Nešto više od 50 tisuća obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva (OPG) danas je u vlasništvu žena, što je 29,2% udjela u ukupnom broju u Hrvatskoj, čak i nešto bolje od EU prosjeka od 28%. Gospodarstva u vlasništvu žena znatno je više nego 2016. ili 2010., a iako je takva otprilike i iskoristivost sredstava iz Programa ruralnog razvoja, kad su u pitanju žene, rekla bih da su njihove mogućnosti i perspektive puno veće.
Tim više što mjere diverzifikacije poslovanja, razvoja malih poljoprivrednika, prerade... na koje su žene više fokusirane, govore koliko su sposobne, kreativne i od manje znaju stvoriti višu dodanu vrijednost – kazala je ministrica poljoprivrede Marija Vučković na konferenciji Ruralne Europljanke u organizaciji Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj “Klub članova Selo”.
I selo treba internet
Konferencija je okupila stručnjake i sudionika iz više europskih država koji su prepoznali važnost rada s ruralnim ženama te potrebu njihova osnaživanja, edukacije te uključivanja u kreativne turističke projekte čime će se, čulo se, dati dodatni doprinos zapošljavanju i ženskim poduzetničkim inicijativama.
– Izmičemo se od stereotipa kako mnogi smatraju seosku ženu. Mi je želimo predstaviti kao snažnu, jaku, moćnu. Ženu koju puno i kreativno radi, koja se bavi poljoprivrednom proizvodnjom, ali i ona koja je poduzetnica, koja njeguje tradiciju, a s druge strane je i ruralna i urbana – kazala je predsjednica Kluba članova Selo Dijana Katica.
Ministrica Vučković kazala je u ponedjeljak kako ruralne žene u nas gospodare s manje zemljišta, s manje sredstava, u bitno težim uvjetima rada, a uz to ih prate i osnovni izazovi kao i cijeli ruralni prostor – depopulacija, osiguranje temeljnih zdravstvenih, obrazovnih i drugih usluga, odnosno cjelokupne infrastrukture, otežan im je ili ograničen pristup vlasništvu zemljišta... Stoga je potrebno uložiti dodatan trud u prepoznavanje njihovih dodatnih vještina i bolje vrednovati njihov neformalni rad za što će se, vjeruje ministrica, iznaći dodatna sredstva – i za takva gospodarstva i za nove prilike – u nacionalnom strateškom planu RH do 2030.
Jedan od načina mogao bi biti i usvojeni amandman na Zakon o poljoprivrednom zemljištu čelnice saborskog Odbora za poljoprivredu Marijane Petir. Prijedlog je, naime, da se za žene poljoprivrednice uvedu dodatni bodovi kod natječaja za zakup poljoprivrednog zemljišta, čime se, tvrdi ona, prepoznaje i priznaje multifunkcionalna uloga žene u ruralnom prostoru i osigurava da lakše uđe u posjed zemlje.
– Bez žena nema očuvanja ruralnog prostora. Svi projekti i svi novci neće biti važni ako žena ode s ruralnog prostora jer će otići cijela obitelj – ističe Petir te dodaje kako bi stoga i drugi bi resori trebali prepoznati važnost hrvatskog ruralnog prostora.
– Nemoguće je očekivati da će se sve potrebe ruralnog prostora financirati samo iz jednog fonda, izgradnja vrtića i škola, gradnja infrastrukture... Vidimo da se kroz neke resore promiče nadstandard. Idemo prema zelenoj tranziciji, digitalizaciji, što je važno, ali što sam više puta rekla – nemojte nam graditi biciklističke staze dok nam niste popravili rupe na cestama. Zadnji podaci prema popisu stanovništva govore da je oko 200 sela ostalo gotovo bez ijednog stanovnika, a 700 ih je pred izumiranjem. Da bismo ih zadržali i privukli nove, moramo ići i u smjeru digitalizacije. Nitko neće pokrenuti posao na selu ako će se penjati na stablo da bi uhvatio signal za internet. U tom smislu ideja i cilj da do 2025. budemo pokriveni širokopojasnim interentom u cijeloj Hrvatskoj mora biti ostvarena jer je to preduvjet za razvoj ruralnog prostora – poručila je Petir.
Stop depopulaciji
Potpredsjednica EK Dubravka Šuica i zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak također su ukazale na problem depopulacije u ruralnim prostorima.
– Čak 80% europskog teritorija pokriveno je ruralnim područjima, što se može preslikati i na RH, ali na njemu živi samo jedna trećina stanovništva. To govori o ogromnom potencijalu, a i potrebi za digitalizacijom i širokopojasnim internetom u svim područjima. Kad bi na ruralnim područjima postojalo sve ono što imaju urbana područja ne bi bilo potrebe za preseljenjem – poručila je Šuica.
– Ne sumnjam da ćemo nove programe ruralnog razvoja i nove programe za žene znati iskoristiti, ne samo na dobrobit naših žena već i na dobrobit naše zajednice – kazala je načelnica Lovasa Tanja Cirba.
>> VIDEO Nove cijene od utorka: Gorivo bi moglo drastično poskupiti?
Smuči mi se samo kad vidim ovaj prvi red žena koje zajedno imaju kovcijent inteligencije kao Krstičević