Danas se obilježava i Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Povodom toga je aktualna ministrica znanosti i obrazovanja, Blaženka Divjak, poslala poruku žrtvama nasilja.
- Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, zato stani i razmisli. Nitko ne zaslužuje nasilje. Nitko ne smije trpjeti nasilje i važno je nasilnika prijaviti. Nemojte trpjeti nasilje, prijavi nasilnika, prokaži nasilnika. Tako štitiš sebe, tako štitiš svoju obitelj, tako štitiš svoje prijatelje. Svi trebamo dati podršku i kao društvo trebamo prestati šutjeti, a ti zaslužuješ bolje i vrijediš više - kazala je Divjak.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković poručio je u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama da Vlada u suradnji s udrugama predano radi na jačanju mehanizama koji će prevenirati i sankcionirati nasilje, prisjetivši se ubojstva triju žena na Općinskom sudu u Zagrebu 1999. godine
Šaljemo poruku nulte tolerancije na nasilje nad ženama, djecom i u obitelji te poruku ohrabrenja žrtvama da bez straha prijave svaki oblik nasilja, napisao je premijer i predsjednik HDZ-a na Tweeteru.
"U partnerstvu s udrugama za žrtve nasilja, svi resori Vlade predano rade na jačanju mehanizama koji će prevenirati i sankcionirati nasilje u našem društvu, a izmjenama kaznenog zakonodavstva nasilje će se oštrije kažnjavati", istaknuo je Plenković.
Ženska inicijativa Hrvatske narodne stranke-liberalnih demokrata (HNS) obilježila je Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama paljenjem svijeća ispred Općinskog suda u Zagrebu, a predsjednica ŽI HNS-a Karolina Juzbašić rekla je da se sustavno mora urediti pružanje pomoći žrtvama nasilja.
"Žrtvama nasilja mora se sustavno urediti pružanje svakog oblika pomoći, od psihološke, financijske do stambene. Treba osvijestiti kod žrtve da nasilnika mora prijaviti, a na nama je kao pojedincima, javnim osobama, društvu da učinimo sve kako bi nasilnik bio primjereno kažnjen, a žrtva živjela bez straha", rekla je predsjednica ŽI HNS-a Karolina Juzbašić, stoji u priopćenju HNS-a.
Ženska inicijativa HNS-a smatra da žene, žrtve nasilja, treba ohrabriti kako bi potražile pomoć i prijavile nasilje. Jedan od značajnijih koraka su izmjene Kaznenog zakona u smislu strožih sankcija i bržeg procesuiranja nasilja nad ženama, djecom i u obitelji te ukidanje kaznenog djela spolnog snošaja bez pristanka, što će ubuduće biti tretirano kao silovanje, ističe se u priopćenju. ŽI HNS-a pozdravlja i najavu otvaranja šest sigurnih kuća do kraja godine, u županijama koje ih nemaju.
"Cijelo društvo treba raditi na senzibiliziranju, edukaciji i prevenciji kako spriječiti nasilje i pomoći zlostavljanim ženama, što je i jedan od glavnih ciljeva Ženske inicijative HNS-a", zaključila je Juzbašić.
Izaslanstvo SDP-a predvođeno predsjednikom Davorom Bernadićem je također danas položilo vijence pred zgradom Općinskog građanskog suda u Zagrebu, gdje su prije 20 godina ubijene sutkinja, odvjetnica i stranka u postupku, upozorivši da je u Hrvatskoj nasilje u porastu.
“Svjedoci smo da je nasilje u Hrvatskoj u porastu, nasilje prema svima onima koji su drugi i drugačiji po bilo kojoj osnovi ili onima koji su slabiji, a u Republici Hrvatskoj su to u pravilu gotovo uvijek - žene”, upozorio je predsjednik SDP-a Davor Bernardić.
Čelnik SDP-a upozorio je da još nema skloništa za žene u svakoj županiji kao ni obećane "sos linije" za prijavu nasilja, a nedostaje stručnjaka i edukacija.
"Ovim tempom Istanbulska konvencija implementirat će se tek za 10 do 15 godina", rekao je Bernardić, dodavši da je SDP-u to neprihvatljivo pa inzistiraju na izmjeni zakonodavstva i na ulaganju u sve projekte koji će osigurati provedbu Istanbulske konvencije i zaštitu žena od nasilja.
Bernardić je zaključio kako je to apsolutni prioritet u zemlji u kojoj je nasilje u rapidnom porastu.
Predsjednica Socijaldemokratskog foruma žena SDP-a Maja Sporiš rekla je da su danas pred Općinski građanski sud došli zadržati sjećanje na žrtve rodno utemeljenog nasilja, tri žene koje su ubijene na Općinskom sudu 1999. godine.
Upozorila je da je u Hrvatskoj stopa nasilja izuzetno visoka, a istraživanja pokazuju kako se dnevno policiji prijavi 29 slučajeva.
Za provedbu Istanbulske konvencije potrebno je, kazala je, izdvojiti ozbiljna sredstva, a kako bi potrošnja i implementacija bili transparentni traže da se sredstva za njezinu provedbu posebno izdvoje pri kreiranju državnog proračuna za 2020.
Sporiš je naglasila da je sve planirane aktivnosti i mjere potrebno unaprijed specificirati kako bi se mogao pratiti trošak primjene konvencije.
SDP i Forum žena zatražili su od gradskih vlasti da ispred suda urede primjereno mjesto i postave spomen ploču, kako bi se dostojanstveno mogao izraziti pijetet žrtvama.
"Nažalost, ispred suda nema nikakvog znaka da je u ovoj zgradi počinjen ovakav strašan zločin, iako zbog njega obilježavamo ovaj dan", kazala je Sporiš.
Gospođo Divjak, upravo Vi imate i moć i obvezu boriti se protiv zlostavljanja od malena; u osmoljetkama djeca tuku, muče, ponižavaju i zlostavljaju drugu djecu. Mnogi nastavnici, školski pedagog, spremačice i druga djeca, to vide, a svi okreću glave i šute. Borite se protiv toga. To bi bio veliki doprinos smanjenju zlostavljanja - jer ta djeca zlostavljači bi mogla dobiti priliku za pomoć jer ta su djeca u pravilu zlostavljana u svojoj obitelji.