Pospremanje Bijele kuće

07.11.2008.
u 22:08

Povijest se dogodila. Prvi Afroamerikanac seli se u Bijelu kuću. Dugogodišnji politički snovi crne populacije postali su realnost. Svi imaju svoje razloge za zadovoljstvo, a pred Barackom Obamom ozbiljno je tranzicijsko razdoblje koje će trajati do svečane inauguracije u Washingtonu 20. siječnja.

U idućih sedamdesetak dana Ameriku će na političkoj, diplomatskoj i protokolarnoj razini voditi predsjednik George Bush, koji će u tom razdoblju nastaviti stanovati u Bijeloj kući. Zakonom su propisana sva pravila ponašanja i djelovanja u tjednima prijenosa vlasti i obveza s predsjednika kojem završava mandat u Bijeloj kući na novoga, netom izabrana.

To ne znači da Amerika, kako neki misle, sada ima dva predsjednika ili dvovlašće. To nije u demokraciji moguće, a posebno ne u američkoj! Jasno se zna da je Bush još dva mjeseca vrhovni zapovjednik, da može primati strane državnike, donositi predsjedničke odluke, ali sigurno je da neće pokrenuti, na primjer, zahtjev za promjenu nekog važnog zakona, napasti Iran ili otputovati na Kubu.

Od predsjednika u odlasku očekuje se da bude strpljiv, razuman i koristan svojoj zemlji te da ne započinje značajne političke akcije ili događanja, a sudeći po prvim Bushovim izjavama, tranzicija će, kako je rekao, “proći u mirnom i konstruktivnom duhu”. Postoji dovoljno zakonskih ovlasti koje bi Bush, želi li u javnosti još više umanjiti svoj ionako slab ugled, mogao iskoristiti da naškodi svom nasljedniku, ali i ljudima iz administracije koji mu nisu bili po volji.



Časna dužnost
No, ne zaboravimo da u Americi postoji snažan nacionalni duh i poštovanje državnih institucija i simbola, a predsjednik je jedna od najvrednijih, koja se njeguje od prvih školskih dana. Stoga ni najgori državnici u povijesti zemlje nisu bili politički kratkoumni da na odlasku iz Bijele kuće povuku neke radikalne poteze i ponize časnu dužnost koju imaju.

Nakon osam godina vladanja, Republikanska stranka izgubila je Ovalni ured, ali i većinu u Kongresu te je snažno poljuljana porazima. Kao jedan od najistaknutijih članova stranke, Bush mora pokušati ne nanositi još veću štetu ugledu funkcije koju je obnašao i stranke kojoj pripada. Predsjednik može iskoristiti zadnje dane u Ovalnom uredu da pomiluje zatvorenike, nagradi zaslužne diplomate, državne službenike, organizira oproštajne večere, daje intervjue.

Da je tranzicijsko razdoblje započelo dan nakon Obamine pobjede, nitko u Washingtonu nije želio ni zatajiti. U zraku se osjećaju promjene, jasno je da dolazi nova administracija u glavni američki grad, a ona će biti i izvršitelj predsjednikovih ideja i naloga. Stoga će Obama htjeti imati one najbolje. Nakon osam godina konzervativne vlade i Bushova zagovaranja elitizma, dolazi doba u kojem će napori i uspjesi takozvanog malog čovjeka biti cjenjeniji, najavljuje novi predsjednik.



Demokrati su kao stranka puno otvoreniji, bliži narodu, a Barack Obama predsjednik je koji najavljuje svjež duh u administraciji, obrazovanije ljude, društveno angažiranije i spremnije podnijeti žrtve kojih će biti u razdoblju ispravljanja svih pogrešaka Bushove ekipe. Bill Clinton već je upozorio Baracka Obamu na pogreške koje je on zbog neiskustva počinio u tranzicijskom razdoblju prijenosa vlasti.

– Previše sam se koncentrirao na ministre, na imena onih koji će sjediti u mojoj vladi pa nisam imao dovoljno vremena za izbor kvalitetnih službenika u Bijeloj kući – poručio je Bill, a sudeći po slučaju Monice Lewinsky, koja se preko veza uvukla na poziciju administrativne pomoćnice u Ovalnom uredu, bivši predsjednik govori istinu.

U State Departmentu je već dan nakon izbora bilo vidljivo da je krenuo tranzicijski proces jer je državna tajnica Condoleezza Rice imenovala 24 službenika i diplomata, koji su dobili i poseban radni prostor da pomognu u prijenosu vlasti, od sređivanja administrativnih detalja do učenja novih djelatnika. Barack Obama morat će imenovati i niz pomoćnika novog ministra vanjskih poslova, ali i veleposlanike u značajnim državama koji će provoditi njegovu vanjsku politiku temeljenu na stvaranju bolje percepcije o Americi i izgradnji kvalitetnijih odnosa s državama koje je Bush zapostavio ili s njima zaoštrio na diplomatskoj razini.

U razdoblju prijenosa vlasti sve će oči američke javnosti, ali i svijeta, biti uprte u Baracka Obamu. Od njega mnogi doslovno očekuju čuda. On je toga svjestan pa oprezno izlazi u javnost s detaljima svog djelovanja u iduća dva mjeseca. Sigurnost novog predsjednika na prvom je mjestu pa je i prvi službeni sastanak koji je Obama imao bio razgovor s vrhovništvom CIA-e, u koju će također dovesti svoje ljude.



Nakon što su svi glasački listići prebrojeni i službeno 5. studenoga proglašena pobjeda Baracka Obame, novi predsjednik po zakonu ima pravo i na sve službene izvještaje koje dnevno pristižu u Ovalni ured iz Pentagona, State Departmenta, tajnih službi. Barack Obama će o svemu biti brifiran kao i Bush jer će u razdoblju prijenosa vlasti to njemu koristiti da bude upoznat sa svim najvažnijim problemima i događajima u zemlji i svijetu.

U Washingtonu je cijela jedna zgrada dana Obaminu timu na raspolaganje za razdoblje tranzicije dok njegovi ministri i svi drugi državni službenici, koje ima pravo po zakonu imenovati, ne sjednu u svoje urede koje polako počinje prazniti Bushova administracija.

SAD i svijet nestrpljivi
Dok Barack Obama svaki trenutak koristi za razgovor s dugom listom onih koji žele biti sudionicima njegove vlade i već sada nazvane povijesne administracije, George Bush mora odraditi i Svjetski financijski summit koji će se 14. i 15. studenoga održati u Washingtonu i okupiti svjetske državnike i financijske stručnjake, a pred predsjedničkim je parom i Dan zahvalnosti u Bijeloj kući i kićenje božićnog drvca.

Nakon toga, 43. američki predsjednik Bush seli se u povijest i na privatni ranč u Teksasu, a u Ovalni ured ulazi mladi i pametni Afroamerikanac Barack Obama. Amerika i svijet nikad dosad nisu s većim nestrpljenjem očekivali da što prije prođe tranzicijskih sedamdesetak dana. Jasno je to Bushu, a svjestan je toga i Obama, pred kojim je velika odgovornost da ispuni sve obećano i promijeni Ameriku, ali i svijet. Nabolje!

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije