SA SJEDNICE GSV-a Kako ublažiti recesijski udar na gospodarstvo PGŽ-a

Poticaj poduzetnicima, a kultura i sport zakinuti

24.03.2009.
u 15:24

Hotelska kuća Jadran d.d. Crikvenica trenutačno je najveći problem Primorsko-goranske županije, još je jednom rečeno na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća PGŽ-a. Iako su zaključci s prethodnog skupa, održanog u početku prosinca, upućeni Hrvatskom fondu za privatizaciju i ministru Polančecu, dosad nema nikakvih reakcija na predložene mjere.

Sastanak u ministarstvu
- Od fonda smo tražili povećanje plaća djelatnika do početka privatizacije, fondu smo dali rok 90 dana do početka samog procesa te zatražili povratnu informaciju o prijedlogu modela privatizacije. Radnici su dobili tek minimalnu isplatu za siječanj, a predsjednik Nadzornog odbora Magaš i Julijana Fak nisu se odazvali ni na današnju sjednicu. Predlažem odgodu točke sjednice, izjavila je predsjednica županijskog GSV-a Jadranka Tomašić.

Moguće razloge neodazivu vidi u sutrašnjoj sjednici u Ministarstvu turizma na koju je, osim sindikata i predsjednice uprave Jadran Crikvenice, pozvano i Državno odvjetništvo te predstavnici Ministarstva okoliša. Župan Komadina potvrdio je da na sastanak nije pozvan nitko od predstavnika Županije, a za slučaj Jadran smatra da je država, kao najveći vjerovnik ove kuće, natječaj za privatizaciju trebala raspisati još prije dvije godine.

No, glavna je tema današnje sjednice bila kriza i njezin utjecaj na gospodarstvo PGŽ-a; zamjenik župana Vidoje Vujić upozorio je da “recesija, onako kako je prikazuju u javnosti, služi kao alibi za otpuštanje radnika i poduzimanje mjera koje nisu u poduzetničkom duhu”.

Što poduzima Županija?
Što Županija može učiniti? Vujić kao jedinu ozbiljnu kratkoročnu mjeru vidi spas radnih mjesta pod svaku cijenu. Da bi se to ostvarilo, poduzetnike treba čuvati “kao zjenicu oka” - osigurati im poticaje, makar to išlo nauštrb grana kao što su sport i kultura.

- Jedno radno mjesto vrijedi 30.000 eura, u prva dva mjeseca na Zavod za zapošljavanje prijavljeno je 500 osoba više nego lani, a proračun za veljaču napunio se za milijun i pol kuna manje, što je upozorenje da moramo hitno intervenirati u proračun, tvrdi.


Županija osniva intervencijski fond

- Sama Županija pripremila je rebalans proračuna; kada je prvotno pripreman ovogodišnji proračun, planirana stopa rasta BDP-a bila je 2%, dok je rebalansom on sveden na 0 u odnosu prema prošloj godini. Namjeravamo osnovati intervencijski fond i 10% povećati izdvajanja za zdravstvo, socijalu i školstvo - rekao je Z. Komadina

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije