Krenuli smo ispočetka i borimo se za posao s istim ljudima koji su radili i prije godinu dana – otkriva Drago Karapandža poslovođa trgovačko-svjećarskog obrta RIPS na ulazu u poslovni prostor.
Godine štednje
Kada smo prije godinu posjetili isto mjesto, vlasnik RIPS-a Zoran Salopek pokazivao nam je zgarište nastalo nakon što je vatra uništila 800 od ukupno 900 četvornih metara, koliko zauzima njegov pogon na Vatrogasnoj cesti u Karlovcu. Vatra je buknula u noći na 13. srpanj i uništila sve strojeve i najveći dio skladišta. Požar je zainteresirao čitavu hrvatsku javnost, a zgarište je obišao i župan Ivan Vučić. Šteta se procjenjivala na više od deset milijuna kuna. Čak su i konkurentske tvrtke i obrti ponudili svoje strojeve i ostale resurse Salopeku ne bi li nastavio s proizvodnjom.
– Hvala djelatnicima, obitelji, kupcima i svima na podršci. Stvarno ne znam tko me sve nije zvao – kaže Salopek.
Iako se činilo da je tijekom noći planulo 45 godina tradicije proizvodnje lampiona i ostalih svjećarskih proizvoda, vatra nije uništila stečeno znanje koje se pokazalo presudnim u kriznoj situaciji, kao i pametna politika štednje.
– Dobit nismo trošili uludo, nego pohranjivali, a sada smo štednju uložili u oporavak. Sve smo vratili bez podizanja kredita. Plaće su redovite i iste kao i prije, a svi radnici uživaju sva radnička prava. Vrijeme će pokazati jesam li se osobno promijenio – kaže Salopek.
Rezultat je taj što i dalje isti broj osoba, pa čak i isti ljudi, njih 18, radi u RIPS-u. Ponovno su podignuti pogoni i 70 posto strojeva je nabavljeno.
– Najgore je što su strojevi stradali. No, već 21 dan nakon požara smo se uspjeli snaći, nabaviti polovne strojeve, a u međuvremenu smo radili ručno. Odradili smo sve narudžbe za lampione, a sve kupce smo zadržali – kaže Salopek.
Osiguravajuća kuća Croatia osiguranje je isplatila cjelokupnu policu.
– Hvala im na tome. Time smo pokrili oko 50 posto vrijednosti prijašnjeg pogona – dodaje Salopek.
Europsko tržište
Inače, uzrok požara je, može se danas reći, viša sila.
– Nastao je strujni udar, koji se događa ljeti za velikih vrućina, kada nema dovoljno potrošnje. Takva se stvar ne može predvidjeti niti spriječiti – otkriva Salopek.
Namjera je RIPS-a do kraja godine vratiti se u potpunosti na prošlogodišnju razinu proizvodnje.
– Pripremamo se za sudjelovanje na europskom tržištu – otkriva Salopek.