Nada u Kini

Pred malenom Tašom Čiča još su godine terapije

tara01
Foto: Goran Kovačić/PIXSELL
1/4
13.05.2011.
u 12:25

Djevojčica je s pet mjeseci krenula na prvo liječenje matičnim stanicama u Kinu, u pekinški WU Stern Cells Medical Center

Malena Taša Čiča iz Bakra od samog je rođenja pokazala koliki je borac. Kao da se baš sve urotilo protiv nje, zbog komplikacija u trudnoći rođena je šest tjedana prerano, jedva je preživjela porod, srce joj nije radilo i nije mogla disati. Posljedica svega jest teško moždano oštećenje s konačnom dijagnozom Asphyxio intra ed sub partum, Hydrocephalus.Sepsis, Anemia, Encephalopathia epileptica. U svoje dvije godine i tri mjeseca života Taša je veći dio vremena provela u bolnici, no nadu u spas probudila je terapija matičnim stanicama. U konzultaciji s neurologom Tašina majka Maša doznala je o učincima liječenja matičnim stanicama pa je tako djevojčica već s pet mjeseci krenula na prvo liječenje u Kinu, u pekinški WU Stern Cells Medical Center. Bilo je to u svibnju 2009. Već nakon prvog tretmana od pet tjedana Taši je bilo bolje, više nije dobivala epileptične napade, a s vremenom nestao je i hidrocefalus. Iduće godine Taša je primila još dvije terapije matičnim stanicama u Njemačkoj, u X Cel Centru u Düsseldorfu.

No pred njom i njezinom obitelji dug je put oporavka za koji, osim silnog svakodnevnog truda, treba i novca. Tašin dan ispunjen je neprekidnim radom njezine majke, bake i djeda. Djevojčica pedeset puta dnevno udiše veću količinu ugljikova dioksida čime joj se poboljšava moždana cirkulacija i jačaju pluća. Prolazi i cjelodnevne fizioterapeutske i intelektualne vježbe s posebnim režimom prehrane prema Domanovoj metodi (metoda fizioterapeuta Glenna Domana koji u Philadelphiji ima svoj Centar za unapređenje ljudskih potencijala, op. a.), a koje traže apsolutni angažman cijele Tašine obitelji. Naime, u tome dijelu Tašu prati upravo The Institute for the achievement, Wyndmoor, Philadelphia, gdje djevojčica s majkom svakih šest mjeseci odlazi na pregled kako bi se vidjelo što je postigla te dobiva upute za daljnje vježbe. Tašina samohrana majka Maša radi u Gospodarskoj školi u Bujama na pola radnog vremena pa za to vrijeme s djevojčicom vježbaju baka i djed.

Baka Sonja preuzela je i logistiku, brine se o prikupljanju donacija za Tašino liječenje. Mjesečno na različite adrese pošalje i tisuću pisama, a sve kako bi osigurali novac za daljnje Tašine višegodišnje terapije. Zahvaljujući Hrvatskim poštama, marke za silna pisma umjesto 3,10 plaćaju 1,10 kuna. Dosadašnje liječenje stajalo ih je 91 tisuću eura, obitelj se i kreditno zadužila, no bez humanitarnih akcija i pomoći građana, teško da mogu planirati nastavak liječenja. Uvjereni u uspjeh, kažu kako im je svaka pomoć neizmjerno vrijedna. Silno su zahvali svima koji su se odazvali jer neuspjeh za njih jedino znači ne pokušavati. Troškovi liječenja matičnim stanicama u Kini po jednoj terapiji, bez troškova puta, stoji 30 tisuća dolara, dok jedan posjet Institutu u Philadelphiji stoji 10 tisuća dolara. Začudno je što malena Taša, sa svega dvije godine i tri mjeseca, zahvaljujući Domanovoj metodi zna čitati, uči matematiku, engleski jezik. Počela je sa šest mjeseci starosti i pokazala nevjerojatan napredak. Svakoga dana gleda knjige koje je izradila njezina majka i na pitanja odabire ponuđene odgovore, pa tako zna gdje se nalaze pojedine zemlje, mnogo toga o vrstama riba pa čak i to da je ihtiologija nauka o ribama. Kuća djeda i bake na Krasici i maleni stan Maše Čiča u obližnjem Bakru nalikuju poligonu prepunom različitih sprava kućne izrade na kojima Taša vježba. Učenje je veseli, no puzanje je za nju muka koju polako ipak savladava. Obitelj se svakoga dana upinje osvojiti komadić Tašina napretka, ohrabruje ih i pomoć dobrih ljudi, jer HZZO nije odgovorio na Mašinu molbu Maše da im pokriju barem troškove odlaska u Philadelphiju, uz obrazloženje kako i kod nas ima dovoljno dobrih metoda liječenja. A Taša, pred kojom su godine terapije, nužno treba pomoć. Oni koji donacijom žele pomoći malenoj Taši mogu to učiniti uplatom na račun u Raiffeisen banci (RBA) na ime majke Maša Čiča (OIB 00103510701), Primorje 47, Bakar, na broj tekućeg računa: 2484008-3234146994 ili žiro-računa 2484008-3111481830 ili se obratiti na e-mail adresu: avena4life@yahoo.com.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije