Mamićima će vlasti morati pronaći neku dlaku u jajetu da bi ih i osudili za gospodarski kriminal koji je doveo do toga da je Dinamo oštećen za 118 milijuna kuna, kako USKOK tvrdi, jer, kažu porezni stručnjaci s kojima smo razgovarali, transakcije koje su provodili radili su unutar zakonskih okvira.
Drže da se lakše može dokazati utaja poreza, a ističu i da je sukob interesa evidentan i da u tome treba tražiti dokazni materijal. Za kazneni progon bit će ključan sesvetski poreznik Milan Pernar, koji može posvjedočiti djelo davanja mita jedino inkriminirajući sebe.
Problematične uplate
Tijek novca u slučaju koji je opisao USKOK nameće zaključak da su poduzete radnje kako bi se stekla protupravna korist, kazao nam je jedan od poreznih stručnjaka, ali pojedinačne su transakcije zakonite. Podsjetimo, Zoran Mamić dobio je tijekom dvije godine 24,03 milijuna kuna vrijedne pozajmice od Dinama. Po zakonu, svaka tvrtka ili udruga ima pravo davati pozajmice, osim, kako nam pojašnjavaju stručnjaci, ako Statut udruge ne ograniči visinu pozajmice, svejedno je jesu li posuđene dvije kune ili 24 milijuna kuna.
Mamić nije vratio pozajmicu pa se porezno ta pozajmica počela tretirati kao prihod na koji je trebao platiti najvišu poreznu stopu i prirez u ukupnom iznosu od 12,65 milijuna kuna. Kako bi to izbjegao, prema tvrdnjama USKOK-a, poduzimaju se radnje kojima se novac izvlači iz Dinama. Prvo Dinamo diže kredit od 4,4 milijuna eura i mijenja ugovor s jednim od igrača kako bi se stvorila obveza od 26 milijuna kuna prema tom igraču. Ako u ugovoru stoji da se uvjeti mogu mijenjati, kažu nam pravnici, aneks ugovora nije problematičan. Novac koji je primio na račun taj nogometaš prosljeđuje Zoranu Mamiću koji njime vraća pozajmicu.
Pravnici ističu da svatko ima zakonsko pravo posuđivati svoj novac i poklanjati ga. Ipak, porezni stručnjaci kažu da je djelo utaje poreza nastalo kad Zoran Mamić nije platio porez na dohodak na primljenih 26 milijuna kuna jer zapravo nema porijeklo imovine za taj novac. Dakle, iako su sve transakacije pojedinačno zakonite, njihovo povezivanje, odnosno kada bi Mamić tvrdio da mu je nogometaš poklonio 26 milijuna kuna, otvorilo bi podlogu za sukob interesa.
Dodatna šteta
– Komentirajući uz ogradu da imam ograničene informacije, moram reći da bih se jako iznenadio da su Mamići radili išta bez poreznih, financijskih i pravnih savjetnika koristeći se pritom nedostatnim zakonskim okvirima. Ipak, u činjenici da su Mamići mogli kreirati obvezu za Dinamo koja će im donijeti direktnu imovinsku korist vidim sukob interesa i velik problem – kazao nam je konzultant Andrej Grubišić. A ta kreirana obveza, poput spomenute isplate transfera od 26 milijuna kuna, donijela je i dodatnu štetu Dinamu veću od pet milijuna kuna u obliku plaćanja poreza i ostalih obveza pa je od Mamićeve eventualne utaje poreza korist djelomično imala država. Djelo davanja mita najlakše je dokazati jer poreznik može potvrditi da je primio novac kao naknadu za pomoć kod skrivanja poreza i smanjivanja poreznih obveza.
>>Ostaju u istražnom pritvoru? Braća Mamić danas bi trebali pred suca
>>Najteži dani prvog čovjeka Dinama i najmoćnijega čovjeka hr-nogometa
Šta su Mamići završili u buksi zbog sukoba imteresa, majko mila lude držabe