Posjedovanje ili proizvodnja manjih količina droge za osobnu uporabu više neće biti kazneno djelo! Mogućnost dekriminalizacije najavio je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković navodeći kako je takav trend posvuda u Europi.
– To i u nas treba razmotriti i u tom smislu državnom odvjetniku dati ovlast da ne pokreće kazneni postupak kad je riječ o posjedovanju manjih količina droge, rekao je Bošnjaković u današnjem istupu na savjetovanju "Novine kaznenog zakonodavstva" održanom u zagrebačkom hotelu Westinu.
Socijalističke norme
Ministar je naveo da je potrebno intervenirati i kad je riječ o obiteljskom nasilju, a ključan je razlog stalan porast takozvanih crnih brojki. Uz to je dodao da se zbog neodgovarajućega sankcioniranja obiteljskog nasilja na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu protiv Hrvatske vode postupci. Govoreći o izmjenama u kaznenom zakonodavstvu koje slijede, Bošnjaković je spomenuo i kršenje radnih prava. Pritom je pripomenuo da bi trebalo preispitati potrebu uvođenja kaznenog djela neisplate plaća. Time je, zapravo, na neki način otvorio put udovoljavanju zahtjevu SDP-a koji već dulje tvrdi da bi se u Kaznenom zakonu trebala propisati kazna za poslodavce koji ne plaćaju svoje radnike.
Bošnjaković je pripomenuo da bi trebalo još i preispitati namjerno neotvaranje stečaja jer taj institut nije zaživio u Prekršajnom zakonu. Uza sve to, dvadeset godina poslije raspada Jugoslavije, napokon bi se iz Kaznenog zakona trebale izbaciti socijalističke norme kojima se regulira gospodarski kriminal.
Ratno profiterstvo
Bošnjaković je, valja i to napomenuti, već četvrti ministar pravosuđa u mandatu HDZ-ove vlade koji najavljuje da će u Kazneni zakon uvesti primjerene i učinkovite sankcije za kriminal u privredi. Zapaženo izlaganje na savjetovanju "Novine kaznenog prava" imao je i predsjednik Republike dr. Ivo Josipović koji je kao kaznenopravni stručnjak obrazlagao potrebu izmjena Ustava po kojima ne zastarijevaju ratno profiterstvo i gospodarski kriminal.
Podsjetio je na podatke prema kojima je u pretvorbi uništeno 370.000 radnih mjesta, za 4 milijarde DEM smanjen je društveni kapital, a 22 posto tvrtki otjerano je u stečaj.
...nek država malo razmisli koliko poslodavca košta jedan radnik,pa mi smo po davanjima po radniku najopterećeniji... ...nek se davanja smanje na razumnu mjeru,pa se nek onda trenira strogoća...