Jedno od najtraženijih zanimanja u zemlji jesu IT-ovci. Tvrtke su u stalnom vapaju za tim kadrom, a isto tako upozoravaju da je premalo kvota na fakultetima iz kojih takav kadar izlazi.
Poticaji za IT sektor
Industrija softvera u Hrvatskoj bilježi rast prihoda od približno 10% na godišnjoj razini, sa znatnim udjelom izvoza.
– Taj rast bit će nemoguće pratiti i održavati bez strateške orijentacije države na dugoročno povećanje ulaganja u visokoškolsko obrazovanje u području STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics), kojoj će se povećanje investicija u obrazovne kapacitete u razmjerno kratkom roku posredno isplatiti. Država bi trebala razmisliti kakvim bi se sve poticajnim mjerama oni najbolji mogli zadržati u zemlji, mjerama koje ne trebaju biti socijalnog karaktera, nego koje im trebaju omogućiti da ono što traže u inozemstvu mogu ostvariti i u Hrvatskoj. Primjerice, Rumunjska je uvela znatne porezne olakšice za tvrtke i pojedince povezane s IT sektorom što je pozitivno djelovalo na zadržavanje najkvalitetnijeg kadra u zemlji, privuklo nove investicije i visokotehnološke kompanije u zemlju, a IT tvrtkama omogućilo da u relativno kratkom roku ostvare značajan rast poslovanja i prihoda – kaže Hrvoje Džapo s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
Centar karijera
Na FER-u postoji i Centar karijera koji ujedinjuje izvannastavne aktivnosti usmjerene na razvoj karijere studenata, poput karijernog savjetovanja, dodatnih edukacija i radionica, umrežavanja s poslodavcima preko programa stručnih praksi i projektno orijentiranu nastavu u suradnji s gospodarstvom (kroz završne i diplomske radove), poticanje studentskog poduzetništva, koordinacije studentskih udruga i studentskih stručna natjecanja..
> > Trebamo tisuće IT-stručnjaka, zašto ih onda ne bismo uvezli?