Dr. Danijel Labaš, profesor medijske etike na Hrvatskim studijima

Poplava "žutila" u novinama

16.02.2005.
u 20:57

VL: Gdje je granica između prava na javno informiranje i zaštite privatnosti?
 Upravo je taj problem česta tema novinarskih rasprava. Širi javni interes ponekad zaista može biti povod za iznošenje privatnih podataka. Takve su situacije opravdane samo onda kada objava informacije služi općem dobru čovjeka i društva.

VL: Koji mediji imaju najviše prostora za narušavanje privatnosti?
 Iako je televizija tobože najpraćeniji medij, u Hrvatskoj se tisak najčešće upleće u intimu građana. Naši su mediji općenito skloniji podilaženju niskom ukusu publike nego educiranju čitatelja. S obzirom na to da je tisak trajan medij, može učiniti mnogo više štete od televizijskog ili radijskog priloga koji traje samo nekoliko minuta.

VL: Koliko je u Hrvatskoj zastupljeno tabloidno novinarstvo?

 Usudio bih se reći da sve domaće dnevne novine sadržavaju veliku dozu "žutila". Dok je u zemljama koje volimo smatrati razvijenijima jasno određena granica između ozbiljnog i tabloidnog novinarstva, ona je u Hrvatskoj vrlo tanka i gotovo da i nema medija koji je cijepljen od tabloidnog pristupa problemu.

VL: Postoje li u Hrvatskoj paparazzi?

 Prateći televizijske emisije, vidi se da se način na koji paparazzi snimaju uvukao čak i na javnu televiziju. Gotovo svakodnevno imamo priliku gledati priloge, pa čak i cijele emisije, koje su snimljene u tom stilu. Iako još nema naznaka kontinuirana prikupljanja podataka na taj način, on se sve više udomaćuje u našim medijima.

VL: Kako je pojava interneta utjecala na ugrožavanje privatnosti?

 On ostavlja prostor za manipulaciju kao i svaki drugi medij, no ne zaboravimo da u Hrvatskoj jako mali broj kućanstava ima pristup internetu. On u nas još nema takvu moć kao televizija. Ponekad mi se čini apsurdnim inzistirati na važnosti interneta kada se polovica stanovništva zemaljske kugle još bori s nedostatkom pitke vode.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije