Bio sam više nego neugodno iznenađen kad je na konferenciji za novinare ministra zdravstva spomenuto kako je u pilot-projekt reforme zdravstva u Koprivničko-križevačkoj županiji uzet kao primjer rasipanja novca za novinarske usluge. Krenimo od temeljnih i lako provjerljivih činjenica. Ja, prije svega, ne pratim zdravstvo i nikada nisam u Večernjem listu napisao ni jedan članak u kojem bih analizirao stanje u tom sektoru, pogotovo u kojem bih hvalio ili "frizirao" poteze bilo kojeg ministra ili direktora HZZO-a. Jedina je moja spona sa zdravstvom angažiranje u spomenutom pilot-projektu, u koji sam ušao na inzistiranje čelnih ljudi tadašnjeg Ministarstva zdravstva, ali i lokalne zajednice. Javio sam se, dakle, na međunarodni natječaj Svjetske banke za dužnost savjetnika za lokalne medije.
Provjera Svjetske banke
Nakon opsežne procedure, koja je podrazumijevala i iznošenja plana rada, iz sjedišta Svjetske banke stigla je suglasnost za moj angažman. S ministrom Vlahušićem sam 1. siječnja 2003. potpisao ugovor koji je trebao trajati 18 mjeseci, a dogovorena mjesečna naknada za taj posao iznosila je 5000 kuna neto, a predviđala je redovito izvještavanje o ciljevima i rezultatima pilot-projekta, ali i različite organizacijske poslove.
Mjesečni izvještaj
Među ostalim, tijekom prošle godine u lokalnim sam medijima objavio osamdesetak članaka i oko 140 fotografija o projektu, a na moj rad nije bilo nikakvih primjedaba ni iz Ministarstva ni iz lokalne zajednice. Svakog sam mjeseca slao i redovita izvješća na hrvatskom i engleskom jeziku o svom radu, što je bila i osnova za plaćanje spomenutog honorara. Svoju sam dužnost obnašao do 31. siječnja ove godine, kad sam novom ministru Hebrangu dao neopozivu ostavku budući da smo se dva mjeseca prije otvoreno sukobili zbog ciljeva projekta. O tome postoji i međusobna korespondencija, kao i ministrove izjave u medijima. Najbizarnija je činjenica da mi Hebrang, kao poslodavac, uopće nije dao otkaz niti je potvrdio razješenje iako je prije toga bez riječi objašnjenja smijenio i predsjednika Upravnog odbora projekta. Za obavljeni posao primio sam u 11-mjesečnom razdoblju ukupno neto iznos od 55.301,50 kuna, a preostala dva mjeseca rada nisu mi plaćena. Odakle ministru netočna i tendenciozno uvećana brojka od 144.000 kuna, o tome ne bih želio nagađati, osim da valjda poveća moju navodnu krivnju.
ŽELJKO KRUŠELJ