Raskol političkih obitelji

Potpredsjednica Filipina šokirala: 'Sve je dogovoreno, ako me ubiju, naredila sam ubojstvo predsjednika i njegove supruge'

FILE PHOTO: Philippine Vice President Sara Duterte in Manila
Foto: LISA MARIE DAVID/REUTERS
1/3
23.11.2024.
u 10:29

Sara Duterte, kći predsjednikova prethodnika, podnijela je ostavku u njegovoj vladi u lipnju dok je ostala potpredsjednica, nagovještavajući kolaps snažnog političkog saveza koji je pomogao njoj i Marcosu, sinu i imenjaku pokojnog autoritarnog vođe, da osiguraju uvjerljivu izbornu pobjedu 2022.

Filipinska potpredsjednica Sara Duterte rekla je u subotu da bi dala ubiti predsjednika Ferdinanda Marcosa Jr. da ona sama bude ubijena, što je navelo Marcosov ured da obeća "hitnu odgovarajuću akciju". U dramatičnoj slici sve dubljeg raskola između dviju najmoćnijih političkih obitelji u toj državi jugoistočne Azije, Duterte je na ranojutarnjoj tiskovnoj konferenciji rekla da je razgovarala s ubojicom i dala mu upute da ubije Marcosa, njegovu suprugu i predsjednika filipinskog parlamenta ako bude sama ubijena.

- Razgovarala sam s jednom osobom. Rekla sam, ako me ubiju, idi ubij BBM-a (Marcosa), (prvu damu) Lizu Aranetu i (predsjednika parlamenta) Martina Romualdeza. Nema šale. Nema šale - rekla je Duterte na brifingu koji je obilovao psovkama. -Rekla sam, nemoj stati dok ih ne ubiješ i onda je rekao da.

Odgovarala je online komentatoru koji ju je pozvao da ostane sigurna, rekavši da se nalazi na neprijateljskom teritoriju jer je tijekom večeri bila u donjem domu Kongresa s predstojnikom svog ureda. Duterte nije navela da je izložena nekoj prijetnji. Predsjednički ured za komunikacije odgovorio je priopćenjem u kojem stoji: - Djelujući na potpredsjedničinu jasnu i nedvosmislenu izjavu da je angažirala ubojicu da ubije predsjednika ako navodna zavjera protiv nje uspije, izvršni tajnik proslijedio je tu aktivnu prijetnju zapovjedništvu predsjedničkog osiguranja za trenutačnu odgovarajuću akciju.

- Svaka prijetnja životu predsjednika mora se uvijek shvatiti ozbiljno, tim više što je ta prijetnja javno otkrivena na jasan i neupitan način - stoji u priopćenju. Dutertein ured nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar priopćenja predsjedničkog ureda. -Ova država ide dovraga jer nas vodi osoba koja ne zna biti predsjednik i koja je lažljivac - rekla je na brifingu.

VEZANI ČLANCI:

Duterte, kći Marcosova prethodnika, podnijela je ostavku u njegovoj vladi u lipnju dok je ostala potpredsjednica, nagovještavajući kolaps snažnog političkog saveza koji je pomogao njoj i Marcosu, sinu i imenjaku pokojnog autoritarnog vođe, da osiguraju uvjerljivu izbornu pobjedu 2022. Predsjednik parlamenta Romualdez, Marcosov rođak, srezao je proračun potpredsjedničina ureda za gotovo dvije trećine.

Dutertein ispad zadnji je u nizu zapanjujućih pokazatelja svađe u vrhu filipinske politike. U listopadu je optužila Marcosa za nesposobnost i rekla da je zamišljala da predsjedniku odsiječe glavu. Dvije obitelji su u sukobu oko vanjske politike i smrtonosnog rata bivšeg predsjednika Rodriga Dutertea protiv droge. Na Filipinima se potpredsjednik bira odvojeno od predsjednika i nema službene dužnosti. Mnogi potpredsjednici su se bavili društvenim razvojem, dok su neki imenovani na mjesta u vladi.

Nacija se priprema za izbore u sredini mandata u svibnju, koji se smatraju lakmus testom Marcosove popularnosti i šansom za njega da učvrsti vlast i pripremi nasljednika prije nego što njegov jedini šestogodišnji mandat završi 2028. Filipini su ranije bili poprište političkog nasilja što je uključilo i ubojstvo Benigna Aquina, senatora koji se snažno protivio vladavini starijeg Marcosa, a koji je ubijen dok je izlazio iz zrakoplova po povratku iz političkog egzila 1983.

>>FOTO 'Postarili' smo poznate svjetske političare: Pogledajte kako bi Trump, Putin i ekipa mogli izgledati za 10 godina>>

FILE PHOTO: Philippine Vice President Sara Duterte in Manila
1/21

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije