Slovenski se ovršni zakon smatra najboljim u EU – Europska komisija i Vijeće Europe 2010. nagradili su ga Kristalnom vagom pravosuđa. Ovrhe provode sudovi, i to samo pet sudaca, sustav je centraliziran i digitaliziran pa su troškovi svedeni na minimum i plaća se samo inicijalna sudska pristojba pri pokretanju postupka te pristojba za moguću žalbu.
Sigurno ni slovenski ovršenici nisu ludi za svojim ovršnim sustavom, no on je primjer prisilne naplate dugovanja na koliko-toliko dostojanstven način.
To nam je i bila misao vodilja zbog koje smo se potrudili analizirati 135 stranica slovenskog Zakona o ovrsi i osiguranju (Zakon o izvršbi in zavarovanju), što bismo savjetovali i suradnicima ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića kad već rade na pripremi materijala za radnu skupinu koja bi trebala pripremiti prijedlog novog ovršnog zakona.
Premda se u tri mjeseca ta radna skupina sastala samo jednom, u skladu s vrlo ležernim tempom koji prati najavu da bi zakon mogao ugledati svjetlo dana tek na proljeće 2019. godine, prema najnovijim informacijama, javni pritisak ipak bi Vladu mogao potaknuti da presloži prioritete i u rješavanje kritičnih točaka ovršnog postupka krene odmah.
>>Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista ili u e-izdanju!
Od ostalih tema izdvajamo:
>>Njemačka i SAD podržali poziv Vučiću u Zagreb
>>Hoće li Crkva ukinuti celibat zbog manjka svećenika?
>>Sve što trebate znati o novim pravilima za bacanje smeća
Ministar Bošnjaković je pred par dana u emisiji „Otvoreno“ počastio gledatelje s niz argumenata zašto nije baš sada moguće promjeniti ovršni zakon. U biti, on je ostavio dojam da se ništa ne može i da će svaka izmjena uzrokovati probleme. Taj ministar je samo još jedan nesposobnjaković kojeg je Plenković postavio u svoju vladu. Zaista nemožemo od Bošnjakovića ništa pozitivno očekivati. S druge strane smo mogli čuti u emisiji „Otvoreno“ različita rješenja za taj apsurd od zakona koji je predložio sudac Kolakušić ali on i njemu slični ne uživaju povjerenje našeg suho-zlatnog premijera.