnih krugova koje je zadužio popisivač, odlučuje koordinator na prijedlog kontrolora i instruktora. Kao i u prijašnjim popisima, naknada za raspršenost terena i u ovom popisu namijenjena je popisivačima angažiranima na područjima Republike Hrvatske u kojima je gustoća stanovnika mala, odnosno o velikom području koje popisivač mora obići, a na kojem živi mali broj stanovnika.

Kako bi u tim područjima motivirali popisivače dodali smo „raspršenost terena“ kojim bi se isti nagradili za veliki trud obilaska terena u kojem su nerijetko koristili privatno prijevozno sredstvo, najčešće automobil; primjerice dijelovi Sisačko-moslavačke, Karlovačke županije, Ličko-senjske, Zagrebačke i Splitsko-dalmatinske županije odnosno teško dostupna područja na otocima, područja dalmatinskog zaleđa, pusta područja Like i Gorskog kotara i zapadne Slavonije, ali i ona područja na kojima se nalazi veliki broj vikendica (praznih stanova koji se zbog udaljenosti mogu popisati samo uz korištenje vlastitog prijevoznog sredstva).

Tumačenje raspršenosti dodatno je objašnjeno internim financijskim uputama koje su se dostavile koordinatorima koji donose odluku o raspršenosti terena, a radi ujednačavanja tumačenja pojma raspršenosti terena prije sastavljanja financijskih izvještaja.

Također, istim uputama propisano je da u posebnim (iznimnim) slučajevima, koordinator pridržava pravo odrediti naknadu za raspršenost terena ovisno o posebnim okolnostima, o čemu je potrebno dobiti suglasnost županijskog popisnog povjerenstva odnosno Popisnog povjerenstva Grada Zagreba.

Organizacija i provedba Popisa 2021. godine odvijala se u iznimno zahtjevnim i promijenjenim uvjetima u odnosu na Popis 2011., tako da je dio popisnih krugova uslijed odustajanja popisivača dodjeljivan drugim popisivačima na području iste, ali i druge županije gdje je postojala potreba.

Upravo te posebne okolnosti bit će predmet razmatranja na sjednicama županijskih popisnih povjerenstava odnosno Popisnog povjerenstva Grada Zagreba.  Županijska popisna povjerenstava odnosno Popisno povjerenstva Grada Zagreba isplatit će naknade popisivačima do 30. studenoga ove godine.

Vezano uz iskazano nezadovoljstvo pojedinih popisivača na području ispostave Gornji Grad – Medveščak, da im neće biti isplaćen točan iznos naknade i da zbog toga odbijaju vratiti prijenosna računala koja su zadužili, ističemo da će im naknada biti isplaćena u skladu s obavljenim poslom.

Vjerodostojnost Popisa neće biti dovedena u pitanje radi osobnog nezadovoljstva par popisivača koji zasjenjuju rad svih drugih popisivača (a kojih je bilo angažirano gotovo 8000 na području cijele Republike Hrvatske) koji su predano radili u posebno teškim epidemiološkim uvjetima uzrokovanih pandemijom COVID-19.

Napominjemo da se u ostalim županijama i ostalim dijelovima Grada Zagreba povrat opreme zadužene prije početka popisa odvija bez problema i da je u većini županija oprema vraćena. Naglašavamo da nakon faze prikupljanja podataka slijedi faza obrade prikupljenih podataka popisanog stanovništva nakon koje ćemo dobiti prve privremene rezultate.

Zavod će u skladu sa Zakonom o Popisu stanovništva, kućanstva i stanova u Republici Hrvatskoj prve rezultate Popisa objaviti sredinom siječnja, točnije 60 dana od završetka Popisa'', naveli su iz DZS-a.

>> VIDEO Kerum: Dva puta prebolio sam koronu, zaboravio napraviti službeni test i ostao bez potvrde

Komentara 2

DU
Deleted user
20:05 19.11.2021.

Divna vijest - sukladno rezultatima treba smanjiti državni aparat i to odmah za 20% i dodatno za još 10% kod svakih izbora. Zašto? Pa ima nas 20% manje i smanjujemo se tako da treba stalo usklađivati novo stanje. Krenuti od Sabora - i 100 zastupnika je previše - 80 je primjeren broj - pa tako redom, ukinuti gradove koji imaju manje od 30.000 stanovnika i općine koji imaju manje od 10000 stanovnika. Svakako svesti Hrvatsku na 3 administrativne regije u kojoj svaka mora imati minimalno 800 000 stanovnika.

DU
Deleted user
19:55 19.11.2021.

Cijela zgrada od 28 stanova na črnomercu (od ilice na sjeveru do zagrebacke avenije na jugu) nije popisana.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije