U utorak će se u Bruxellesu, na ministarskoj razini, održati Međuvladina pristupna konferencija (IGC) na kojoj će Hrvatska i Europska unija, pod supredsjedanjem hrvatskog i mađarskog ministra vanjskih poslova Gordana Jandrokovića i Jánosa Martonyija, zatvoriti pregovore o dvama poglavljima europskog zakonodavstva: Poljoprivredi i seoskome razvitku te Područnoj politici i usklađivanju ustrojnih sprava. Riječ je o poglavljima iza kojih stoji najveći dio europskog proračuna: poljoprivredni i kohezijski fondovi.
I na poglavlju Ribarstvo posao je dovršen pa se sada čeka da Europska komisija provede propisani postupak te ga uputi u Vijeće EU. Hrvatski pregovarači kažu da od država članica EU ne treba očekivati nikakve zapreke njegovu zatvaranju jer su s Europskom komisijom usklađene sve podrobnosti. Oni očekuju da bi mađarsko Predsjedništvo EU u svibnju moglo sazvati još jedan IGC, na veleposlaničkoj razini, na kojemu bi se to poglavlje zatvorilo. Također očekuju da će u svibnju za zatvaranje spremno biti i poglavlje Tržišno natjecanje, tj. da će se do tada razriješiti sva otvorena pitanja oko preustroja preostalih triju brodogradilišta.
Za očekivano posljednji IGC, 21. lipnja, preostala bi tri poglavlja: Novčarske i proračunske odredbe koje se uvijek zatvara posljednje, od zakonodavstva prazno poglavlje Ostala pitanja koje se na posljednjem IGC-u otvara i odmah zatvara te ključno poglavlje 23, Pravosuđe i temeljna prava. Da se i potonje zatvori, Hrvatska mora dokazati da je na nepovratnom putu u pravnu državu, tj. da usvojeno europsko zakonodavstvo državne službe i pravosuđe zaista i provode.
Sredinom svibnja Hrvatsku će posjetiti stručnjaci Europske komisije i iz država članica, tzv. peer mission, koji će provjeriti stanje u poglavlju 23. Budu li njihovi dojmovi pozitivni, bio bi takav i izvještaj, a na njegovu bi temelju Vijeće EU odlučilo da se 21. lipnja preostala poglavlja zatvore. Tri dana potom, 24. lipnja, na sastanku šefova država ili vlada EU 27 u Bruxellesu Europsko vijeće uputilo bi nacrt Pristupnog ugovora u Europski parlament, koji će svoju potvrdu, kako je najavio EP-ov predsjednik Jerzy Buzek, dati u najkraćemu mogućemu roku. Izgledno je da se to dogodi na EP-ovoj listopadskoj plenarnoj sjednici.
Mi smo u EU od 2007 jer HaagDZ zna.