Laboratorij, ali ne onaj s epruvetama, kemikalijama i bijelim kutama, nego – novinarski. Novi je to projekt Fakulteta političkih znanost Sveučilišta u Zagrebu koji se provodi pod službenim nazivom “Istraživački novinarski laboratorij: Vjerodostojnost medija kroz kulturu eksperimenta i inovacije u redakcijama”, a danas je predstavljen javnosti pod vodstvom profesorice Tene Perišin.
– Ako postoje Ekonomska klinika ili Pravna klinika, zašto ne bi postojala i Novinarska klinika. Novinarstvo se danas suočava s padom povjerenja u medije i činjenicom da publika izbjegava vijesti, stoga ćemo mi u laboratoriju eksperimentirati s novim medijskim formama koje ćemo proizvoditi, ali i testirati – rekla je Perišin, dok je član istraživačkog tima izv. profesor Igor Kanižaj napomenuo kako će se u klinici prvo trebati napraviti detaljna “magnetska rezonanca” trenutnog stanja.
Tim koji stoji iza prvog novinarskog laboratorija u Hrvatskoj skraćenog naziva “Jourlab” još čine izv. profesor Andrija Henjak te doktorandice Petra Kovačević i Stela Lechpammer.
– Prvi je cilj projekta analizirati sadržaj koji mediji nude publici, kako bismo vidjeli koji trendovi prevladavaju, odnosno serviraju li se publici samo senzacionalističke teme ili i one od javnog interesa te može li publika tom sadržaju vjerovati – poručila je Lechpammer, dok je Kanižaj najavio kako će se u drugoj fazi projekta istražiti percepcija publike.
– Želimo vidjeti vjeruje li publika medijima, koji sadržaj oni žele čitati, gledati i slušati, kakva je njihova percepcija novinarske profesije, smatraju li da su dovoljno medijski pismeni… – rekao je.
A tezu da je jedan od mogućih načina vraćanja vjerodostojnosti medijima takozvano konstruktivno i “solutions” novinarstvo, poručila je Petra Kovačević
– Redakcije poput britanskog BBC-ja, njemačkog ZDF-u i danskog DR-a već su prihvatile nove pristupe u izvještavanju kako bi vratili povjerenje gledatelja i slušatelja te privukli mlađe publike. Svrha tzv. konstruktivnog i solutions novinarstva je odmaknuti se od tradicionalnog fokusa na konflikte i negativne vijesti, te pričati i one priče o ljudima, situacijama i stvarima koje čine svijet boljim mjestom – objasnila je te dodala da će se u sklopu projekta provesti istraživanje tih priča s pretpostavkom da bi i taj pristup mogao biti privlačan i hrvatskoj publici.
Projekt koji će trajati iduće četiri godine financira Hrvatska zaklada za znanost (HRZZ) s više od pola milijuna kuna, a cilj je da uspostavljeni novinarski laboratorij bude tek prvi korak u sustavnom istraživanju medija u Hrvatskoj.
– Inspiraciju za naš novinarski laboratorij pronalazimo učeći od najboljih - zato odlazimo u SAD i Veliku Britaniju na dva prestižna novinarska laboratorija, jedan na Walter Cronkite School of Journalism u Arizoni, a drugi na Sveučilištu u Cardiffu – poručio je tim s FPZG-a.