Kakva je to država u kojoj se čovjek više ne može ni popišati? – branio je Predrag Raos na HTV-u slobodu uriniranja, spreman organizirati i Piss Pride protiv zakona koji ga sputava u javnoj nuždi. Književnik i prevoditelj svoje viđenje prijedloga Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira koji zabranjuje javni seks, ali i tajni ako je motiviran koristoljubljem, pljuvanje, vrijeđanje policajaca... zaokružio je stavom da takav zakon “treba popišati i to na javnom mjestu”.
Raos je u “Hrvatskoj uživo” izvrijeđao eksperte MUP-a koji stoje iza “ćudorednog” prijedloga: – Samo kreteni mogu donijeti takav zakon, a ako ga izglasaju, ja ću svakome reći da je kreten, i to javno – tvrdi Raos koji i prostituiranje svodi na ljudske slobode. Predmet njegove sprdnje policijskim je sindikatima plod njihove višegodišnje čežnje. Predloženim kaznama od 7 do 15 tisuća kuna ili do 60 dana zatvora za vrijeđanje državnih službenika (dosad 300 kuna) vraća im se dignitet. Iako, ispada da je taj verbalni delikt opasniji nego vožnja s više od 1,5 promila alkohola u krvi (od 5 do 15 tisuća kuna). Policajce su oduševile i ostale odredbe kojima se, kažu, uspostavlja red i odgovornost.
Zabrinuti za Zrće i gay parade
– Nažalost, mnogi su demokraciju poistovjetili s anarhijom. Misle da im je dopušteno raditi što god žele ne vodeći računa o pravima drugih osoba koje takvo ponašanje vrijeđa – mišljenje je Dubravka Jagića, predsjednika Sindikata policije Hrvatske, koji je pozvao zastupnike da usvoje predloženi tekst. Zapravo je uzvratio Raosu: “Kakva je to država u kojoj se svatko može popišati, pljuvati pa i voditi ljubav kada i gdje zaželi.” Raos svojim stavom nije pridobio ni vlasnike haustora u središtima gradova i blizu sportskih terena koji se često koriste kao javni nužnici. Raymond Boyd Martin, direktor Britanske udruge toaleta, nasuprot Raosu na HTV-u, za BBC je izjavio da je obavljanje nužde na javnom mjestu društveno neprihvatljivo u 21. stoljeću. To je problem s kojim se inovativnim metodama poput satelitskog navođenja do najbližeg toaleta, antipišačkim zidovima s kojih se mokraća vraća na vlasnika, ali i kažnjavanjem, nose i svjetske metropole. U New Yorku postoje specijalisti za obranu optuženih za mokrenje u javnosti (što može ući i u kriminalni dosje), a na jednom britanskom forumu pronašli smo ispovijest studenta zabrinutog hoće li ga taj prijestup ograničavati u traženju posla, vize... I u Londonu su kazne za mokrenje otprilike kakve naš MUP predlaže, od 500 do 2000 kuna! Dok je, recimo, opasno pretjecanje u nas kažnjivo sa “samo” 1000 kuna. I Zelena stranka smatra ridikuloznim što će se seks u javnosti kažnjavati sa tri do pet tisuća kuna ili do 30 dana zatvora. “Pomisao da netko zbog vođenja ljubavi završi u zatvoru ne bi smjela stanovati u Hrvatskoj u 21. stoljeću”, priopćili su, strahujući što će biti sa svjetskom turističkom atrakcijom Zrćem i gay paradama. Iako, Rovinju sigurno ne bi štetilo da su dva para iz Austrije i Njemačke koji su izazvali uznemirenost na plaži kažnjeni i većom kaznom od 730 kuna, prema aktualnom zakonu.
Seks u javnosti kažnjava se diljem svijeta. Britanski par je u Dubaiju zbog pijanstva i seksa na plaži uz globu proveo i tri mjeseca u zatvoru. List Münchner Abendzeitung komentirao je kako je par zatečen in flagranti u Münchenu za 1750 eura kazne mogao iznajmiti apartman u hotelu s pet zvjezdica. U Kanadi je kazna i do šest mjeseci zatvora. Kraći boravak u zatvoru moguć je i u Kaliforniji. Jedan je francuski par svoj seksualni odnos u Kanadskom memorijalnom centru snimio i izložio na porno portalu. Policija ih je identificirala pa su kažnjeni sa tisuću eura i uvjetno na četiri mjeseca zatvora. Australskom paru iz Adelaida prijetila je kazna od 4000 dolara jer su se susjedi žalili na opscenu vrisku žene u seksualnom zanosu. Jedan je par zatečen na policijskom parkiralištu u Edinburghu oglobljen sa 200 funti (otprilike 2000 kuna) jer zaneseni nisu uočili publiku.
Uzgred, voajerizam za MUP nije prekršaj. Dakle, malo tko se neće složiti s predsjednikom Zelene stranke Aljošom Babićem da su u zemlji nezaposlenih predložene kazne prerigorozne, od 1000 (osim za javnu nuždu 500 kuna) do 15.000 kuna. Za većinu prometnih prekršaja kazne su od 300 do 500 kuna. Kerum je platio 2000 kuna jer je po autocesti vozio 65 km/h više od dopuštenog, a MUP za prosjake predlaže kaznu od 1000 do 3000 kuna!? I pučki pravobranitelj Jurica Malčić pisao je potpredsjednici Vlade i ministrici socijalne politike Milanki Opačić, zamjerajući što se uvode visoke globe za skitnice, a da država, županije i gradovi nisu osigurali socijalno zbrinjavanje “svih beskućnika”. Kako u zakonu nije definiran pojam skitnice, omogućeno je i kažnjavanje onih koji su ostali bez doma i posla sa 1000 do 2000 kuna ili do 15 dana zatvora. Malčić je apelirao da se problemi te marginalizirane skupine riješe kao u EU tako da im se jamči dostojan život i stanovanje bez kažnjavanja, posebice kada se, zbog ovrha, ostaje bez stana, kuće i imovine za život.
Kažnjivo i huškanje na tučnjavu
Osim što je rigorozan, predloženi zakon ne sadrži prekršaje neuobičajene za demokratske zemlje, ali i najbolji zakon u praksi može postati šikanozan. Recimo, počne li se kažnjavati vođenje ljubavi na osami u prirodi ili gdje je očita namjera sačuvati privatnost. Dakako, smisao se gubi i ako se zakon ne primjenjuje. Recimo, povici “Ubij Srbina!”, “Ubij pedera!” i slični sada su dobili konkretnu prekršajnu formu, ali kakva korist ako će se policajci oglušiti kod masovnih skandiranja, čemu je svojedobno svjedočila i zastupnica Mirela Holy kao žrtva agresivnih povika i pljuvanja u prosvjednoj povorci. Kažnjavat će se i javno huškanje na tučnjavu te ometanje slobode kretanja tijelom (uzastopno prelaženje ceste) ili s preprekama. Novost je da će se kažnjavati i prodaja ulaznica koje nisu bile namijenjene prodaji, za što su kreatori inspiraciju mogli crpsti i iz nekažnjene afere gradonačelnika Milana Bandića. Mnogi će pozdraviti to što će se posebno štititi noćni (od 22 do 6 sati) mir građana od preglasne glazbe pa i oduzimanjem opreme za reprodukciju, ali i od buke vozila i iz vozila te ometanje svjetlošću. Za taj je prekršaj kazna od 1000 do 3000 kuna (noću od 3000 do 6000), ali tko trubi ili svijetli bez razloga može se kazniti i po prometnom zakonu, a tada je za nedjelo s istom posljedicom kazna 300 kuna, bilo noću ili danju!? I po tome je očito da su predlagatelji pretjerali. Laknut će i žrtvama uznemiravanja telefonom, kucanjem i zvonjavom.
Prostituciji se crno piše jer će već i nuđenje ili traženje spolne usluge na javnom mjestu za neku korist biti kažnjivo sa 1000 do 5000 kuna. Pitanje je smisla kažnjavanja kad prostitucija postane zanimanje, ali kad je riječ o mladim počinitelji(ca)ma nekažnjavanjem bi se poslala loša poruka. Odvjetnicima sudionika prostitucije, ali i zbog kažnjivosti vođenja ljubavi, iznimno je važno jasno definirati javno mjesto. Pravni stručnjaci slažu se da je predložena definicija preširoka, iako i u susjednim istočnim zemljama imaju sličnu definiciju. Posebice kad i seks ili golotinja u vlastitu stanu, dvorištu ili na balkonu kad su dostupni pogledu ili čujnosti s ulice ili iz susjedstva, postaju javni prekršaj!
Tko na javnom mjestu drži, nosi, crta, ističe ili prikazuje simbole, crteže, fotografije, filmove ili nas na drugi način uznemirava, kaznit će se sa 3000 do 7000 kuna ili do 50 dana zatvora. Iako ćemo prvo pomisliti na fašističku ili rasističku ikonografiju, i svaki horor ili eksplicitni film izazivaju uznemirenost. Kako nije definirano o kakvoj se uznemirenosti treba raditi, to je idealno za političke zloporabe.