U izbornu godinu Vlada Andreja Plenkovića ulazi s najizdašnijim rasterećenjima od početka mandata. Sustav mjera koje će na snagu stupiti s prvim danom 2020. ostavit će državni proračun bez 3,75 milijardi kuna, koje će se preliti u džepove građana i poduzetnika. S prethodna tri kruga reforme ministar financija Zdravko Marić donio je rasterećenja veća od 10 milijardi kuna. Od 2017. kada je nastupilo prvo rasterećenje pa do kraja iduće godine prihodi proračuna bi pak trebali po planu skočiti za 17 milijardi kuna pa se, kad se isključe prihodi iz EU transakcija, može reći da je država u korist građana skrenula dobar dio rasta svojeg centralnog budžeta. Građani se pak i dalje žale da ne osjete ta rasterećenja na standardu, ali činjenica je da su rasle i plaće zaposlenicima te da se poduzetnike rasteretilo mnogih davanja.
Najveći efekt na proračun imat će u idućoj godini rezanje PDV-a. Opća stopa, kako je poznato, pada na 24 posto i to će državu koštati 1,8 milijardi kuna, a kako se u posljednji trenutak odlučilo i da će se ići na ruku ugostiteljima snižavanjem stope PDV-a na hranu u restoranima s 25 na 13 posto, to će donijeti dodatno rasterećenje od još milijardu kuna. Stručnjaci i građani ne vjeruju da će itko osim trgovaca osjetiti snižavanje opće stope PDV-a pa ne podržavaju tu mjeru na kojoj je inzistirao premijer Andrej Plenković jer to je bilo njegovo predizborno obećanje. Dapače, mnogi vjeruju da bacamo novac u vjetar, ali mjeru je već izglasao Sabor i od toga se ne odustaje.
Ugostitelji su inzistirali na tome da im se oslobodi dio likvidnosti kroz niži PDV i to su uz pomoć ministra turizma Garija Cappellija i HSLS-a, koalicijskog partnera koji je jako zagovarao mjeru, i dobili pa se očekuje da će zaposlenicima dignuti plaće te da će od iduće godine više ulagati u radnu snagu i novu ponudu. Postoje izračuni po kojima bi se veći dio tog rasterećenja vratio u državnu kasu upravo kroz plaće i potrošnju zaposlenika u turističkom sektoru. Podsjetimo da je Marić prethodno stopu PDV-a na sve lijekove smanjio na pet posto, na 13 posto smanjio stopu oporezivanja na isporuku električne energije, odvoz smeća, dječje pelena i sjedalice, sirovine u poljoprivrednoj proizvodnji, isporuku živih životinja, mesa, ribe, voća, povrća, a i da je omogućen odbitak 50% pretporeza za nabavu ili najam osobnih automobila te je prag za ulazak u registar obveznika PDV-a povećan na 300.000 kuna.
>>Cijeli članak pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od subote ili u našem e-izdanju.
Od ostalih tema izdvajamo:
>>Dražen Jelenić: Predsjednica zna da je za Borovo Selo izrečeno 200 godina kazne, ali i da je donesen Zakon o oprostu
>>Roboti postali utjerivači dugova: Dužnike izluđuju stalnim pozivima
>>MOST: Umjesto olakšice, fiksni iznosi doplatka za djecu
>>Požar na Jakuševcu: Dok je trajao natječaj za preradu, nagomilalo se 35.000 kubika otpada
Najveći gubitnici su građani gdje je očito da će još mnogo generacija plaćati politički smjer u kojem nas vodi politički vrh u dogovoru sa sindikatima državnih i javnih struktura. To je isti onaj smjer koji nas je doveo na dno EU-a i koji osigurava da će nas i Bugarska uskoro prestići... Državna i javna služba, antipoduzetnička klima i energetika, to su osnovni problemi, a na niti jednom od tih problema ne radi se ništa. Čak se ti problemi i povećavaju... Država i porez imaju sve veći udio u BDP-u, uhljeba sve više, a efikasnost sve gora. Birokracije, normi i parafiskalnih nameta sve je više. Nema poreznog rasterećenja koje će riješiti te stvari...