Iranski parlament naložio je sudsko ispitivanje predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada koji je prije nekoliko dana otpustio dosadašnjeg ministra nafte i sebe proglasio namjesnikom tog vrlo bogata resora u iranskoj vladi.
“Ovaj nezakonit potez potkopava interese Islamske Republike Irana na međunarodnoj razini. Predsjednik Ahmadinedžad na mjestu ministra nafte donio je u kratko vrijeme nelegalne odluke koje utječu na cjelokupan proračun zemlje”, kaže se u priopćenju iranskoga parlamenta čiji su zastupnici sa 165 glasova za i samo jednim protiv odlučili izvesti Ahmadinedžada pred sud. Iz njihove odluke još nije jasno hoće li protiv iranskog predsjednika biti podignuta i kaznena optužnica, možda čak i poveden postupak opoziva s vlasti, no gotovo je sigurno da će, bude li suđenja, postupak protiv Ahmadinedžada voditi sudsko vijeće koje vodi brat Alija Larijanija, predsjednika parlamenta.
Što će se u Iranu dogoditi sljedećih dana nitko ne može predvidjeti, no jasno je samo jedno – sukob između predsjednika Ahmadinedžada i vrhovnoga vjerskog vođe Hamneija doživio je vrhunac.
Hamnei tolerira slabiće
Razmirice dvojice najmoćnijih Iranaca traju već neko vrijeme, a prve naznake pukotina na, do prije samo nekoliko godina idiličnim odnosima političkog i vjerskog vođe Irana, javno su se pokazale prije malo više od mjesec dana. Tada je Ahmadinedžad otpustio ministra sigurnosnih službi i na njegovo mjesto postavio svoga političkog učenika Masheija. Vrhovni vjerski vođa Hamnei, kojemu smeta jačanje Ahmadinedžadova utjecaja, odmah je poništio ovu predsjednikovu odluku i vratio starog ministra na mjesto. Od toga trenutka, sukobi i razmirice iz dana u dan sve su jači.
– Isto se dogodilo i s nekadašnjim predsjednikom Hatamijem, kao i s Rafsanjanijem. Vjerski poglavar Hamnei tolerira predsjednike Irana samo dok su slabi – kaže Mehdi Halaj, stručnjak za Iran pri washingtonskom Institutu za bliskoistočnu politiku.
Neizvjestan ishod sukoba
Iako je Hamnei bezuvjetno podržavao Ahmadinedžada još potkraj 2009. kada su diljem zemlje izbili masovni prosvjedi u kojima su demonstranti zahtijevali Ahmadinedžadov odlazak s vlasti, odnosi dvojice moćnika stalno se pogoršavaju.
– Danas je situacija dovedena gotovo do točke usijanja, a Hamneijevi pristaše čak počinju optuživati Ahmadinedžada za vještičarenje i krivovjerje, što je u zemlji poput Irana vrlo teška optužba – kaže jedan zapadni diplomat u Teheranu.
Posljednji sukob oko vođenja ministarstva nafte ima implikacije i na međunarodnoj razini jer Iran ove godine predsjeda OPEC-om, pa je iranski ministar nafte automatizmom i predsjednik ovog međunarodnog udruženja.
Ujedno, od eksploatacije crnog zlata puni se 80 posto iranskog proračuna i već je na prvi pogled bilo jasno kako Hamnei neće svome protivniku dopustiti upravljanje ovim izuzetno važnim resorom u vladi.
– Riječ je o vrlo ozbiljnu sukobu unutar vladajućih struktura, a teško je predvidjeti tko će iz toga isplivati kao pobjednik. Ahmadinedžad ima mnogo jaču poziciju i veći utjecaj nego prijašnji predsjednici, i Hamnei ga neće tako lako pokoriti – kazao je za Večernji list iranski disident Omid Habibinia.
Ahmedinedžad, jesi malo \'oj divojko\', ali seoski zupnik doci ce ti glave