Obiteljski liječnici:

Preventivni pregledi su korisni, ali preopterećeni smo, malo nas je, pitanje je kako ćemo ih moći obavljati

Šibenik: U?enici Medicinske škole organizirali akciju povodom dana še?erne bolesti
Hrvoje Jelavic/PIXSELL
06.11.2024.
u 12:24

Sudeći prema onom što je u radionicama za obiteljske liječnike prezentirano, tzv. preventivni pregledi odvijat će se u tri etape

Preventivni pregledi u ordinacijama obiteljske medicine koje najavljuje Ministarstvo zdravstva dobro su zamišljeni i svakako su korisni. Međutim, problem u tome što naša obiteljska medicina već puca po šavovima, zanemarena i preopterećena, pa je upitna izvedba novih zadataka koji se stavlja pred obiteljske doktore. 

- Nismo protiv i naravno da ćemo ih raditi jer naš posao je i preventiva, ona je od velike važnosti za svakog pacijenta i doktora, a u konačnici i za društvo u cjelini. Međutim, sa stotinu kontakata dnevno pitanje je koliko ćemo to i stizati - kaže dr. Zrinka Huđek Leskovar, nova predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHom). 

Sudeći prema onom što je u radionicama za obiteljske liječnike prezentirano, tzv. preventivni pregledi odvijat će se u tri etape - pacijenta koji nije bio dvije godine u ambulanti, a stariji je od 40 i u nekoj je rizičnoj skupini, treba zvati, pregledati, dati mu izvaditi krv pa dalje ovisno o pokazateljima, a to znači više posjeta ambulanti. Ima smisla u regularnim uvjetima, ali obiteljski liječnici u većini rade u izvanrednim okolnostima i premalo ih je te su preopterećeni golemom količinom administracije koja uzima vrijeme od bavljenja samom medicinom, na što ukazuju iz godine u godinu, ali bez učinka. 

VEZANI ČLANCI:

Obiteljski liječnici već rade oportunističke skrininge, a ovi preventivni su zapravo svojevrsni sistematski pregledi. Na primjer, pacijenticu od 50 godina i s uroinfektom pitat ću je li bila na mamografiji, kod ginekologa, dok ću pacijenta za kojeg znam da mu je otac preminuo od karcinoma prostate, uputiti da napravi PSA - navodi dr. Huđek Leskovar. 

Preventivni pregledi koje najavljuje Ministarstvo zapravo su sistematski pregledi koji su zahtjevniji i predstavljaju još jednu obavezu ionako preopterećenoj obiteljskoj medicini, kaže dr. Nataša Ban Toskić iz KoHom-a. 

- To su sistematski pregledi za koje se primjenjuje populacijski pristup, što je inače način rada zavoda za javno zdravstvo. Širi su i zahtjevniji od oportunističkog skrininga, traže bar dva dolaska pacijenta. Međutim, ne vidim da će pokazati značajnije učinke, pa i u pilot projektu odaziv pacijenata je bio mali. S druge strane, iako će ti pregledi biti neobavezni, ovime se obiteljskim liječnicima dodaju novi zadaci a da se apsolutno ništa nije uvažilo od svega na što smo upozoravali: da su obiteljski liječnici preopterećeni jer ih je malo, imaju često prevelik broj pacijenata, mnogi pokrivaju dvije ambulante, njih 830 je starije od 65 godina a svaki peti ima manje od tri godine radnog iskustva. 

>>FOTO S osmijehom od uha do uha i Trumpovom kapom Dodik proslavio pobjedu: 'Vrijeme je za zajedničke ciljeve'>>

Šibenik: U?enici Medicinske škole organizirali akciju povodom dana še?erne bolesti
1/13

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije