Dva tjedna uoči održavanja dvaju ključnih događaja, kojima Hrvatska obilježava 20. obljetnicu "Oluje" - velikog vojnog mimohoda u Zagrebu 4. kolovoza i središnje proslave Dana pobjede, Domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja u Kninu 5. kolovoza, na djelu su politički sukobi oko organizacija i protokola između Vlade, te branitelja i predsjednice RH "na drugoj strani".
Ne bude li dogovora s braniteljima, (oko govora njihovog izaslanika u Kninu), na pomolu je bojkot državnog protokola od strane braniteljskih udruga, a izgledno i bojkot mimohoda. Nakon otkazivanja sudjelovanja čak i slovenskih vojnika na mimohodu, prijeti i vanjskopolitički bojkot mitinga u Zagrebu. Neslužbeno, u igri su još Mađarska, Češka i Slovačka, koje su planirale odazvati se pozivu iz RH i sudjelovati zrakoplovima (Gripeni) ili vojnim jedinicama, no nakon akcije iz službenog Beograda koji je takvo sudioništvo proglasio "protusrpskim činom", sve su manji izgledi za sudjelovanje partnerskih vojnika u mimohodu. Iz MORH-a, organizatora svečanosti, kažu kako su "još sve opcije otvorene", no ne mogu potvrditi sudjelovanje stranaca. Jasno da bi se i bojkot stranaca negativno odrazio na rejting vlade RH.
Odluka u ponedjeljak
Predstavnici odbora za obilježavanje Oluje, među kojima su oni iz Ministarstava obrane i branitelja, Ureda predsjednice, braniteljskih udruga te gradonačelnica Knina Josipa Rimac, još uvijek nisu postigli dogovor. Jedan od sudionika sastanka otkriva da se problem dogodio nakon prijedloga predstavnika Vlade prema kojem 4. kolovoza u Kninu neće biti govora, samim time javnosti se neće moći obratiti predstavnik branitelja, što je posljednje dvije godine bio slučaj.
– U Kninu slavimo Dan pobjede i Dan hrvatskih branitelja. Tko može braniteljima zabraniti da govore? I kakva je to proslava bez govora, zar je to komemoracija? Mi se zalažemo da se narodu obrate i branitelj i premijer i predsjednik Sabora i predsjednica države – kaže naš sugovornik koji otkriva da će se konačna odluka o tome donijeti u ponedjeljak te da vjeruje da će predstavnici Vlade ipak imati razumijevanja. No, branitelji neće odustati od svoje namjere.
– Nakon podizanja zastave i svete mise, branitelj kojeg odaberemo će se oko 12,30 obratiti javnosti, kakva god odluka protokola bila, kaže. Tvrdi da branitelji podržavaju mimohod, no još uvijek nije postignut dogovor oko toga hoće li u njemu sudjelovati i ratne postrojbe. Iz udruga tvrde kako im ministri već i prijete, no, saznaje se, u vrijeme mimohoda (18 sati), većina branitelja biti će ionako na posvećenju nove crkve Gospe Velikog Krsnog Zavjeta u Kninu, koje se upriličuje istodobno kad i mimohod u Zagrebu (slučajnost!?). Iz udruga branitelja dodaju da, ako su u šumi Brezovica govorili i premijer, predsjednik Sabora i predsjednica, onda mogu valjda svi govoriti i u Kninu, koji je najvažnija obljetnica. Iz vlade, naravno i dalje sumnjiče HDZ da stoji iza plana bojkota. Predsjednik HDZ-a, Tomislav Karamarko doći će i na mimohod, bude li pozvan, a potom ide u Knin, koji jest središnji događaj, kažu u stranci. I Predrag Matić, ministar branitelja, potvrđuje konflikt.
– Vođe braniteljskog prosvjeda u Savskoj čine sve da svečanost u Kninu bude masovni skup HDZ-a, još samo zahtjev za pečene volove nisam dobio. Silni su napori da se aktualnu vlast ponizi, a da istodobno proslava u Kninu toga dana na sve načine bude podređeno predsjednici Grabar-Kitarović, kaže Matić.
U Kninu cijeli dan
– Ista je priča s mimohodom, gdje Klemm, Glogoški i ekipa ucjenjuju Vladu i cijelu naciju. Vjerujem da će na kraju sudjelovati u mimohodu, ali ako ne žele, ne trebaju – smatra Matić.
Saznaje se kako će, uprkos (dez)informacijama, Kolinda Grabar-Kitarović održati govor u Kninu, i "to vatreni govor". Postoji sukob s Vladinim protokolom, jer je on, tvrde izvori, zamišljen tako da premijer i njegovi "odrade" Knin ujutro i – nestanu, bez govorancija i bez opasnosti od "zviždača". Predsjednica ne pristaje da joj "u praskozorje" u 8,15 sati predaju prijavak i da ne govori. Ona želi da svi odu na tvrđavu oko 9,20 sati, da se održi ceremonija podizanja zastave (9,43 sati), da se otvori muzej Oluje, a potom planira u 11 sati otići na misu, te u Kninu ostati cijeli dan i održati govor gdje bude najviše ljudi. Očekuje ih se 200.000.
>>Svađa Vučića i Kotromanovića zbog Oluje: S puškom u ruci pozivao je na ubojstva
Treba se napokon riješiti orjunaša, i onih koji gledaju pada li u Beogradu kiša. To je važan dio puta za gospodarski i svekoliki oporavak Hrvatske. Pozdrav svim hrvatskim braniteljima ma gdje bili.