Željni ljeta i odmora, mnogi ne žele ni čuti za koronavirus, ali liječnici su itekako svjesni da nas uz tako nedostatnu cijepljenost čeka i četvrti pandemijski val i da treba činiti sve kako bi se njegove posljedice smanjile. Predsjednik Hrvatske liječničke komore dr. Krešimir Luetić poslao je jučer pismo svim liječnicima pa od njih traži da razgovaraju s pacijentima o cijepljenju i pomognu im otkloniti eventualne dvojbe i strahove po tom pitanju.
Iznosimo znanstvene dokaze
- Mi, liječnici, svjesni smo da nas na jesen čeka četvrti val epidemije. Posebno smo zabrinuti zbog visoke zaraznosti delta-soja novog koronavirusa, koji postaje dominantan u Europi. Naši pacijenti, koje cijelo vrijeme epidemije i dalje liječimo od svih drugih bolesti, u nas imaju veliko povjerenje i naše savjete i preporuke uzimaju izuzetno ozbiljno. Želio bih vas stoga pozvati da u svakom svojem kontaktu s pacijentima o kojima se zdravstveno skrbite, neovisno koje ste specijalnosti te na kojoj razini pružate zdravstvenu zaštitu, nakon što obavite pregled pacijenta ili postupak zbog kojeg je došao k vama, svakako pitate pacijenta je li se cijepio i otklonite mu dvojbe i strahove vezane za cijepljenje ako oni postoje. Siguran sam da će takav razgovor s pacijentima, od kojih mnogi još nisu cijepljeni, potaknuti i njih na cijepljenje te da ćemo tako dodatno pridonijeti zajedničkom cilju svladavanja ove iscrpljujuće epidemije - piše u pismu dr. Luetića, koji podsjeća na to da je potrebno postići minimalno 70% cijepljenog stanovništva kako bi se epidemija suzbila.
Zabrinjava to što je u Hrvatskoj počeo slabjeti interes za cijepljenje u trenutku kad je dvjema dozama cijepljeno oko milijun stanovnika, a jednom oko 480 tisuća.
Početkom tjedna i ministar zdravstva Vili Beroš liječnike je pozvao da dodatno senzibiliziraju stanovništvo o potrebi cijepljenja protiv koronavirusa.
Kad smo nedavno pitali sociologe i komunikologe kako potaknuti cijepljenje među neodlučnima, oni su kazali da je to na stručnjacima kojima ljudi vjeruju, a u visokom postotku slučajeva to su upravo liječnici.
- Mi, obiteljski liječnici, to i radimo svih ovih mjeseci, od početka godine razgovaramo s pacijentima i upozoravamo da ćemo uspjeti samo ako nas što više bude cijepljeno. Pitam svoje pacijente jesu li se cijepili. Ako kažu da nisu, ne pitam zašto nisu, već iznosim znanstvene argumente koji govore o koristima cijepljenja, da nijedno cjepivo ne štiti sto posto, ali da svako štiti od težeg oblika COVID-19. Znači, objasnim da, ako cijepljena osoba dođe u kontakt s virusom, neće razviti težak oblik bolesti. Pa gdje bi čovječanstvo danas bilo da se 60-ih godina prošlog stoljeća nije počelo masovno cijepiti?! Svaki petnaesti možda bi dobio polio, probleme s motorikom ili neku drugu bolest, bilo bi nas manje... Cjepivo i Teslina struja apsolutno su najveći napredak 20. stoljeća! - rekla nam je dr. Sanja Klajić Grotić.
Samo istiniti odgovori
Pismo šefa Komore tiče se i bolničkih liječnika.
- Svakoga pitam je li se cijepio, i roditelje svojih malih pacijenata u ambulanti, ali i poznanike općenito te govorim o dobrobiti i važnosti cijepljenja. Baš sam se prije nekoliko dana pitala je li to moja uloga, a ovo pismo iz Komore potvrdilo mi je da sam u pravu - rekla nam je dr. Tatjana Šimunić, dječja fizijatrica iz sisačke Opće bolnice.
VIDEO Cijepljenje će trajati dok se ne cijepi više od tri milijuna građana.
Kardiologa prof. Hrvoja Pintarića mnogi pacijenti pitaju za savjet, jer rizici kod njih postoje, a nerijetko je bilo i posljedica.
- Pacijentima uvijek odgovaram istinito. Morali smo naučiti puno toga o cjepivima i to smo dužni pacijentima, jer kod nekih je nužan oprez u slučaju tromboembolije, alergija i sl., i tada im kažem da se cijepe u bolnici. No nuspojava ima u promilima, a posljedica bolesti u visokim postocima i ja nemam dvojbi oko cijepljenja kao najbolje opcije - kaže kardiolog.
Dr. Damir Homolak, dermatovenerolog iz KBC-a Sestara milosrdnica, o cijepljenju s pacijentima razgovara često jer su mnogi od njih na biološkoj imunosupresivnoj terapiji, a procjene su uvijek individualne.
- COVID je velik problem i treba motivirati ljude na cijepljenje jer omjer moguće štete i koristi nemjerljivo je u korist cijepljenja. Nije normalno širiti sve te teorije zavjere - kaže dr. Homolak.
Cijepljenje će biti uvjet za ostvarivanje naknada za očuvanje radnih mjesta, tzv. COVID potpora, potvrdio je jučer premijer Andrej Plenković. Jer, ako država u krizi osigura cjepivo, plaće i normalno funkcioniranje sustava, bilo bi fer, kazao je, da svatko da neki svoj mali doprinos.
- Ako netko bude korisnik naknade za očuvanje radnih mjesta, bilo bi dobro da se taj cijepi. Zato ćemo precizirati mjere HZZO-a kako bismo povezali te procese - najavio je Plenković.
Jučer su zabilježena 103 nova slučaja zaraze, 525 je oboljelih, a među njima 151 pacijent na bolničkom liječenju, među kojima njih 13 na respiratoru. Utrošeno je 2,568.877 doza cjepiva. Dosad je 1,488.759 osoba cijepljeno najmanje jednom dozom, među kojima je njih 1,080.118 primilo obje doze. Na dan 30. lipnja utrošeno je 34.718 doza cjepiva.
Ni-PO-ŠTO se ne cijepi. to je otrov,popij rakiju,pa još jednu i još jednu. to je pravi jedini lijek za gripicu