Osiguranje

Predbračni ugovori spašavaju od parnice

\'08.12.2010., Sisak - Vecina sisackih parova ne razmislja o predbracnim ugovorima. Photo:Nikola cutuk/PIXSELL\'
Nikola Čutuk/PIXSELL
08.12.2010.
u 17:09

Imamo do dva slučaja godišnje. Uglavnom dolaze imućniji građani, koji žele zaštititi vrijednu roditeljsku imovinu ili biznis, kaže odvjetnik D. Rupčić

Iako su brakorazvodne parnice bivših supružnika zbog podjele imovine vrlo česte, predbračni ugovori, kao puno bezbolnije rješenje u slučaju rastave, sve su samo ne hit. Tako je i u Sisku, gdje odvjetnici bilježe pojedinačno najviše do dva slučaja godišnje.

Cijena do 5.000 kuna

– Na predbračne ugovore najviše se obvezuju mlađe osobe, kako bi definirale imovinu koju unose u brak te ono što će se smatrati zajedničkim tijekom zajedničkog života. Uglavnom se radi o imućnijim građanima, koji žele zaštititi vrijednu imovinu, poput roditeljske ostavštine ili obiteljskog obrta, a posebice ako je jedan supružnik izrazito bogatiji – kaže sisački odvjetnik Domagoj Rupčić. Cijena sklapanja takvih ugovora ovisi najviše o vrijednosti imovine i složenosti samog ugovora, a kreće se između 1.000 i 5.000 kuna.

– Stranke se najčešće dogovaraju kome bi što pripalo u slučaju razvoda ili pak ugovaraju isplatu točno određenog iznosa, bez obzira na ono što će biti tijekom braka stečeno – kaže Rupčić. Napominje da mnogi ni ne znaju za mogućnost sklapanja sličnog ugovora o podjeli bračne stečevine još za vrijeme trajanja braka, takozvani bračni ugovor, pa čak i onaj koji je moguće sklopiti i prije samog razvoda.

Na sudu je 37 slučajeva

– Cilj takvih ugovora zapravo i jest da se kasnije izbjegnu nepotrebni sudski sporovi, koji se dosta često vode u slučajevima kada su supružnici živjeli u roditeljskoj kući – objašnjava odvjetnik Rupčić. U Općinskom sudu u Sisku lani i tijekom ove godine pokrenuto je 37 parničnih postupaka radi utvrđivanja bračne stečevine.

– Od tog broja riješeno je sedam predmeta, u kojima je postupak trajao duže od 12 mjeseci. U 13 predmeta postupak nije okončan ni nakon 12 mjeseci i još je u tijeku, dok u preostalom broju postupak traje nešto manje od godinu dana – kaže predsjednica Suda Vera Bubaš, napominjući da se jedan manji dio predmeta uspije riješiti sudskom nagodbom. – U početku stranke su principijelne kod svojih stavova, a kako vrijeme odmiče sve su spremnije na kompromis, odnosno nagodbe – dodaje sutkinja Bubaš. Eventualno je moguć postupak u kojem bi se osporavala valjanost samog predbračnog ili bračnog ugovora, što je rijetkost.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije