Kada su mađarske vlasti tijekom prošle godine postavljale žilet-žicu na granici s Hrvatskom, osnovni cilj bio im je sprječavanje uzlazaka migranata u njihovu državu. Međutim, do nekontroliranog ulaska migranata iz Hrvatske nikada nije ni došlo, ali je zato žilet-žica izazvala brojne druge probleme u svakodnevnom životu.
Pri tome na najveći problem nailaze životinje koje se ozlijede kada nalete na žilet-žicu. Mnoge se pri tome zapetljaju u žicu i više se iz nje ne mogu izvući pa ugibaju u najstrašnijim mukama. Upravo na to upozorava osječki fotograf Mario Romulić koji u svijetu fotografija slovi za jednog od najkvalitetnijih i najpriznatijih fotografa uopće u Hrvatskoj.
– Žilet-žica zapravo nikada nije bila problem za ljude. Oni je od prvoga dana vrlo lako mogu zaobići. Bilo je dovoljno presjeći je nekim alatom ili napraviti običnu polugu preko nje i jednostavno je prijeći. Međutim, životinje to ne mogu ju i zato stradavaju. Sprječava se time njihovo kretanje i migracije na koje su navikle – kaže Romulić koji je o tome problemu govorio i za Fox News.
Posebno upozorava na problem s kojim se suočava veliko krdo jelena koje je desetljećima svakodnevno prelazilo mađarsko-hrvatsku granicu. Naviknuti na kretanje bez prepreka, a posebno bez žilet-žice, jeleni su tijekom dana boravili na području Mađarske, a predvečer bi prelazili u Hrvatsku i tu na noćnom hranjenju boravili do jutra.
U svemu tome svih proteklih godina odgovarao im je mir, jer je i inače na graničnim područjima smanjena aktivnost ljudi. Tih migracija sada već više od godinu dana nema jer su onemogućene žicom. Romulić pojašnjava da je to velik problem jer je riječ o 2000 jedinki jelena.
– Pratio sam to krdo dugo. Fascinantna je pojava kada vidite krdo od 2000 jelena kako se kreće u nekom smjeru. To je prirodna pojava koja se možda više nigdje u Europi ne može vidjeti. Nažalost, nje više nema, a sada je i pitanje hoće li je ikada više i biti čak i ako se žica ubrzo ukloni – kaže Romulić.
Postavljena žilet-žica sada ne samo da onemogućava migracije životinja nego je problem i u reprodukciji jer je krdo podijeljeno, pri čemu je njegov veći dio ostao na mađarskoj strani. Pitanje je hoće li to krdo ikada više biti tako veliko kao do prošle godine.
Romulić tvrdi da nisu ugroženi samo jeleni nego i ostale životinje u području od 120.000 hektara koje se prostire na dijelovima zaštićenih područja Hrvatske, Srbije i Mađarske. Upravo stoga smatra kako bi trebalo učiniti sve da se žica ukloni barem s toga zaštićenoga područja kako bi se životinjama što prije omogućilo da nastave živjeti kao do postavljanja žilet-žice.
– Životinje su drukčije od ljudi tako da je veliko pitanje hoće li ponovno doći do migracija kao nekada kada se žica i ukloni. Poznati su slučajevi iz povijesti kada su granice između nekih država osiguravane ogradom pod električnom strujom.
Kada su te ograde konačno, poslije više godina, uklonjene, životinje i dalje nisu prelazile granice. Jednostavno im je ograda, koja je za njih godinama bila smrtna opasnost, ušla u genetski kod. Nadam se da se to ovdje neće dogoditi i da ćemo ponovno moći svjedočiti migracijama krda jelena – kaže Romulić koji se fotografijom bavi već godinama.
Tijekom bogate karijere surađivao je s nizom hrvatskih i inozemnih medija, agencija i tvrtki. Fotografirao je razne događaje, krize, prosvjede, a njegove fotografije govorile su i o ratnim zbivanjima u svijetu.
Prve ratne snimke napravio je tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj, a potom su slijedili ratovi u BiH, Ruandi, Kongu, Afganistanu… Uz tisuće fotografija koje su obišle svijet, bogata karijera donijela mu je i potrebu da pronađe nekakav ispušni ventil kako bi se mogao odmoriti od svega. Tako je zapravo i počeo fotografirati životinje.
– Kopački rit je u neposrednoj blizini Osijeka pa sam i prije tamo često odlazio kako bih se odmorio od svega. Ta oaza prirode, gdje nema mobitela, laptopa, interneta, bila je idealna za odmor od svakodnevnih obveza i stresa i mjesto gdje sam najlakše i najbrže dovodio živce u normalu.
Ponio sam jednom prilikom i fotografski aparat i tako sam počeo s tim hobijem. Sada svaki slobodan trenutak, kada sam u Osijeku, iskoristim da odem u Kopački rit i fotografiram prirodu i životinje u njemu – kaže Romulić.
Zbog toga je prozvan dobrim duhom Kopačkog rita čiji je fotoaparat omogućio fotografiranje nikad viđenih kadrova životinja iz toga parka prirode. Uza sve to, dobitnik je i brojnih nagrada i priznanja, a može se pohvaliti i sa tri Zlatne kamere koje mu je dodijelilo Hrvatsko novinarsko društvo (HND). Romulić već godinama sa svojim poslovnim partnerom Draženom Stojčićem vodi agenciju Romulić&Stojčić.
Imaju brojne klijente pa kaže kako je njihovo radno mjesto zapravo cijela Hrvatska. Klijenti su im turističke zajednice, hotelske kuće, razne kompanije, nacionalni parkovi i parkovi prirode, banke, ministarstva i druge institucije.
– Kvalitetna fotografija se ne dobiva jednostavno niti lako. Mora se iz trenutka izvući ono najbolje. Treba biti strpljiv, miran, a često imati u sebi nešto umjetničko da se napravi kvalitetna fotografija. Normalno da je neophodna i kvalitetna oprema. Kada se fotografiraju životinje, veoma je važan trenutak.
Najčešće fotograf ima samo jednu priliku da napravi kvalitetnu i atraktivnu fotografiju. Ako uspije – odlično, ali ako ne uspije takva prilika mu se vjerojatno više nikada neće pružiti – zaključuje Romulić.
>> Biolozi upozorili na katastrofalne posljedice slovenskog ograđivanja granice
Grozne smrti usuđujem se reći najgori horror. Polako i vrlo bolno umiranje u mukama, ne radi se samo o dear. To me kao branitelju jako uznemirava(bljuje mi se) i želim sve najgore svim angažiranim na tom području. Neka odgovorni umiru polako i naravno bolno. Životinje krive radi lošeg vodstva i politike. Ah...moš misliti